TÜRK DİL KURUMUNUN KURULUŞU

Türk Dil Kurumu (TDK); cumhuriyetin kuruluşundan 9 yıl sonra; 1932 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla kurulmuştur. 12 Temmuz 1932’de faaliyete başladığında “Türk Dili Tetkik Cemiyeti” isminde TDK; yeni kurulan cumhuriyetle beraber Türkçe’nin bilim, sanat ve edebiyat alanında güçlendirilmesini, zenginliklerinin korunaraj gelecek kuşaklara aktarılmasını ve Türkçe’nin dünya çapında bir dil olmasını amaçlamaktaydı.

TDK’nın ilk başkanı Samih Rıfat Bey‘dir. Ayrıca Celal Sahir, Yakup Kadri gibi birçok tanınmış kişi de aynı yönetimdeydi. En önemli özelliklerinden biri olarak Türk Dil Kurumu; hükümetten bağımsız ve özgür bir dernek olarak varlığını sürdürmüştür.

Samih Rıfat Bey

Bugün çoğunu üniversitelerde görev yapan Türkologların oluşturduğu Türk Dil Kurumu; 1955’ten beri bilim, roman, öykü, sanat gibi dallarda ödüller vererek Türkçe’nin doğru kullanımı ve gelişimi için teşvik sağlamaktadır. Aylık yayınlanan “Türk Dili” dergisi ve 6 ayda bir yayınlanan “Türk Dünyası Dil ve Edebiyat Dergisi” olmak üzere iki adet süreli yayını bulunmaktadır. Eski Türk dillerine ve günümüz Türkçesine yönelik birçok projesi bulunan TDK’nın bugünkü başkanı Prof. Dr. Mustafa S. Kaçalin‘dir.

Kim kurdu: Mustafa Kemal Atatürk – Samih Rıfat Bey

Ne zaman kuruldu: 12 Temmuz 1932


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Trackback / Pingback

  1. TÜRK TARİH KURUMUNUN KURULUŞU | Kurucusu ve sahibi kim ?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*