TÜRK TARİH KURUMUNUN KURULUŞU

Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren bizzat M.Kemal Atatürk tarafından başlatılan; Türk diline ve tarihine yönelik çalışmaların bir meyvesi de Türk Tarih Kurumu’dur. Avrupalı tarihçilerin yalan yanlış yazdığı Türk tarihine son vermek ve kültürümüzün derinliklerini ortaya çıkarmak amacıyla Türk Tarih Kurumu; 12 Nisan 1931’de kurulmuştur.

Kuruluşunun kökeni Türk Ocaklarına kadar dayanmaktadır. Atatürk’ün talimatı üzerine Türk Tarihini bilimsel olarak araştırmak için 4 Haziran 1930’da kurulan bir heyet; TTK’nın da temelini oluşturmuştur. Türk Tarih Kurumu’nun ilk başkanı Tevfik Bıyıklıoğlu’dur.

Tevfik Bıyıklıoğlu

O zamanlar ismi “Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti” olan bu topluluk; direkt olarak Anadolu’daki Türk tarihine yönelik çalışmalara girişmiş; akabinde Orta Asya Türk tarihi konusunda da önemli projeleri hayata geçirmiştir. Bu amaç doğrultusunda yapılan ilk kazı; Alacahöyük Kazısı olmuştur. (22 Ağustos 1935) Ayrıca; İsmail Hakkı Uzunçarşılı’nın Anadolu Türk Beylikleri’ne dair yayımlanan çalışması ve 1937’de Pisi Reis’in Kitab-ı Bahriye adlı eserinin modernize edilerek yayımlanması da “Türk tarihini Türklerin araştırması” gayesine büyük katkı sağlamıştır.

Türk Tarih Kurumu’nun; 1927’den beri 4 ayda bir yayımlanan “Belleten” adlı süreli bir yayını da vardır.

Uzun süre bu şekilde faaliyetlerine devam eden Türk Tarih Kurumu; 1983 yılından beri Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’na bağlı bir kuruluştur.

Cumhuriyetin ilk yıllarında Türk kültürüne yönelik çalışmalar yapan bir diğer kuruluş olan Türk Dil Kurumu ile ilgili yazımızı da buradan okuyabilirsiniz.

Türk Tarih Kurumunu kim kurdu?: Mustafa Kemal Atatürk- Tevfik Bıyıklıoğlu

Türk Tarih Kurumu ne zaman kuruldu: 12 Nisan 1931


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*