Türk Telekom’un kurucusu kim?-Türkiye’nin en büyük telekomünikasyon ağı

Türkiye’deki telekomünikasyon şirketleri dendiğinde aklımıza genelde Turkcell, Avea, Vodafone gibi GSM operatörleri ve ev telefonu hizmetlerinin yanı sıra internet kampanyaları dolayısıyla da Türk Telekom gelir. Aslında hem Türkiye’deki hem de dünyadaki telekomünikasyon şirketlerine göz attığımızda şöyle bir göz yanılsaması mevcuttur. Mesela Telstra, Portugal Telecom ve bunun gibi birçok yabancı şirket; aynı şekilde söz konusu devletler tarafından kurulan ve bir ülkenin iletişim alt yapısını oluşturmakla görevli konumunda iken, bizim gözümüze genelde çok daha farklı, Türkiye’de olamayacakmış gibi bir statüde gözükür. Bütçelerinin ve sahip oldukları teknolojilerin daha fazla olacağı kesindir. Bu; gelişmiş devletlerle aramızda her sektörde var olan bir uçurumdur. Oysa ki Türkiye’nin telefon ve internet ağını geliştirmek üzere faaliyetlerini sürdüren Türk Telekom’un kuruluşuna baktığımızda; diğer yabancı telekomünikasyon şirketlerinden vizyon ve misyon itibariyle hiçbir farkı yoktur. Büyük ihtimalle bu; yerli olanı yabancı olana karşı hakir görme alışkanlığımızdan ileri gelmektedir.

Konumuzun özüne dönecek olursak; bu yazımızda Türk Telekom’u kimlerin kurduğuna dair bilgiye verdikten sonra günümüzdeki sahibinden ve at koşturduğu çalışma alanlarından bahsedeceğiz:

Türk Telekom ne zaman kuruldu?

Türkiye’nin en büyük telekomünikasyon şirketi olma unvanıyla sektöre atılan şirketin ortaya çıkış şekli birçok yabancı türdeşiyle hemen hemen aynıdır. Önceleri Türkiye’nin bütün posta, telefon ve telgraf hizmetleri PTT tarafından yürütülürken; zamanla gelişen teknoloji ve telekomünikasyon atağı sonucunda hizmetlerin ayrılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Bu ihtiyaç neticesinde de 24 Nisan 1995 tarihinde PTT; TC Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü ve Türk Telekomünikasyon Anaonim Şirketi olmak üzere iki ana kola ayrılmıştır. İşte bu; güzel telekomünikasyon şirketimizin kuruluş tarihidir.

Yani Türk Telekom; 24 Nisan 1995 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından kurulmuştur.

Kurulduğu günden itibaren Türkiye’nin dört bir yanını iletişim-telekomünikasyon teknolojisine kavuşturmak için çalışmaya başlayan Türk Telekom; 21. yüzyıla girildiğinde Türkiye’nin en büyük ve tek şirketi olarak varlığını sürdürmüştür.

Türk Telekom kimin?

Yaklaşık 10 yıl boyunca devletin desteğiyle gelişimini sürdüren Türk Telekom; 2005 yılına gelindiğinde tüm dünyadaki Telekom şirketlerinde olduğu gibi özelleştirme modasına uyma ve yeni bir yapılanma yoluna gitme kararı almıştır. Bu bağlamda 2005 yılında; şirketin %55’lik hissesi özelleştirilerek Suudi asıllı Oger Telecom şirketine satılmıştır. Geri kalan kısmı ise devlet hazinesi ve borsa arasında dağıtılmış durumdadır. Yapılan anlaşmaya göre bu devir işlemi 21 yıllıktır ve 2026 yılında sona erecektir.

Bu durumda “Türk Telekom’un sahibi kim?” sorusuna şu şekilde bir cevap vermemiz gerekir:

 • %55 Oger Telecom
 • %30 TC Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı
 • %15 Borsa İstanbul

Borsa İstanbul’da olan hisseler halka açık durumdadır ve İMKB’den Türk Telekom hisselerine herkes tarafından yatırım yapılabilmektedir.

Türk Telekom yönetim kadrosu

Bütün bu yenilenmenin bir sonucu olarak şirketin yönetim yapısında da tabii ki bazı değişiklikler olmuştur. Buna göre; şirketin CEO’luğunu Rami Aslan yapmaktadır fakat 31 Ağustos’ta istifa etmesi üzerine yerine atanacak yeni CEO’yu vekaleten beklemektedir.

Şirket özellikle Oger Telecom ortaklığının bir getirisi olarak birçok alt bileşeni olan bir yapının parçası durumundadır. Merak edenler için Türk Telekom’un yan kuruluşları şu şekildedir:

 • Argela
 • ALBTelecom
 • Innova
 • AssisTT
 • SebiLLC
 • Pantel
 • Sobee Studios

34.000’den fazla çalışanı ve PSTN, DSL, Fiberoptik İletişim, Metro Ethernet, IPTV, Mobil telekomünikasyon gibi hizmetleri bulunan Türk Telekom; Şubat 2015 itibariyle 12.9 milyon sabit erişim hattı, 7,8 milyon genişbant, 17 milyon mobil abone ve 1,8 milyon IPTV abonesi sahibidir. Ayrıca Türk Telekom; Borsa İstanbul 30 Eylül 2016 kapanış verilerine göre; 6.614 milyar dolarlık varlığıyla Türkiye’nin en değerli 6. şirketi konumundadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


6 Comments

 1. Lanet olsun size
  Hem abone çogaltmaya çalışıyorsunuz.Hemde aboneyi aldatmaktan,kazıklamaktan vaz geçmiyorsunuz.sınırlı bir internetim var.ancak fatura zamanı geldiginde interneti geçtiniz bahanesiyleanlaşmanın ötesinde fatura geliyor.bu durumu bütün insanlara duyurmak için reklam edecegim.haberiniz olsun.Abonenin interneti bitti ise bildirin.hakkımı helal etmiyorum.anlaşmanıza sadık kalmıyorsunuz? Dilerseniz benimle irtibata geçebilirsiniz?

 2. Benden de Lanet olsun size
  Hem abone çogaltmaya çalışıyorsunuz.Hemde aboneyi aldatmaktan,kazıklamaktan vaz geçmiyorsunuz.sınırlı bir internetim var.ancak fatura zamanı geldiginde interneti geçtiniz bahanesiyleanlaşmanın ötesinde fatura geliyor.bu durumu bütün insanlara duyurmak için reklam edecegim.haberiniz olsun

 3. İNSANLARI ALDATAN KANDIRAN VE ÇÖZÜM ÜRETEMEYEN BİR FİRMA. BALIKESİRDE SAHA ÇALIŞANLARINIZ PRİM İÇİN İNSANLARI KANDIRIYOR SAHA ÇALISANI 24 AY BOYUNCA 45 TL SABİT FİYATLA İNTERNET ALACAĞIMI BELİRTTİ .MÜŞTERİ HİZMETLERİNİ TEYİT İÇİN ARADIĞIMDA FİYAT 46,9 İLK 12 AY SONRAKI 12 AY 56,9 OLCAĞINI MÜŞTERİ HİZMETLERİ BELİRTTİ VE ŞEREFTEN YOKSUN AÇMA KAPATMACILAR YİNE PRİM İÇİN BEN EVDE YOKKEN İNTERNETİ AÇIP GİTMİŞLER VE İPTAL DAHİ EDEMEDİM O KADAR ORGANİZE OLMUŞLAR KI İNSANLARI SÜLÜK GİBİ EMİYORLAR .

 4. Call Center kanalı ile sürekli arayıp bir şey satma derdindeki elemanları, kelime oyunları yaparak tüketiciyi kandırıyorlar. Sürekli kazıklama ve insanları kandırma kampanyaları var. Konut sigortası sattılar,çok ısrar ederek ve sürekli arayarak. Hattımı iptal ettirmek istediğimde ise 500 TL karşılığında hattımı iptal edebileceklerini söylediler. Meğer hiç bir ücret almadan sattıkları konut poliçesi iki yıllık taahhhüt içeriyormuş. Bunu satarken tüketiciye bu tür yükümlülükleri asla söylemiyorlar. Çok iğrenç bir firma. Her yerde anlatıyorum, insanlar Türk Telekom’un tuzağına düşmesinler.

 5. bize 16.0 mb hızda internet verebiliriz diyorlar ama benım ınternet hızım 1.0 bile değil bide bunun üzerine 70 tl para bayılıyoruz birde üstte okudum diğer şırketlerden bir farkı yok diye diğer şirketlerden baya farkı var para alıp hiç birşey yapmadıkları para alsınlar yeter artık 16 mb hız diyolar eve geliyorum bakıyorum 1.0 hız kalan 15.0 mb hız noldu biz size parayı verirken oyle yapıyomuyuz ozmn bundan sonra bizde 70 tl paradan 10 tl verelim yeter artık cidden sıkılmaya başldım okulun internetin hızı 300.0 larda ve okula evim çok yakın neden bize boyle internet sunulmuyor ? türkiyenin güzel insanları bunları hak etmıyor mu?

 6. Hedef 2026 o zaman 🙂 Tayyip baba bize bol gb ver ümmetimizi dilencilikten kurtar <3 kamu çalışanları Türk telekom kullanımı zorunlu tutulsun..

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*