Troller’in sahibi kim?-Troller şirketini kim kurdu?

Troller… Garip geliyor değil mi kulağa.. “Trol” kelimesi artık bizde de var olduğu için olsa gerek.. Çoğulu gibi sanki..:)) Neyse… İpucu verelim: Bu bir araba markası. “Trol” kelimesi araçlar söz konusu olduğu zaman genelde böyle ağır işleri gören makineler için falan kullanılır değil mi? Mesela trol gemileri vardır. Denizin tabanını kazıyarak temizlik yaparlar, gibi… İşte Troller isminin kökeni de buralara dayanmaktadır. Brezilya otomotiv sektöründe arazi araçları ve offroad vasıta üretiminde rol alan unsurlardan biridir Troller şirketi… Bu alanlarda uzmanlaşması sebebiyle 4×4 ve bilimum arazi aracı üretiminde pay sahibidir. Brezilya insanı tarafından yaygın olarak bilinmekte ve sevilmektedir.

Troller’i kim kurdu?

Troller; aslında genç ve dinamik bir markadır. 21.yüzyıla ramak kala kurulmuştur. Öncesinde otomotiv sektörünün yan kollarında faaliyet gösterip sonradan araç üretimine başlayan pek çok şirketin aksine kurulduktan sadece birkaç ay sonra ilk modelini piyasaya sürmüştür, bir artı olarak.

Troller otomobil şirketinin kuruluş bilgilerini şu şekilde verebiliriz: Troller; 1995 yılında, Rogerio Farias tarafından Brezilya’da kurulmuştur. 1996 yılının Nisan ayında ise ilk modelini piyasaya sürmüştür.

Troller’in kurucusu Rogerio FARIAS

Troller kimin?

Aradan geçen yıllar boyunca Troller; Brezilya marketinde son derece başarılı bir grafik çizmiştir. Tam adı “Troller Veiculos Especiais” olan şirket 2005 yılında Angola’da bir fabrika kurarak 4×4 için son derece uygun olan Afrika pazarına bile giriş yapmıştır.

Tabii kısa sürede bu kadar parlayan bir girişimcilik örneği olarak Troller’in gidişatı küresel ve adeta bir imparatorluk olan otomotiv devlerinin gözünden kaçmamıştır. Bu bağlamda Troller offroad araçlar şirketi; 2007 yılında Ford’unBrezilya ayağı olan Ford do Brasil tarafından satın alınmıştır. Dolayısıyla; 2018’in kasım ayındayken Troller’in sahibi Ford‘tur. 

Ayrıca; Brezilya’daki diğer otomotiv markaları ile ilgili yazılarımıza aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz:


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*