TÜRGEV kimin? TÜRGEV’i kim kurdu?

TÜRGEV; Türkiye’de uzun yıllardır faaliyet göstermekte olan vakıflarında biridir. Diğer pek çok ama pek çok dernekten farklı olarak TÜRGEV; sürekli gündeme gelmekle, tüm Türkiye tarafından en çok bilinen vakıflardan biri olmakla meşhurdur. Fakat aslında bakacak olursanız TÜRGEV’in özellikle günümüzde daha çok bilinmesinden yıllaar yılar öncesine uzanan bir faaliyet geçmişi vardır. Nasıl mı? Hemen şöyle bir tarihçeyi verelim:

TÜRGEV kimler tarafından ne zaman kuruldu?

Bugün ismi TÜRGEV olarak bilinen bu vakfın tam adı “Türkiye Eğitime ve Gençliğe Hizmet Vakfı” şeklindedir. Fakat bu ismi 2012 yılında almıştır. Şöyle ki;

TÜRGEV; ilk olarak 1996 yılında “İstanbul Eğitime ve Gençliğe Hizmet Vakfı” adıyla Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurulmuştur. O dönemde Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanıdır. Doğal olarak Recep Tayyip Erdoğan vakfın öncülerinden olurken, vakfın TÜRGEV ismini aldığı dönemki kurucular arasında Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar da vardır. Dolayısıyla şöyle bir özetleme yapabiliriz:

TÜRGEV; 1996 yılında İSEGEV (İstanbul Eğitime ve Gençliğe Hizmet Vakfı) adıyla Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurulmuştur. Bugünkü adını ise 2012 yılında almıştır. 2012 yılındaki TÜRGEV’e dönüşmesindeki kurucular arasında Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar da vardır.

Erdoğan Bayraktar ve Recep Tayyip Erdoğan

TÜRGEV kimin? TÜRGEV Başkanı kim?

Kurulduğu günden bu yana TÜRGEV; faaliyetlerini ağırlıklı olarak gençler için kültürel ve sanatsal çalışmalar yolunda ilerletmektedir. Gençlerin faydalanıp kendilerini geliştirebileceği birçok kültürel faaliyet ve eğitime destek kampanyaları vakıf bünyesinde sağlanmaktadır ve tıpkı Ensar Vakfı gibi İstanbul’un en yüksek bütçeli vakıflarındandır. İBB ile yakınen çalışan diğer vakıflar hakkındaki yazılarımızı da hemen şu linklerden okuyabilirsiniz:

2019’un Mayıs ayındayken TÜRGEV’in Yönetim Kurulu Başkanlığını Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan yürütmektedir.

Bilal Erdoğan

TÜRGEV’in Yönetim Kurulu listesi ise şu şekildedir:

  • Dr. Fatmanur Altun
  • Ahmet Bayraktutar
  • Dr. Esra Albayrak
  • M. Fatih Kalender
  • Kübra Güran Yiğitbaşı
  • Av. Osman Bozkurt
  • Tülay Kalav
  • Mevlüt Uysal
  • Murat Şeker

Bu bilgilerin gelecekte değişmesi halinde yorum veya iletişim kısmından bizimle iletişime geçebilir ve düzeltme talebinde bulunabilirsiniz.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*