Türkiye İş Bankası’nı Kim Kurdu ?

Türkiye İş Bankası Türkiye Cumhuriyeti döneminde kurulan ilk banka olma özelliğini taşımaktadır. Türkiye’de en büyük özel sermayeye sahip olan İş Bankası Mustafa Kemal Atatürk’ün emri üzerine 26 Ağustos 1924 tarihinde kurulmuştur.

Mustafa Kemal Atatürk‘ün emri üzerine kurulan Türkiye İş Bankası 1.000.000 TL sermaye ile başlamış ve ilk genel başkanı Celal Bayar olmuştur. Mustafa Kemal ölümünden sonra hisselerini Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’ne bağışlamış ve hisselerden gelecek olan tüm gelirleri Türk Dil Kurumu (TDK) ve Türk Tarih Kurumu (THK)’na bırakmıştır. İş Bankası Türkiye’de ilk ATM‘yi kullanarak Bankamatik sözcüğünün türkçeye katılmasını sağlamıştır.

Kim Kurdu: Mustafa Kemal Atatürk

 

Mustafa Kemal Atatürk

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


2 Comments

  1. Yahu İşbankasının sermayesi HİNDİSTANLI Müslümanların HİLAFETİ kurtarmak için gönderdiği parayla kurulmuştur. Bunu Atatürkçü yazar SİNAN MEYDAN bile itiraf etmektedir zaten belgeside vardır. Fakat her nedense bu para İşbankasına sermaye omuş Atatürk Orman çiftliği ve Çiftlikte BİRA FABRİKASI kurulmasında kullanılmıştır. Bunla ilgilide yeterince belge vardır zaten. Soru Şu ATATÜRK Halkını düşünen bir liderdi ise neden İŞBANKASINI GAZİ ORMAN ÇİFTLİĞİNİ Devlet adına değilde kendi adına kurmuştur ve HAZİNEYE değilde CHP’ye neden devretmiştir. TDK, TTK’ una bağışlanma tamamen bir kılıftır. Halk açlıktan sıtmadan kırılırken bir dönem Türkçeyi katlettiği için UYDURUKÇA AGOPÇA gibi eleştirilere mağruz kalan, başına ADOP DİLAÇAR adında bir ERMENİ’nin atandığı TDK’ye değilde, Halkın ızdırabına çare olacak yerlerde neden kullanılmamıştır.

  2. Sayın Seyfettin Yeter, eleştirinizi tarafsız bir bakışla okudum. Görüyorum ki araştırma yapmadan yorum yapmışsınız. Öncelikle bahsettiğiniz ermeni vatandaşımız Adop Dilaçar değil Agop Dilaçar. Ülkesine hizmet etmiş, konusunun uzmanı bir insan. Atatürk bu sebeple işi uzmanına vermeyi uygun bulmuş. Agop Dilaçarın kalbini yarmadık o nedenle niyetini bilemeyiz ama ömrü boyunca Türkçeye hizmet etmiş. Atatürk’ün İş bankasını kurma meselesine gelince Osmanlı zamanında Galata bankerlerinin bize ne yaptığının farkındasınızdır umarım. Sağlıcakla kalın

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*