Toronto Üniversitesi ne zaman kuruldu?-Kanada’nın en iyi üniversitesi

Yurt dışında eğitim hayalleri kuranların ülke tercihleri arasında Kanada epey ön sıralarda yer alıyor. E tabii havasıyla, güzel insanlarıyla, yaşam standartlarıyla göz dolduran bu ülkede kim yaşamak istemez ki…

Yerleşmek şöyle bir kenarda dursun, eğitim amacıyla Kanada’ya gitmek isteyenlerin aklında belli başlı okullar vardır. Bu okulların başında ülkenin en eski üniversitelerinden biri olan Toronto Üniversitesi gelmektedir. Peki neyin nesidir bu Toronto Üniversitesi? Kimler tarafından kurulmuştur? Ne tarz eğitimler vermektedir?

Toronto Üniversitesi’ni kim kurdu?

Bu köklü eğitim kurmunun geçmişini inceleyebilmek için 19. yüzyılın ilk yarısına kadar inmemiz gerekiyor: Yani Kanada’nın henüz tek yürek olmadığı, kolonileşme döneminin yaşandığı zamanlar.

O dönemde bugünkü Toronto’yu da kapsayan “Yukarı Kanada”nın başkanı olan John Graves Simcoe; bölgenin kalkınması ve gelişmesi için büyük bir okul kurma çalışmalarına başlamış; Yukarı Kanada’yı kıtanın eğitim merkezi yapma hayallerine dalmıştır.

Tabii bu hayalini gerçeğe dönüştürmek için İngiltere’den de yardım almış; İngiliz Kilisesi’nin çatısı altında olması şartıyla 1827 yılında “King’s College” adlı bir okul açılmıştır. İşte bu King’s College; Toronto Üniversitesi’nin ilk halidir.

Yani günümüzde dünyaya mal olmuş en iyi okullardan biri olan Toronto Üniversitesi; 1827 yılında John Graves Simcoe tarafından kurulmuştur.

Toronto Üniversitesi’nin kurucusu John Graves SIMCOE

13 yıl boyunca kilisenin çatısı altında bulunan, yani kısmen dinin kısıtlayıcı etkisi eşliğinde eğitim veren okul; 1830’lar biterken köklü reformlar geçirmiş, modern bir eğitim kurumu statüsüne kavuşmuştur. En sonunda da 1840 yılında Toronto Üniversitesi ismini almış ve faaliyetlerine yeni bir boyut kazandırmıştır.

Toronto Üniversitesi bölümleri

Geçmite sahip olduğu kısıtlı imkanlardan sıyrılarak günümüzün en modern ünivesitelerdinden biri olan Toronto Üniversitesi; 2016 yılı itibariyle güzel sanatlar, tıp, hukuk, mühendislik, eczacılık, işletme, mimarlık, diş hekimliği, konservatuvar, teoloji, sağlık bilimleri, vs. sayısız sektöre yönelik eğitim vermekte; her yıl binlerce nitelikli öğrenciyi mezun etmektedir.

3000’e yakın akademik personeli ve 85.000 cıvarı öğrencisi bulunan Toronto Üniersitesi’nin yönetim işleri ise Michael Wilson ve Meric Gertler tarafından yürütülmektedir.

44 farklı spor branşında takımı bulunan okulda öğrenciler binbir çeşit sportif, kültürel, sanatsal aktivite fırsatı bulmakta ve çok yönlü bir tarzla yetişmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*