The Martian’ın yapımcısı kimdir?-Türkçesiyle Marslı…

Bu yazımızda yepyeni bir uzay filminin konusunu ve yapımda emeği geçenleri ele alacağız… Konusu, senaryosu, kurgusu, grafikleri, vs. bir filmde aklınıza gelebilecek bütün unsurlarıyla the Martian; sinema sektörünün sahip olduğu en son teknolojik imkanlarla en gerçekçi ve en mantıklı bir çizgide ilerlemiş uzay konulu mükemmel yapıtlardan biridir. The Martian’ın vizyona girdiği yıl ise 2015’tir. Yeni bir film derken boş bir ifade kullanmadık yani..

The Martian’ın konusu

Olay örgüsü Mars’a gidip birtakım bilimsel çalışmalar yapan astronot grubuyla başlamaktadır. Her şey kontrol altında ve istenildiği gibi ilerlerken Mars’taki hava şartlarından dolayı bazı aksilikler patlak verir ve mürettebatın hayatı tehlikeye girer. Bu tehlike esnasında ekibin kaptanı Melissa Lewis ve farklı yeteneklerine göre uzay görevi için seçilmiş olan diğer mürettebat güvenli bir şekilde gemilerine sığınmayı başarsa da botanik kökenli astronot olan Mark Watney kaçma çabaları sırasında üzerine çarpan bir anten parçası sebebiyle kendinden geçer ve Mars’ta mahsur kalır. Tabii o esnada ekibin geri kalanını kurtarabilmek adına Melissa Lewis Mark Watney’i geride bırakmak zorunda kalır ve Mars’tan Dünya’ya geri dönüş yolculuğunu başlatır.

Herkes enkaz parçasının çarpması sonucunda Watney’in öldüğünü düşünse de o ölmemiş; üstüne barınaklarında kalan acil durum, su gibi ihtiyaçları kullanıp bir de kendi imkanlarıyla bitki yetiştirerek hayatta kalmayı başarır. Güneş panelleri, laboratuar ortamında üretilen su, Mars’ta yaptığı portatif serada yetiştirdiği patatesler gibi unsurlarla Watney; kendisine yardım gelinceye kadar adeta modern çağın Robinson Cruise’u gibi yaşamaktadır. Filmin adıl heyecanlı kısmı da Watney’in burada verdiği yaşam savaşı ve çok geçmeden NASA’nın onun yaşadığını anlaması ve iletişime geçmesi sonrasında başlayan kurtarma çalışmalarıdır.

Filmde en dikkat çekici yön ise uzay hakkında fazla bilgili olunmamasını hafiften suistimal ederek senaryoya yoğun bir hayal gücü katan diğer uzay filmlerinin aksine the Martian’ın son derece gerçekçi ve bilimsel temellere dayanan bir kurguya sahip olmasıdır.

Müziklerini Harry Gregson-Williams’ın yaptığı the Martian’ın yapımcılığını ise Simon Kinberg, Ridley Scott, Michael Schaffer, Aditya Sood ve Mark Huffam üstlenmiştir. Mars’ta kendine yaşam kuran Mark Watney’i canlandıran başrol oyuncusu ise Matt Damon olmuştur.

The Martian filminin yapımcılarından Simon KINBERG

The Martian’ın senaristi kimdir?

Filmin senaristliğini Drew Goddard yaparken, yönetmenliğini ise Ridley Scott yapmış ve beyaz perdeye aktarılmasını sağlamıştır. 108 milyon dolarlık bütçeyle çekilen the Martian’ın uzun mu uzun bir süre insanlığın gördüğü en iyi uzay filmlerinden biri olarak kalacağı da kesindir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*