Tükiye Gençlik Birliği(TGB)’nin kurucusu kimdir?

Cumhuriyet ve onun değerlerini, Atatürk ilkelerini yaşam felsefesi olarak benimsemiş Türkiye Gençlik Birliği (TGB); 2006 yılında kurulmuş bir gençlik örgütüdür. Kuruluş günü olarak da manidar bir şekilde 19 Mayıs tarihi şekilde seçilmiştir. 19 Mayıs tarihi; Atatürk’ün Samsuna çıkış tarihi olması ve Kurtuluş Savaşını başlatma tarihi olarak esas alınması; TBG’ninde bu amaçta bir hareket olduklarının anlaşılması için seçilmiştir.

Kısa sürede binlerce Türk gencine ulaşmayı ve onları bünyesine katmayı başaran TGB’nin temelleri Ankara Üniversitesi’nde atılmıştır. Burada 62 öğrenciyle düzenlenen Türkiye Gençlik Kurultayında alınan karar neticesinde TGB kurulmuştur. Dolayısıyla TGB’nin kuruluş yeri olarak Ankara’yı kabul edebiliriz.

Kuruluşundan sonraki yıllar boyunca 71 farklı ilde ve yurt dışında birçok temsilcilikler açan TGB’nin Kırmızı Beyaz, TaLebe ve Arjin isimlerinde üç adet süreli yayını bulunmaktadır. Bunlarda TaLeBe; TGB’nin lise örgütü olan Türkiye Liseliler Birliği (TLB)’nin süreli yayınıdır. Kırmızı Beyaz ise TGB üyeleri tarafından yayınlanmakta iken; Arjin daha çok doğu ve güneydoğu yöresine hitap eden; Türk-Kürt kardeşliğini vurgulayan bir yayındır.

Üyelerini daha çok genç üniversite öğrencilerinden ve liselilerden toplayan TGB çoğunlukla bildiri dağıtma, gösteri, yürüyüş, protesto, eylem gibi faaliyetlerle sesini duyurmaya çalışmıştır. Nitekim iktidarın yanında yer almadığı için arada bir polislerin baskısına maruz kalmaktadırlar.

Kurulduğu günden beri sayısız etkinlikle ve protesto ile adını duyuran TGB’nin genel başkanı ise Çağdaş Cengiz’dir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*