Almanya Sosyal Demokrat Partisi’ni kim kurdu?-Almanya’nın en eski siyasi partisi

Alman Hristiyan Demokrat Partisi’nin kurucusu kim?-Christlich Demokratische Union Deutschlands

Bitcoin’i kim kurdu?-Uzay çağının tartışmasız para birimini kim icat etti?

Schalke 04’ün kurucusu kim?-Dünyanın en büyüklerinden olup da şampiyon olamayan takım…

Türk Hava Yolları’nı Kim Kurdu ?

Özel Şirketler, Ulaşım 14 Mart 2014

Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük hava yolu şirketi olan Türk Hava Yolları kısaca THY ( Turkish Airlines ) 20 Mayıs 1933 yılında Atatürk Hava Limanı merkezli olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi ( TBMM ) tarafından kurulmuştur.

Türkiye’nin en büyük 3. özel şirketi olan THY Avrupa, Orta Doğu, Uzak Doğu, Kuzey Afrika, Güney Afrika,  Kuzey ve Güney Amerika gibi dünyanın tüm bölgelerine sunduğu uçuş hizmeti ile kısa sürede büyük işler başarmış bir şirkettir.

Skytrax 2013 ödüllerine göre Avrupa’nın en iyi hava yolu şirketi ünvanını kazanan Türk Hava Yolları ayrıca dünyanın en büyük 9. hava yolu şirketi olmayı başarmıştır.

THY sunduğu 105 ülkede 202 dış hat ve 41 iç hat uçuş hizmeti ile 243 sefer düzenlem

ektedir. Sunduğu bu uçuş ağı zenginliği ile dünyanın en geniş uçuş ağı olan hava yolu şirketleri arasında 4. sırada yer alan Türk Hava Yolları her geçen gün bu ağların sayısını arttırmaktadır.

Ayrıca Türk hava yollarının(thy) sahibi kim ya da thy kimin diye soracak olursanız size vereceğim cevap epey karışık olacaktır. Zira Türk hava yolları 2005’de özelleştirme kararı aldığından hisselerinin %24’ünü yabancılara, %51’ini özel kişilere satma kararı almıştır.kalan %26’lık hak ise halen devletin elindedir. Ancak devletin hisseleri azınlık gibi gözüksede bu şirketi yönetme yetkisine sahip olan kişiler yine kamudan çıkmaktadır. Bunun sebebi ise şirket ana sözleşmesinde azınlıkta olan kamu hisselerine “C grubu” hisse denilerek bu hisselere imtiyaz tanımıştır. Bundan dolayı bu imtiyazlı “altın hisse” diye tabir edilen orana sahip olan kamu; şirkette özelleştirme idaresi vasıtasıyla hemen hemen tüm haklara sahiptir. Diğer hissedarların oranları daha bile fazla olsa da şirket ana sözleşmesi nedeniyle ve yönetimde hak idda etme talepleri olmadığından dolayı onların thy’daki hakları kısıtlıdır(sadece mali yönden hakları baskın).

Türk Hava Yolları’nın bilindik sloganı ” Widen Your World ” dur.

Kim Kurdu : Türkiye Büyük Millet Meclisi ( TBMM )

Türkiye Büyük Millet Meclisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

serdar ok 6 Eylül 2016

thy yollarının özelleştirilen hisselerine hangi holdingler yada firmalar sahip