The Grey’in yönetmeni kimdir?-Kutup kurtları arasında

Bu güzel havada henüz izlememiş olanlar böyle bir filmin tanıtımını yapalım dedik. Amerikan yapımı bir macera-gerilim filmi olan Grey; Alaska’nın sert doğa koşullarında mahsur kalan bir grup petrol çalışanının yaşadıkları eşliğinde insanın doğa karşısındaki çaresizliğini ve bu esnada yaşadığı iç hesaplaşmaları çok başarılı bir şekilde anlatan bir yapıttır. Film 2011 yılında çekilmiştir.

The Grey filminin konusu

John Ottway; Alaska’da petrol işçilerini kurtlara karşı onları tüfekle vurarak koruyan bir çalışandır. Bir bakıma petrol arama ekibinin güvenliğini sağlar.

İnançsız ve ateist bir insan olan Ottway; aslında çevresindekilerden ve arkadaşlarından farklıdır. Kendisiyle ilgili herhangi bir sorunu olmamasına rağmen bu ıssız Alaska’da kendini daha rahat ve huzurlu hissetmektedir. Zaten filmde de o okuduğu kitapların ve yazdığı sayfalarca metnin olduğu bir sahnede “Öyle birisi olmadığım halde kanun kaçaklarının arasında kendimi daha rahat hissediyorum.” gibisinden bir replikle içinde bulunduğu durumu belirtmiştir. Çünkü mesele akıl, zeka, özgüven, çekingenlik gibi şeyler değildir. Ottway; her şeyi göründüğü gibi değil, aslında olduğu gibi görebilmesini sağlayan sorgulayıcı yönü sebebiyle gürültülü yerle ve gereksiz değer yargıları, görgü kuralları olan insanlar arasında kendini huzursuz hissetmektedir.

Zaten Alaska’da işleri bittiği akşam şehre geri dönecekleri sırada bir bunalım krizi geçiren Ottway intihar etmeye yeltense de bundan vazgeçer. Barda biraz kafayı çektikten sonra yarını beklemek üzere odasına çekilir. Ki belki de ateist Ottway’in duası kabul olduğu içindir; yolculuk sırasında uçak düşer. Ottway ve sağ kalan bir grup çalışan; hiçbir ısınma, aydınlanma, vs. olmadan; kendilerini sürekli takip eden kutup kurtlarının arasında kurtarma ekipleri onları buluncaya kadar hayatta kalmak zorundadır. Filmin konusu da bu mücadele sırasında yaşananlardır.

The Grey’in yapımcısı kimdir?

Yönetmenliğini Joe Carnahan’ın yaptığı filmin yapımcılığını Jules Daly, Joe Carnahan, Ridley Scott, Mickey Liddell, Adi Shankow üstlenmiştir. John Ottway rolünü ise Liam Neesson üstlenmiştir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*