Truman Show’un yapımcısı kimdir?-Hepimizin şovu

Geçen gün yine bir Jim Carrey izleyeyim dedim ve Truman Show adlı yapımı açtım. Tamamen tesadüf eseri izlemeye karar verdiğim bir Jim Carrey klasiği olan Truman Show’u bugüne kadar nasıl izlememişim hayret ettim.

Konusu hala güncel olmasına rağmen Truman Show eski sayılabilecek bir film; 1998 yapımı… Son derece ütopik olmasına rağmen aynı zamanda bir o kadar da gerçekçi olmayı başaran nadir yapıtlardan olarak karşımıza çıkan bu film; Jim Carrey’nin mimiklerinin ve hiperaktifliğinin yardımı olmaksızın sadece konusuyla izleyenleri büyüleyebilen nadir yapıtlardan biridir. İzledikten sonra sisteme en sağlam adapte olmuş insanların bile içinde bulunduğu yaşantıyı ciddi bir şekilde sorgulayacağını garanti ederim.

Truman Show’un konusu

Truman (Jim Carrey); doğduğu andan itibaren hayatı bir şov uğruna heba edilen bir adamdır. Filmin ütopik kısmı da burasıdır zaten. Televizyon dünyasının gelmiş geçmiş en büyük ve en uzun vadeli projesini gerçekleştiren şov ekibi; Truman’ı doğduğu andan itibaren evlat edinmiştir. Yapay bir adada yapay senaryolar, insanlar ve komşularla doğup büyüyen Truman; kendisine öğretilenler gereği tek gerçek dünyanın içinde bulunduğu ada ve orada kurduğu yaşantı olduğunu düşünmektedir. Ama böyle hayal ürünü bir yaşantıya alıştırılmasına rağmen Truman’ın; TV şovunun heyecanını ve reytingini iki kat arttıracak bir özelliği vardır: Çocukluğundan beri kaşif olmak istemekte ve dışarıdaki diğer dünyaları merak etmektedir. İlerleyen yıllarda evlilikti, mortgage’tı, emeklilik yatırımıydı derken eli ayağı iyice kelepçelenmesine rağmen Truman’ın aklının bir köşesi hep ufuktan ötesindedir. Senaryo ürünü olan yakınları tarafından ona hep dünyada keşfedilecek bir yer kalmadığı, dünyanın her yerinde oradakine benzer bir yaşantının hakim olduğu telkin edilse de Truman keşif güdüsünü hiçbir zaman bastıramamıştır.

Filmin ütopikliğiyle gerçekliği arasındaki ince çizgi de buradadır: Hayal ürünü ve daha önce görülmemiş çapta bir TV programı olsa da Truman’ın yaşantısı en ince detayına kadar bugün hepimizin benimsediği yaşantıdır. Başka yerlerdeki insanlarda da hemen hemen aynı yaşantı hakimdir. Ütopik kısım ise TV şovu kısmındadır. Bütün senaryoyu, kurguyu önceden planlamış ve doğumumuzdan beri hepimizi evlat edinmiş bir yapımcı, yönetmen, prodüksiyon kadrosu var mıdır? Bunun cevabı sonucu değiştirmez, size kalmış…:)

Truman Show’un yapımcısı kimdir?

Baş rolde Jim Carrey’nin rol aldığı filmin yönetmenliğini Peter Weir, senaristliğini ise Andrew Niccol yapmıştır.

Filmde şov yönetmeninin kendisiyle tartışan eski bir çalışana yaptığı konuşmada “Dünyanın gerçekliğini sadece bize sunulduğuyla kabul ederiz.” sözü; aslında bütün durumu özetlemektedir. Truman ise bu gerçekler normal bir insandan %1500 daha fazla kendisine dayatılmasına rağmen hiçbir zaman aklının bir köşesinde, vakti geldiğinde uyanmak için bekleyen düşüncelerinden vazgeçmemiştir. İzleyicilere de ıspatlamıştır ki; bazı insanlar günümüzde başarı, güç, saygı unsuru olarak kabul edilen şeyleri umursamazlar. Ama aynı zamanda ufuktan ötesini sürekli merak etmelerini sağlayan o yönlerine rağmen içinde bulundukları zamanın zorunlulukları gereği ucundan birazcık umursamaları gerektiğinin de farkındadırlar. Bu ikiliği de sistemin zorunluluklarını, keşfetme güdüleri için bir malzeme gibi kullanarak çözmeye çalışırlar. Onların yüksekten uçmaktan veya başarılı olmaktan anladığı tek şey budur. Pek çok kişi için tonlarca para kazanmak, parıldayan bir kariyer yapmak, günün her dakikasında bir işle meşgul olmak başarının ta kendisi olarak algılanırken; bunlar o kişiler için amaçlarına aracı olan, gayet feda edilebilir “katalizör”lerdir. Kariyerlerini de, iş hayatlarını da, “uzun vadeli yatırımlar”ını da bu kriterlere göre düzenlerler. Karşılığında hiçbir zaman takdir edilmeme veya işkolik olmadıkları için saygı görmeme riskine rağmen. Sadece kendileri bilecek olsa bile; keşfetmek istedikleri bir yerde bulunmuş olmak onlar için bin kişinin alkışlamasına bedel ruh halini yaratan bir başarıdır. Ha; bu düşünce sistemini ve aradaki dengeyi oturtma zamanlarında henüz emekleme aşamasındayken teorik-pratik bazı bocalamalar ve gel gitler yaşayabilirler tabii. Ne diyelim, olur öyle..:)

Not: Filmi izlerseniz son sahnede güvenlik görevlilerinin yaptıklarına dikkat edin. Birkaç saniye sonrasında gülmeye başlayacaksınız.:D


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*