Tissot’un sahibi kim?-İsviçre’den bir saat duayeni daha…

Dünyanın en büyük saat markalarına ve en eski saat üreticilerine dair bir inceleme yapacağımız zaman İsviçre’ye değinmeden geçemiyoruz tabi… Çünkü dünya çapında kalitesini ıspatlamış ne kadar saat markası varsa birkaç istisna hariç neredeyse hepsi İsviçre çıkışlıdır. Ayrıca dikkate değer bir nokta da bu saat markalarının çoğunun 1800-1850 arasında ortaya çıkmış olmasıdır. Sanki bir saatçiler örgütü hepsini etrafa dağıtmış da İsviçre’nin dört bir yanına şube kurdurmuş ehehe…

Neyse; yazımızın konusu olan İsviçreli saat üreticisi Tissot’a dönecek olursak; kuruluş öyküsünü derleyebilmek için yine aynı zaman dilimine inmemiz gerekir. Ama geçmişinde diğer saat markalarıyla taşıdığı benzerliklerin yanında günümüzde Tissot’un diğerlerinden ayrılan birçok yönü de mevcuttur. Şimdi, genel hatlarıyla Tissot markasının kuruluşunu ve yükselişini inceleyelim:

Tissot nerenin malı?

İşleyiş tarzına bakacak olursak Tissot; kurucuların baba-oğul olduğu ve bir süre bu kadronun devam ettiği bir markadır.

1853 yılında Charles-Felicien Tissot ve oğlu Charles-Emile Tissot tarafından İsviçre’nin Le Locle bölgesinde temelleri atılan Tissot; piyasaya girişini aynı yıl ürettiği cep saatleriyle yapmıştır.

Tissot markasının kurucuları: solda Baba Charles Felicien TISSOT (1804 – 1873), sağda oğul Charles Emile TISSOT (1830 – 1910)

Daha sonra işlerini büyüten baba-oğul; bütün İsviçre’nin yanı sıra Rusya ve çevre ülkelere de ihracata başlamış; 1900’lerin ortalarına gelinceye kadar marka dünyanın en saygın üreticilerinden biri olmayı başarmıştır. Tabiib bütün bu başarıların getirdiği imkanlarla Tissot yetkilileri yatmamış ve sürekli ar-ge halinde olarak sektörün öncülerinden olmaya çalışmışlardır.

Bu azimli ve istikrarlı çalışmalar sürekli meyve vermeye devam etmiş ve 1980 sonrasında Tissot; dünyanın en lüks markalarından biri halini almıştır.

Tissot kimlerin?

Bundan yaklaşık 150 yıl öncesinde küçük bir dükkan olarak çalışmalarına başlayan Tissot; 1983 yılında günümüzün en büyük saat üretim ve satım holdinglerinden biri olan The Switch Group’a satılmıştır. Hala da aynı grubun bünyesindedir.

Günümüzde 150 farklı ülkede 16.000 şubede ürünlerini bulabileceğiniz Tissot; “more than a watch” sloganıyla hizmetlerine devam etmektedir. Böylesine klas ve lüks bir markanın çok dikkat çeken bir yönü daha vardır ki; o da sadece 250 çalışanının bulunmasıdır. Yani gördüğü tüm taleplere ve yaşadığı yükselişe rağmen Tissot markası çağa uyum sağlama işini ölçülü bir şekilde yapmış, eski geleneklerini yeni kurumsallığa değiştirirken iki kere düşünmüştür. Dolayısıyla 250 çalışanı ile Tissot; köle değil usta ve zanaatkar çalıştırmaktadır.

Günümüzde şirketin yönetim kurulu başkanlığını ise Francois Threboud yapmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

  1. Saatımıın çerçesı ve kordonu sarı altın rengıydı suanda sıhahlaşmıs kapkara çokkötu görunumde nereyı arasam kabul etmedıler bıde 1100 tl.ucret istediler

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*