TÜPRAŞ’ın Sahipleri Kimler?

1983 yılında kurulan ve Türkiye’nin en büyük sanayi şirketi olan TÜPRAŞ, rafineri hizmetlerini tek çatı altında toplayan bir çatı kuruluşudur. Ülke üzerinde Aliağa, Batman, Kocaeli, Kırıkkale olmak üzere 4 bölgede bulunan ‘’TÜPRAŞ’ın sahipleri kimler?’’ sorusu çoğu kişinin aklına takılmaktadır.

Türkiye’ye mal olmuş olan bu kuruluşun tarihi 1961 yılında Amerikan Caltex tarafından kurularak faaliyete geçen İPRAŞ yani İstanbul Petrol Rafinerisi A.Ş’ye kadar dayandırılmaktadır. Türkiye üzerinde bulunan 4 petrol rafinerisinin tek çatı altında toplanması ile birlikte oluşan TÜPRAŞ köklü bir geçmişe sahip.

Peki, TÜPRAŞ’ı Kimler Kurdu?

İPAŞ gibi tarihi eskiye dayanan bir kuruluşu dahi bünyesine alarak çalışmalarına başlayan TÜPRAŞ, Kamu İktisadi Teşekkülleri tarafından daha verimli çalışmaların ortaya çıkması amacıyla kuruldu. 1983 yılından 1990 yılına kadar Kamu İktisadi Teşekkülü bünyesinde çalışmalarına devem eden TÜPRAŞ 1990 yılı 10 Temmuz tarihinde T.C. Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığına devredilmiştir. Sadece petrol rafinerisi alanında değil kimya alanında da çalışmalar yapan TÜPRAŞ 2001 yılında Petkim Yarımca Tesisleri’ni de bünyesine katarak gelişme göstermiştir. TÜPRAŞ’ın kurucuları diyebileceğimiz kişiler yerine kurulmasına imkan tanıyan kurumlar vardır. Bu kurumların başında da özelleştirme furyası ile petrol rafinerilerini bir araya getiren Kamu İktisadi Teşekkülü bulunmaktadır. Bu nedenle ‘’TÜPRAŞ’ın kurucuları kim?’’ sorusunun cevabı bir kuruma çıkmaktadır.

TÜPRAŞ Nerede ve Ne Zaman Kuruldu?

TÜPRAŞ özelleştirme kanunu ile ilk olarak İstanbul’da faaliyet gösteren İPRAŞ’ı bünyesine katmıştır. Merkezi İstanbul olan TÜPRAŞ daha sonra İzmit Körfezi Tütünçiftlik bölgesinde İPRAŞ tarafından inşa edilmekte olan rafinerileri de bünyesine eklemiştir. İzmir ve Batman’da da çalışmalar yapan diğer rafinerileri de bünyesine dâhil eden TÜPRAŞ yapım aşamalarında olan Kırıkkale’yi de devralmıştır. TÜPRAŞ’ın tescillenmesi ve kuruluş tarihi ise 16 Kasım 1983 tarihinde gerçekleşmiştir.

TÜPRAŞ merkez olarak Körfez- Kocaeli’nde bulunmaktadır. Doğu Avrupa ve Balkanların en büyük rafineri kuruluşu olması ve üstün başarılar sergilemesi ile Avrupa sıralamasında 7. ülke olmamızı sağlamıştır.

TÜPRAŞ’ın Kısa Tarihçesi

1983 yılında kurulmasını ardından 1990 yılında T.C. Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığına geçen TÜPRAŞ 2001 yılında Petkim Petrokimya Holding’i de bünyesine dâhil etmiştir. 2004 yılında Tatneft- Zorlu Grubu tarafından ihale ile devredilecek olan TÜPRAŞ Petrol- İş tarafından açılan dava nedeni ile devredilememiştir. Daha sonra 2005 yılında Koç- Shell Grubunun ihaleye girmesi ile hisseleri Koç-Shell grubuna devredilmiştir. 2011 yılında 41 milyar TL ciroya sahip olması ve 2014 yılında cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımını yaparak TÜPRAŞ Fuel Oil Dönüşüm Tesisini hayata geçirmiştir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*