Tez Tour’un sahipleri kim?-Türkiye’nin en büyük turizm şirketi

Turizm şirketlerinin genel bir özelliği vardır: Başka sektörlerde hizmet veren holdingler gibi internette uzun uzun yazılmış künyelerini, reklamlarını ya da fazla şaşalı pazarlama faaliyetlerini günlük hayatınızda pek göremezsiniz. Bu şirketleri ancak herhangi bir bölgeye turistik gezi yapmaya karar verdiğiniz zaman o bölgedeki acenteleri araştırmak istediğinizde bulabiliyorsunuz. ETS Tur hariç tabi…:)

Ama Türkiye’de turizm, hele ki Ruslar ve Akdeniz turizmi dendiğinde bir zamanlar akla gelen bir firma vardır ki; kurulduğu günden bu yana Türkiye’nin Rusya ve çevre ülkelerdeki turist potansiyeli açısından demirbaş rolündedir. Hala aynı bağlantılara sahip ve ciddi bir nüfuzu var; ama o eski efsanevi günlerinden epey ayrı bir yapıda olduğu, yapılan yorumlar ve izlenen politikalar neticesinde gayet aşikar.

Fakat biz sizlere hayatında büyük işler başarmış insanların, şirketlerin, kuruluşların künyesini araştırmışken bir yandan da profesyonel turizmciliğe soyunmak istemiyoruz ve konumuza dönüş yapıyoruz: Tez Tour (Tez Tur); ne zaman kimler tarafından kurulmuştur? Kuruluşunun kökeninde neler vardır ve Tez Tour’un günümüzdeki patronları kimdir? İşte kısaca ülkemizin en büyük turizm şirketinin kuruluş öyküsü:

Tez Tour’un kimler kurdu? Kurucuları nereli?

Bir Türk şirketi olsa da Tez Tour; kurulduğu yıllarda Türk-Rus ortak yönetimine sahipti. Zaten Rusya’dan Türkiye’ye gelen turistler için en güvenilir acente olmasının kökeninde de bu var.

Kuruluş zamanına bakarsak rakiplerine göre epey tecrübeli ve deneyimli sayılabilecek bir şirket. O zaman fazla uzatmadan yılı ve isimleri merak edenler için bilgileri verelim: Tez Tour; 1994 yılında Levent Aydın, Aleksander Burtin ve Aleksender Snigibsky ortaklar tarafından kurulmuştur. Yani ortaklardan biri Türk, diğer ikisi Rus’tur.

Tez Tur’un kurucuları (soldan sağa): Aleksander BURTIN, Aleksander SNIGIBSKY, Levent AYDIN

Daha çok Tez Tour hizmetiyle tanıdığımız bu şirket aslında Alkan Grup adı altında çalışmalarına başlamıştır ve o zamandan bugüne dek Türkiye’de pek çok otelin, turistik tesisin, inşaat şirketlerinin ve irili ufaklı bazı turizm acentelerinin de sahibi olmuştur.

Kuruluş evresini başarıyla atlatan Tez Tour; 2000’li yıllar ve sonrasında inanılmaz bir ivmeyle büyüme kat etmiş ve Türkiye turizminin tartışmasız lideri olmuştur. Öyle ki; Türkiye’nin en büyük turizm şirketi olmakla beraber “Dünyanın en büyük 500 turizm şirketi” sıralamasına 113. sıradan girerek ülkemizi temsil etmeyi de başarmıştır. Bu şaşalı yılların bir getirisi olarak Tez Tour; Antalya’ya bir okul da kazandırmış ve para kazandığı coğrafyanın kalkınması için gayet hayırsever faaliyetlerde bulunmuştur.

Tez Tour kimin? Sahipleri kim?

Fakat ilerleyen yıllarda Tez Tour’un bu başarılı yükselişine ve çizgisine adeta nazar değmiş; ortaklık ve yönetim konusunda bazı anlaşmazlıklar, bazı ayrılmalar meydana gelmiştir. En başlarda sadece kulis, fısıltı olarak konuşulan bu haberler; 2012 yılında malesef gerçek olmuş ve Tez Tour, ortaklık yapısındaki değişikliği kendi ağzından duyurmuştur. Buna göre; Türk ortak Levent Aydın şirket ortaklığından ayrılmış ve diğer iki Rus ortak şirketi yönetmeye devam etmiştir. Yapılan haberlerde Levent Aydın’ın ortaklıktan ayrıldı yerine ortaklıktan “uzaklaştırıldı” şeklinde ifadeler kullanılması son derece dikkat çekicidir. Çünkü iki ifade şekli birbirinden son derece farklıdır. Fakat biz fazla dedikodusunu yapmadan şirketin kendisinin yaptığı açıklamaya güveniyoruz ve fazla irdelemiyoruz.

Günümüzde de Tez Tour; iki Rus ortak olan Aleksander Burtin ve Aleksander Snigibsky ortaklığında yürütülmektedir. Dolayısıyla Tez Tour’un sahipleri Aleksander Burtin ve Aleksander Snigibsky’dir. Şirketin Rusya ve Türkiye pazarında ciddi bir kayıp yaşadığı aşikardır fakat yakın zamanda yeni bir yapılanmaya gitmesi beklenmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*