Türk Deniz Kuvvetleri’nin kurucusu kim?-Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nı kim kurdu?

Türk Deniz Kuvvetleri; bir diğer adlandırmayla Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, TSK’ya bağlı ana kuvvetlerden biri olarak Türkiye’nin karasularını denizlerde meydana çıkabilecek olası milli güvenlik tehlikelerine karşı savunmakla görevli, genel olarak donanma gemilerinden ve yan unsurlardan oluşan askeri kuvvettir. Pek çok yönüyle tarih boyunca TSK’nın tarihiyle paralel olarak ilerlese de Türk Deniz Kuvvetleri’ni kimin kurduğu, Türk Deniz Kuvvetleri’nin kurucularının kim olduğu gibi sorular irdelendiğinde bazı farklı durumlar mevcuttur.

Ayrıca bkz:

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın kurucusu kim?

Nedir bu farklar? Mesela Türk Kara Kuvvetleri’nin ve tüm TSK’nın kuruluş tarihi sembolik olarak M.Ö. 209 olarak kabul edilmektedir. Neden? Çünkü Mete Han’ın kurduğu Türk Ordusu, günümüz TSK’sına kadar hiç duraklamadan evrimleşen bir askeri gelenek olarak süregelmiştir. Fakat söz konusu olan deniz kuvvetleri olunca Türklerin köken olarak karasal ve bozkırlı bir millet olması sebebiyle tarihi biraz daha ileri sarmamız gerekmektedir…:))

Bu bağlamda Türk Deniz Kuvvetleri’nin sembolik kuruluşu ilk Türk denizcisi olarak kabul edilen Çaka Bey’in İzmir’de 1081 yılında oluşturduğu donanma kabul edilmektedir.

1923-1928 yılları arasında ülkemizin deniz kuvvetlerini oluşturmak için yürütülen çeşitli çalışmalardan sonra 1928 yılında Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı bir alt birim olarak Deniz Müstearlığı kurulmuş ve 1949 yılına kadar Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nı temsil etmiştir. 1949’da ise artık vakti geldiği için denizdeki askeri birlikler tamamen özel bir dallanma yoluna gitmiş ve “Deniz Kuvvetleri Komutanlığı” adını almıştır.

Buradan durumu şu sonuca bağlayabiliriz:

“Türk Deniz Kuvvetleri (Deniz Kuvvetleri Komutanlığı); 15 Ağustos 1949 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Milli Savunma Bakanlığı tarafından kurulmuştur. Dönemin T.C. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, Başbakanı Şemsettin Günaltay, Milli Savunma Bakanı ise Hüseyin Hüsnü Çakır’dır. İlk Deniz Kuvvetleri Komutanı ise Oramiral Mehmet Ali Ülgen olmuştur.”

İlk Türk Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Mehmet Ali ÜLGEN

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın sahibi kim?

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tabii ki de bir kamu kuruluşudur. Bağlı olduğu birim ise Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı’dır. Günümüz itibariyle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı vazifesini Oramiral Adnan Özbal gerçekleştirmektedir.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanı Adnan ÖZBAL

Sloganı tıpkı Kara Kuvvetleri Komutanlığı gibi “Etkin, Caydırıcı, Saygın” şeklinde olan Türk Deniz Kuvvetleri aynı zamanda 27 Eylül Preveze Deniz Zaferi’nin yıldönümünü Deniz Kuvvetleri Günü olarak kutlamaktadır.

Başlangıcı Kurtuluş Savaşı olacak şekilde Türk Deniz Kuvvetleri’nin bugüne kadar katıldığı savaşlar şu şekildedir:

  • Kurtuluş Savaşı (1919 – 1923)
  • Şeyh Said İsyanı (1925 –1925)
  • Ağrı İsyanı (1926 – 1930)
  • Dersim İsyanı (1937 – 1938)
  • Kore Savaşı (1950 – 1953)
  • Kıbrıs Barış Harekatı (1974)
  • Müttefik Güç Harekatı (1999)
  • Afganistan Savaşı (2001 – Halen)
  • Güneş Harekatı (2008)
  • Irak Sınır Ötesi Harekatı (2011)
  • Şah Fırat Operasyonu (2015)
  • Hendek Operasyonu (2015)
  • Şırnak Çatışmaları (2015)
  • Fırat Kalkanı Operasyonu (2016- 2017)
  • Zeytin Dalı Harekatı (2018)

1949’da kuruluşundan itibaren görev yapmış olan Türk Deniz Kuvvetleri Komutanları’nın tam listesi ise şu şekildedir:

  1. Oramiral Mehmet Ali ÜLGEN (1 Temmuz 1949 – 6 Haziran 1950)
  2. Oramiral Sadık ALTINCAN (13 Haziran 1950 – 12 Eylül 1957)
  3. Oramiral Fahri KORUTÜRK (12 Eylül 1957 – 2 Temmuz 1960)
  4. Koramiral Ahmet Zeki ÖZAK (20 Haziran 1960 – 20 Haziran 1961)
  5. Oramiral Necdet URAN (20 Haziran 1961 – 16 Ağustos 1968)
  6. Oramiral Celal EYİCEOĞLU (16 Ağustos 1968 – 30 Ağustos 1972)
  7. Oramiral Kemal KAYACAN (30 Ağustos 1972 – 23 Ağustos 1974)
  8. Oramiral Hilmi FIRAT (23 Ağustos 1974 – 9 Ağustos 1977)
  9. Oramiral Bülend ULUSU (9 Ağustos 1977 – 10 Ağustos 1980)
  10. Oramiral Nejat TÜMER (10 Ağustos 1980 – 6 Aralık 1983)
  11. Oramiral Zahit ATAKAN (6 Aralık 1983 – 22 Ağustos 1988)
  12. Oramiral Emin GÖKSAN (22 Ağustos 1986 – 22 Ağustos 1988)
  13. Oramiral Orhan KARABULUT (22 Ağustos 1988 – 20 Ağustos 1990)
  14. Oramiral İrfan TINAZ (20 Ağustos 1990 – 20 Ağustos 1992)
  15. Oramiral Vural BEYAZIT (20 Ağustos 1992 – 18 Ağustos 1995)
  16. Oramiral Güven ERKAYA (18 Ağustos 1995 – 29 Ağustos 1997)
  17. Oramiral Salim DERVİŞOĞLU (29 Ağustos 1997 – 26 Ağustos 1999)
  18. Oramiral İlhami ERDİL (26 Ağustos 1999 – 24 Ağustos 2001)
  19. Oramiral Bülent ALPKAYA (24 Ağustos 2001 – 28 Ağustos 2003)
  20. Oramiral Özden ÖRNEK (28 Ağustos 2003 – 26 Ağustos 2005)
  21. Oramiral Yener KARAHANOĞLU (26 Ağustos 2005 – 24 Ağustos 2007)
  22. Oramiral Metin ATAÇ (24 Ağustos 2007 – 26 Ağustos 2009)
  23. Oramiral Eşref Uğur YİĞİT (26 Ağustos 2009 – 29 Temmuz 2011)
  24. Oramiral Emin Murat BİLGEL (9 Ağustos 2011 – 23 Ağustos 2013)
  25. Oramiral Bülent BOSTANOĞLU (23 Ağustos 2013 – 22 Ağustos 2017)
  26. Oramiral Adnan ÖZBAL (22 Ağustos 2017 – Halen)

Merkezi Ankara’da bulunan ve ülkemizi tüm deniz tehlikelerine karşı savunmakta olan Türk Deniz Kuvvetleri’nin etkinliğini, caydırıcılığını ve saygınlığını her zaman koruması fakat bu etkinliğin, caydırıcılığın ve saygınlığın hiçbir zaman tam anlamıyla kullanılmak zorunda kalınmaması dileğiyle…


GÜNCEL YAZILAR:

DONALD TRUMP KİMDİR?

DEVLET BAHÇELİ KİMDİR?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*