Trabzonspor Basketbol Kulübü’nü kim kurdu?-Anadolu’dan yükselen bir basketbol yuvası

Trabzonspor Basketbol Kulübü ya da sponsorluk anlaşması gereği Trabzonspor Medical Park; Türkiye Erkekler Basketbol 1. Ligi’nde mücadele veren takımlardan biridir. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş’ın ardından dördüncü büyük olarak bu branştaki yerini de almış ve her geçen süre boyunca 1. ligte kendine yer edinmektedir. Tabii mevzuu basketbol olunca Anadolu Efes, Darüşşafaka, Pınar Karşıyaka gibi köklü ekipler de işin içine girdiği için burada aynı büyüklerin tekelinden bahsetmek mümkün değildir. Ee parke yeşil sahalara benzemez…

Fakat Trabzon; geçmişine şöyle bir göz atıldığında Anadolu’da basketbolun yükselmesine ön ayak olan kulüplerden biridir. Hatta Anadolu’ya basketbolu tanıtan da diyebiliriz. Çünkü o yıllarda Konya, Trabzon, vs. büyükşehirler dışında basketbol imkanı neredeyse yok gibiydi. Şimdiyse maaşallah alt kümelere kadar alabildiğine imkan mevcut.

O zaman daha fazla uzatmadan Trabzonspor’un basketbol takımını kuruluşu hakkında genel hatlarıyla bir öykü verelim:

Trabzonspor Basketbol Kulübü’nün kurucusu kimdir?

Şimdi Türkiye’de birçok basketbol kulübünde olduğu gibi dönem dönem ele almamız gerekecek. Ama ilk kuruluşu söyleyecek olursak Trabzonspor Basketbol Kulübü; 1967 yılında kurulmuştur. O zamanlar renkleri kırmızı-beyaz olan takım, yerli oyuncularımızın çabalarının yanı sıra NATO üssündeki görevli Amerikalılardan da epey yardım almış ve basketbol adına önemli mesafeler kat etmişlerdir. İlk turnuvası da Trabzon Lisesi’nde düzenlenen etkinliğin basketbol topu bile NATO üssündeki askerlerden temin edilmiştir..:)

Bundan sonrası ise biraz daha sıkıntılı bir tarihi süreçtir. Trabzonspor’un 1967’de kurduğu bu basketbol kulübü 2005 yılına kadar sürekli kapanıp açılmış, bir türlü tam istikrarı sağlayamamış. Ama 50 yıl boyunca yürüttüğü faaliyetlerle Trabzon’da ve tabii ki tüm Karadeniz’de basketbolun yaygınlaşması, sevilmesi adına inanılmaz katkılarda bulunmuştur.

2005 yılında Trabzonspor, ekonomik yönünü konuşturarak İdmanocağı’nun oyuncularını ve teknik kadrosunu bünyesine katmıştır. İşte bu; Erkek Basketbol Ligi’nde mücadele etmeye başlayan Trabzonspor’un temellerinin atılışıdır.

3 yıl boyunca eskisinden daha güçlü ve daha emin adımlarla mücadele veren Trabzonspor; 2008 yılında ise son bir hamle daha yapmış ve bir dönemin meşhur takımlarından Alpella’yı satın almıştır. O zamanlar mali sıkıntı içerisinde bulunan ve kapanma kararı olan kulübün Trabzonspor tarafından satın alınması her iki tarafın da hedeflerine yönelik olduğu için kolaylıkla gerçekleşmiştir. Böylece kadrosunu daha da güçlendiren Trabzonspor; Alpella’nın sahibi olmaktan da doğan hakkıyla Basketbol 2. Ligi’nde mücadele etmeye başlamıştır. Bir sezonun ardından da 1. Lige çıkmıştır. O zamandan beri Trabzonspor Basketbol Kulübü; Türkiye Erkekler Basketbol 1. Ligi’nde mücadelesine devam etmektedir.

Yani bugün gördüğümüz Trabzonspor Basketbol Kulübü; 2008 yılında Alpella’nın satın alınması vesilesiyle kurulmuştur.

Trabzonspor Basketbol Kulübü’nün başkanı kim?

Spor Toto Ligteki mücadelesine kararlı bir şekilde devam eden Trabzonspor; Rus Koç Sergey Bazareviç önderliğinde oyuncularını daha büyük turnuvalar için hazırlamaktadır.

Kulüp ev maçlarını 7.500 kişilik Hayri Gür Spor Salonu’nda oynamaktadır. Tıpkı futbol kulübü gibi bordo-mavili formaları giyen Trabzonluların başkanlık görevini ise Abiş Hopikoğlu yürütmektedir.

Henüz herhangi bir 1. lig şampiyonluğu veya Avrupa müsabakası bulunmayan Trabzonspor Medical Park, birinci lige yükseldiği sene 2. ligi şampiyonlukla bitirmiştir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*