TOKİ’nin sahibi kim?-Tüm Türkiye’de sayısız konut yapan TOKİ ne zaman kuruldu?

TOKİ; var olduğu günden beri Türkiye’nin her bir köşesini modern konutlarla donatan, Türkiye’nin konutlaşma ve gecekondulaşmadan bağımsız bir kentleşme yaşaması adına çok önemli çalışmalara imza atan bir kamu kuruluşudur. TOKİ’nin kuruluşundan bu yana Türkiye’de var olan emekleri ve şöhreti o kadar tartışılmazdır ki; emlak ve konut piyasasıyla çok ilgili olmayan birisi bile kendisine TOKİ’nin ne olduğu sorulduğu zaman “Aaa şu evler yapan şirket değil mi o?” gibi bir cevap verecektir.

TOKİ’yi kim kurdu? TOKİ’nin kuruluş süreci

Açılımı “Toplu Knout İdaresi” olan TOKİ; özellikle 2000’li yılların başından itibaren adından çok daha fazla söz ettirmiştir. Yani efsanevi olduğu asıl periyodun 2002’den günümüze (2019, sonrası için de başarılarının devamını diliyoruz) kadar olan zaman olduğunu görmekteyiz. Fakat tabii ki de TOKİ’nin kuruluşu ve tarihçesi bundan çok, ama çok daha öncelerine uzanmaktadır. Ne kadar önceye? Dolaylı yollarla Cumhuriyet’in ilk yıllarına….

TOKİ’nin kurucusu kim?

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana yaşadığı aşamaları şu şekilde özetleyebilir ve TOKİ’nin kurucusuna, kuruluşuna dair künyeyi son derece basit bir şekilde aktarabiliriz:

  • 1926 yılında kurulan Emlak ve Eytam Bankası; ülkede imarın canlandırılması için kurulmuş olan ilk kuruluştur.
  • 1984 yılına kadar Emlak ve Eytam Bankası ile yürürlükte olan faaliyetler; 1984 yılında ayrışma gerçekleşmesiyle kurulan “Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı”na geçmiştir. İşte bu; aynı zamanda TOKİ’nin kuruluşu olarak kabul edilen tarihtir.
  • 1990 yılında ise aynı kuruluş bu sefer “Toplu Konut İdaresi” ve “Kamu Ortaklığı İdaresi” olarak ikiye ayrılmış, bunlardan Toplu Konut İdaresi de günümüzdeki TOKİ’nin ta kendisi olmuştur.

Dolayısıyla TOKİ; 1984 yılında “Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi” ismiyle Türkiye Cumhuriyeti tarafından kurulmuştur. Dönemin cumhurbaşkanı Turgut Özal’dır. TOKİ’nin ilk genel müdürlük vazifesini de Vahit Erdem gerçekleştirmiştir.

Vahit Erdem

Ayrıca; TOKİ’nin kökenlerinin dayandığı Emlak ve Eytam Bankasının bir diğer torun kuruluşu olan Türkiye Emlak Katılım Bankası da Türkiye’deki imar faaliyetleri açısından önemli bir role sahip olup yakın tarihte tekrar faaliyetlerine başlayan kuruluşlardan biridir. Onunla ilgili yazımızı da buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

TOKİ kimin?

Şimdi soruyorsunuz: “Bu köklü ve başarılı kuruluş TOKİ kimin acaba? Sahibi kim TOKİ’nin?” diye… Hemen cevaplayalım sevgili okurlar:

TOKİ bir kuruluşudur arkadaşlar. 2019 yılı Nisan ayındayken TOKİ’nin bağlı olduğu bakanlık Çevre ve Şehircilik Bakanlığıdır. Çevre ve Şehircilik Bakanı ise Murat Kurum’dur. Ayrıca yine günümüz itibariyle TOKİ’nin İdare Başkanlığı görevini Ömer Bulut yürütmektedir.

Ömer Bulut

(Bilgilerin ilerleyen yıllarda değişmesi halinde yorum veya iletişim kısmından bizi uyarabilir ve içerik değişikliği talebinde bulunabilirsiniz)


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*