TÜBİTAK’ın kurucusu kimdir?-Türkiye’nin bilim yuvası

Bilimsel projeler üretmek ve bunları hayata geçirmek Türkiye’de her zaman için problem olmuştur. Gerek Türkiye’deki eğitimin yeni bir şeyler keşfetmekten çok var olan yapıya katılarak eleman yetiştirmeye yönelik olması, gerekse insanımızın karakteristik yapısının uzun süreçli ve sabır gerektiren işlere yönelik olmaması bu durumun başlıca sebepleridir denebilir. Yakın zamanda deney için kullanacağı su ananesi tarafından gasp edilen Bedirhan’ı hatırlarsınız. Bu olay bile içinde bulunduğumuz durumu özetlemektedir.:)

Ama neyse ki bundan uzun mu uzun bir zaman önce devletimiz bu eksikliği fark etmiş; Türkiye’de bilimsel araştırmaları teşvik edecek ve destekleyecek bir kurum olması için çalışmalara başlamıştır. İşte bugün 7’den 70’e herkesin ismini duyduğu TÜBİTAK; bu çalışmanın bir ürünüdür.

TÜBİTAK’ı kimler kurdu?

Merkezi başkent Ankara’da bulunan TÜBİTAK; 1963 yılında Cemal Gürsel’in yönetimde olduğu dönemde kurulmuştur. O zamanlar henüz kuruluş aşamasında olduğu için TÜBİTAK’ın formatı biraz daha farklıydı. 1963-90 arasında bu kurumun ağırlıklı görevi; hükümetin ve devlet yapısının teknik ihtiyaçlarla bilimsel temeller doğrultusunda gelişmesi için danışmanlık yapmak olmuştur. Bu yüzden TÜBİTAK; tamamen devlet kurumu olmasa da Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na yakın fakat bir özel vakıf statüsündeki yasalarla hareket etmektedir.

Cemal Gürsel yönetiminin öncülük ettiği TÜBİTAK’ın ilk genel sekreteri de Prof.Dr. Nimet ÖZDAŞ olmuştur.

TÜBİTAK’ın faaliyet alanları nelerdir?

Kuruluşundan bu yana 53 yılı geride bırakan TÜBİTAK; zamanla devlete yaptığı danışmanlık dışında halka yönelik projeler de üretmeye başlamış; böylece Türk halkı için gerçek anlamda bilimin ve araştırmanın teşviği başlamıştır.

Bilimsel alanda kendini yetiştirmek isteyenlerin mutlaka okuması gereken kitapları çok uygun fiyata piyasaya süren TÜBİTAK; aynı zamanda farklı klasmanlardaki başarılarına göre yüzlerce öğrenciye burs desteği sağlamaktadır. Eğitim gördüğü branşa göre yenilikçi projeler üreten öğrencilere ve akademisyenlere sağladıkları kolaylıklar da Türkiye’de bilimin teşvik edilmesi açısından dinamo görevi görmektedir. Hatta geçmişteki birçok haberde TÜBİTAK’ın hibe vermek için hazır olmasına rağmen proje üretenlerin sayısındaki azlıktan şikayet ettiğini görmeniz mümkündür. Hele ki sanayiye entegre edilebilecek bir projeniz varsa, kabul edilme ihtimaliniz artacaktır. Bizden genç bilim insanlarına tüyo olsun.

TÜBİTAK’ın başkanı kimdir?

Günümüzde TÜBİTAK’ın başındaki isim Prof.Dr.Ahmet Arif Ergin’dir. 1970 yılında Ankara’da doğan Ergin; ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinden mezun olduktan sonra ABD’de Illinois Üniversitesi’nde Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği alanında yüksek lisans yapmış; Gebze Teknik Üniversitesi’nde akademik kariyerine başlamıştır. TÜBİTAK başkanlığına gelinceye kadarki çalışmalarında kendi alanıyla ilgili veya askeri teknolojiye yönelik birçok projede görev alan Ergin; Türkiye’de Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü, TÜBİTAK Bilim Teşvik Ödülü, Gebze Üniversitesi Yılın Lisans Eğitimcisi Ödülü gibi başarılıara da sahiptir.

Yönettiği TÜBİTAK’ın 2005’ten beri açılımı ise “Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu”dur.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


2 Comments

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*