Türk Kara Kuvvetleri’ni kim kurdu?-Kara Kuvvetleri Komutanlığı kimin?

Bir ülkenin ordusu; farklı alanlarda faaliyet gösteren birçok bileşenden oluşur. “Kara kuvvetleri” dediğimiz kavram da buradan ileri gelmektedir. Bir ordunun kara, deniz, hava, jandarma, sahil güvenlik, askeri istihbarat ve çeşitli birimleri farklı karargahlardan idare edilir ki işleyişi daha kolay ve verimli olsun.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın kurucuları kim?

Yukarıda anlattığımız durumda ötürü en başlarda tek bir merkezdenmiş gibi yönetilmekte olan Türk Silahlı Kuvvetleri, cumhuriyetin ilanından 25 yıl kadar sonra çeşitli ana birimleri ayrılmış ve daha özel çalışmalar yapmaya fırsat bulmuştur. Bu yüzden Türk Kara Kuvvetleri’ni kim kurdu? diye bir soru sorduğumuz zaman aslında daha önce TSK’nın kurucularıyla ilgili yazdığımız yazının hemen hemen aynısını yazmış oluruz. Fakat tabii ki de bazı farklılıklar vardır.

Ayrıca bkz:

Şöyle açıklayalım: Diğer yazıda görüldüğü üzere Türk Ordusu’nun sembolik olarak kabul edilen kuruluş tarihi M.Ö. 209 iken, Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlı TSK olarak 3 Mayıs 1920’de TBMM Orduları’nın kurulması vesilesiyle var olmuştur. O zamanlar bir ordunun birimlerinin pek çoğunun kara kuvvetlerinden oluştuğu düşünülürse Türk Kara Kuvvetleri’nin geçmişi de hemen hemen buna paraleldir. Fakat doğrudan, sorumluluk verilmiş ve adı konmuş bir şekilde Türk Kara Kuvetleri’nin göreve başlama tarihi 1 Temmuz 1949’dur.

O halde Türk Kara Kuvvetleri’nin kurucusu kim? sorusunun açıklaması şu şekilde olacaktır:

Türk Kara Kuvvetleri; 1 Temmuz 1949 tarihinde ‘Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ adıyla Türkiye Cumhuriyeti ve Milli Savunma bakanlığı tarafından kurulmuştur. 1 Temmuz 1949 tarihinde T.C. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü; Başbakanı Şemsettin Günaltay, Milli Savunma Bakanı ise Hüseyin Hüsnü Çakır’dır. İlk Kara Kuvvetleri Komutanı ise Orgeneral Nuri Yamut olmuştur.”

İlk Türk Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nuri YAMUT

Sloganı “Etkin, Caydırıcı, Saygın” şeklinde olan Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın, başiangıcı TBMM Orduları’ndan itibaren sayılacak şekilde 2019 Temmuz’a kadar katıldığı savaşlar, harekatlar ve operasyonlar şu şekildedir:

  • Kurtuluş Savaşı (1919 – 1923)
  • Şeyh Said İsyanı (1925 –1925)
  • Ağrı İsyanı (1926 – 1930)
  • Dersim İsyanı (1937 – 1938)
  • Kore Savaşı (1950 – 1953)
  • Kıbrıs Barış Harekatı (1974)
  • Müttefik Güç Harekatı (1999)
  • Afganistan Savaşı (2001 – Halen)
  • Güneş Harekatı (2008)
  • Irak Sınır Ötesi Harekatı (2011)
  • Şah Fırat Operasyonu (2015)
  • Hendek Operasyonu (2015)
  • Şırnak Çatışmaları (2015)
  • Fırat Kalkanı Operasyonu (2016- 2017)
  • Zeytin Dalı Harekatı (2018)

Türk Kara Kuvvetleri kimin?

Tabii ki de devletin olan Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın organizasyon şeması hakkında bilgi verirsek Türk Kara Kuvvetleri; tüm çalışmalarını T.C. Milli Savunma Bakanlığı’na ve Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı olarak sürdürmektedir. Günümüzde ülkemizin Kara Kuvvetleri Komutanlığı vazifesini Orgeneral Ümit Dündar üstlenmiş durumdadır.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit DÜNDAR

1949’daki kuruluşundan itibaren görev yapmış olan Türk Kara Kuvvetleri Komutanları listesi ise şu şekildedir:

  1. Orgeneral Nuri YAMUT (1 Temmuz 1949 – 5 Haziran 1950)
  2. Orgeneral Kurtcebe NOYAN (6 Haziran 1950 – 7 Mayıs 1951)
  3. Orgeneral Şükrü KANATLI (28 Aralık 1951 – 15 Ocak 1954)
  4. Orgeneral Nurettin BARANSEL (6 Nisan 1954 – 28 Mayıs 1954)
  5. Orgeneral Abdülkadir SEVEN (10 Temmuz 1954 – 25 Nisan 1955)
  6. Orgeneral Hakkı TUNABOYLU (13 Eylül 1955 – 6 Haziran 1956)
  7. Orgeneral Ahmet Nurettin AKNOZ (25 Haziran 1956 – 16 Eylül 1957)
  8. Orgeneral Necati TACAN (30 Kasım 1957 – 28 Temmuz 1958)
  9. Orgeneral Rüştü ERDELHUN (1 Ağustos 1958 – 21 Ağustos 1958)
  10. Orgeneral Cemal GÜRSEL (21 Ağustos 1958 – 2 Haziran 1960)
  11. Orgeneral Cevdet SUNAY (3 Haziran 1960 – 2 Ağustos 1960)
  12. Orgeneral Muzaffer ALANKUŞ (4 Ağustos 1960 – 6 Ocak 1961)
  13. Korgeneral Celal ALKOÇ (6 Mart 1961 – 26 Haziran 1961)
  14. Orgeneral Muhittin ÖNÜR (31 Ağustos 1961 – 23 Şubat 1962)
  15. Orgeneral Mehmet Ali KESKİNER (23 Şubat 1962 – 28 Ağustos 1964)
  16. Orgeneral Cemal TURAL (28 Ağustos 1964 – 15 Mart 1966)
  17. Orgeneral Ahmet Refik YILMAZ (21 Mart 1966 – 23 Ağustos 1968)
  18. Orgeneral Memduh TAĞMAÇ (23 Ağustos 1968 – 16 Mart 1969)
  19. Orgeneral Fikret ESEN (18 Mart 1969 – 28 Ağustos 1969)
  20. Orgeneral Nazmi KARAKOÇ (28 Ağustos 1969 – 28 Ağustos 1970)
  21. Orgeneral Faruk GÜRLER (28 Ağustos 1970 – 28 Ağustos 1972)
  22. Orgeneral Semin SANCAR (28 Ağustos 1972 – 7 Mart 1973)
  23. Orgeneral Eşref AKINCI (7 Mart 1973 – 1 Nisan 1976)
  24. Orgeneral Namık Kemal ERSUN (29 Mart 1976 – 1 Haziran 1977)
  25. Orgeneral Semin SANCAR (1 Haziran 1977 – 4 Eylül 1977)
  26. Orgeneral Kenan EVREN ( 5 Eylül 1977 – 6 Mart 1978)
  27. Orgeneral Nurettin ERSİN (9 Mart 1978 – 1 Temmuz 1983)
  28. Orgeneral Necdet ÜRUĞ (1 Temmuz 1983 – 6 Aralık 1983)
  29. Orgeneral Ali Haydar SALTIK (6 Aralık 1983 – 12 Ağustos 1985)
  30. Orgeneral Necdet ÖZTORUN (12 Ağustos 1985 – 2 Temmuz 1987)
  31. Orgeneral Necip TORUMTAY (2 Temmuz 1987 – 24 Temmuz 1987)
  32. Orgeneral Kemal YAMAK (24 Temmuz 1987 – 1 Eylül 1989)
  33. Orgeneral Doğan GÜREŞ (23 Ağustos 1989 – 6 Aralık 1990)
  34. Orgeneral Muhittin FİSUNOĞLU (1 Ocak 1991 – 30 Ağustos 1993)
  35. Orgeneral İsmail Hakkı KARADAYI (30 Ağustos 1994 – 27 Ağustos 1996)
  36. Orgeneral Mehmet Hikmet BAYAR (30 Ağustos 1994 – 27 Ağustos 1996)
  37. Orgeneral Hikmet KÖKSAL (27 Ağustos 1996 – 28 Ağustos 1997)
  38. Orgeneral Hüseyin KIVRIKOĞLU (28 1997 – 27 Ağustos 1998)
  39. Orgeneral Atilla ATEŞ (27 Ağustos 1998 – 25 Ağustos 2000)
  40. Orgeneral Hilmi ÖZKÖK (27 Ağustos 2000 – 29 Ağustos 2002)
  41. Orgeneral Yaşar BÜYÜKANIT (29 Ağustos 2004- 25 Ağustos 2006)
  42. Orgeneral İlker BAŞBUĞ (25 Ağustos 2006 – 27 Ağustos 2008)
  43. Orgeneral Işık KOŞANER (27 Ağustos 2008 – 27 Ağustos 2010)
  44. Orgeneral Erdal CEYLANOĞLU (27 Ağustos 2010 – 29 Temmuz 2011)
  45. Orgeneral Necdet ÖZEL (29 Temmuz 2011 – 4 Ağustos 2011)
  46. Orgeneral Hayri KIVRIKOĞLU (4 Ağustos 2011 – 23 Ağustos 2013)
  47. Orgeneral Hulusi AKAR (23 Ağustos 2013 – 17 Ağustos 2015)
  48. Orgeneral Salih Zeki ÇOLAK (17 Ağustos 2015 – 23 Ağustos 2017)
  49. Orgeneral Yaşar GÜLER (23 Ağustos 2017 – 16 Temmuz 2018)
  50. Orgeneral Ümit DÜNDAR (16 Temmuz 2018 – Halen)

Merkezi Ankara Yücetepe’de bulunan ve ülkemizi tüm tüm kara tehlikelerine karşı savunmakta olan Türk Kara Kuvvetleri’nin etkinliğini, caydırıcılığını ve saygınlığını her zaman koruması fakat bu etkinliğin, caydırıcılığın ve saygınlığın hiçbir zaman tam anlamıyla kullanılmak zorunda kalınmaması dileğiyle…


GÜNCEL YAZILAR:

UDEMY'Yİ KİM KURDU?

NETFLIX'İ KİM KURDU?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*