TSK’yı kim kurdu?-Milletimizin gururu, 2200 yıllık koruyucu çınarı

Halk arasında genellikle kısaltması olan “TSK” ismiyle bilinen Türk Silahlı Kuvvetleri; tüm dünyanın en köklü, en erken geçmişe sahip ve ünü, şanı en fazla olan ordularından biridir. Tarihten gelen bir karakteristik olarak Türkler askerliği her zaman en önemli vazifelerden biri olarak benimsemiş, her zaman dünyanın en güçlü ordularından biri olmuş ve dünyaya da savaşçılıklarıyla nam salmışlardır. Tüm bilimsel araştırmalar ve incelemeler göstermektedir ki Türklerin bu özelliği Orta Asya’nın uçsuz bucaksız bozkırlarından oluşan ve son derece sert şartların olduğu topraklarda yaşamalarından ileri gelmektedir. Daha sonra Türkler Orta Asya’dan Anadolu’ya ve dünyanın dört bir yanına göç ettiklerinde bu savaşçı ve doğuştan gelen askeri özelliklerini oralara da götürmüş, kaynaştıkları milletlerin kültürüyle bir harman oluşturarak gittikleri yerlerde en önemli bileşenlerden biri haline gelmiştir.

Eski Türk ordusunu gösteren bir çizim

TSK’nın kurucusu kimdir? TSK ne zaman kurulmuştur?

Gelelim önemli sorulardan birine: “TSK ne zaman kuruldu? Türk Silahlı Kuvvetlerinin kuruluşu Türk Tarihinin hangi döneminde olmuştur?”

Türk Silahlı Kuvvetleri tabii ki de bizim bildiğimiz Türkiye Cumhuriyeti ordusundan çok daha öncesinden süregelen bir geleneğin evrimleşmesinin ürünüdür. Örneğin TC Ordusu’ndan önce Osmanlı Devleti’nde faaliyet göstermiş olan ordular, ondan öncesinde Selçuklu Devleti, ondan da öncesinde Hunlar’a kadar uzanan dönem boyunca çağa uyum sağlayan yenilikler ve reformlar eşliğinde Türk Ordusu sürekli varolagelmiştir. Hatta ve hatta; dünyada 10’luk sistemi icat edip ordularında ilk kullanan millet olmak gibi bir ayrıcalığı sahiptir askeri tarihte… “10’luk sistem nedir?” diye sorabilirsiniz: Onluk sistem; bugün bildiğimiz 10 askerden oluşan manga, 100 askerden oluşan bir bölük diye yukarı doğru giden ve her 10 birimde bir komutanın bulunduğu sisteme verilen isimdir. Yani tamamiyle bugün bildiğimiz askeri komuta şemasıdır..:)) (Ayrıca bkz: Osmanlı Devleti’ni kim kurdu?, Selçuklu Devleti’ni kim kurdu?, Türkiye Cumhuriyeti’ni kim kurdu?)

İşte; Türk Silahlı Kuvvetlerinin kuruluş tarihi de bu onluk sistemin icadı ile kurulan ve kökeni milattan öncesine dayanan tarih olarak belirlenmiştir: M.Ö. 209… Buna göre şöyle bir özetleme yapabiliriz:

Türk Ordusu; yani dolayısıyla TSK, M.Ö. 209 yılında Büyük Hun İmparatoru Mete Han tarafından kurulmuştur.

Mete Han

Peki ya TC Ordusu babında Türk Silahlı Kuvvetleri ne zaman kurulmuştur? Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin silahlı kuvvetleri ve ordusu olarak baktığımız zaman TSK; 3 Mayıs 1920’de kurulan TBMM Orduları vesilesiyle kurulmuştur.

TBMM Orduları

MÖ. 209’daki kuruluşuna bakacak olursak Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan gibi ülkelerin orduları da bu tarihte pay sahibi olduğu ve ortak bir geçmiş mevcut olduğu için; TSK’nun kuruluşu “Eski Türk Ordusu”nun kuruluşu ve doğrudan “TC Devleti’nin Ordusu’nun kuruluşu” şeklinde iki aşamalı olarak değerlendirilmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

İSMET İNÖNÜ KİMDİR?

KADİR MISIROĞLU KİMDİR?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*