Türk Eğitim Derneği (TED)’i kim kurdu?-Cumhuriyetin eğitim derneği

Kuruluşundan bu yana Türk eğitim sistemi üzerinde ve Türkiye Cumhuriyeti’nin eğitim değerlerinin uygarlarştırılması, Avrupa standartlarına yaklaştırılması konusunda yoğun emekleri olan Türk Eğitim Derneği; kısaca TED; 1928 yılında kurulmuştur.

Neredeyse cumhuriyetle yaşıt olan böylesine eski bir derneğin kurucusu da tabii ki bizzat Mustafa Kemal Atatürk olarak kabul edilebilir. Çünkü 1925 yılında TBMM’de yaptığı bir konuşmada özetlemek gerekirse milletvekillerine böyle bir derneğin var olması gerektiğinden; Türk eğitim sistemi üzerinde ciddi projeler yürütülmesi ihtiyacından bahsetmiştir. Bu düşüncenin ardından Atatürk’ün verdiği talimatlar sonucunda dernekleşme çalışmalarına başlanmış; 1928 yılında Türk Maarif Cemiyeti ismiyle açılıp 1946 yılında şu anki ismini almıştır.

TED’in ilk genel başkanı da Atatürk’ün en yakın arkadaşlarından bizzat İsmet İnönü olmuştur.

TED’in ilk genel başkanı İsmet İNÖNÜ (1884 – 1973)

Kurulduğu günlerde Türk eğitim anlayışının geliştirilmesi ve dünya standartlarına ayak uyduracak şekilde güncellenmesi için durmaksızın çalışan Türk Eğitim Derneği; zamanla faaliyet alanlarına iyice geliştirmiş ve genişletmiş, bunun en güzel ve kalıcı örneği de tüm yurt çapında çalışkan ve zeki fakat maddi imkanları yetersiz öğrencilerin en iyi şartlarda eğitim görebilmelerini sağlamak için kurulan TED Kolejleri olmuştur. Farklı farklı illerde 35 farklı kolej ile hizmet vermeye devam eden TED; Türk eğitiminin en köklü ve en kaliteli kuruluşlarından biri olmaya devam etmektedir.

TED’in günümüzdeki yönetim kurulu başkanı Selçuk Pehlivanoğlu’dur.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*