Texas Instruments’ın Kuruluşu-Devlerin Gölgesindeki Yarı-iletken Devi

Texas Instruments, Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas eyaletine bağlı Dallas şehri merkezli yarı-iletken tasarım ve üretim şirketidir. Şirketin üretimleri başlıca analog elektronik, hesap makinesi, radyo frekansı ile tanımlama sistemleri, sayısal işaret işleyiciler ve entegre devreler alanlarında yoğunlaşmıştır. Global arenada faaliyet gösteren Texas Instruments, Intel ve Samsung gibi devlerin ardından yarı-iletken üretiminde üçüncü, mobil cihaz yonga sağlayıcılığında Qualcomm‘un peşinden ikinci ve sayısal işaret işleyiciler ile analog elektronik sistemleri alanlarında ise birinci sırada yer almaktadır.

Texas Instruments 1951 yılında Cecil Green, Erik Jonsson, Eugene McDermott ve Patrick Haggerty tarafından kurulmuştur. Esasen şirket, 1930 yılında McDermott ve Clarence Karcher tarafından kurulan Geophysical Service‘in isim değiştirmiş halidir. Bu nedenle Texas Instruments’ın tarihini 1930’dan başlatmak yanlış olmaz. Geophysical Service, 1941 yılında McDermott ile şirketin çalışanları Green ve Jonsson tarafından tamamen satın alınmıştır. Bundan dört yıl sonra ise Haggerty laboratuvar ve üretim bölümünün genel müdürü olarak ekibe katılmıştır. Söz konusu bölümün diğerlerinden çok daha hızlı gelişmesinin ardından 1951 yılında şirket revizyona girmiş ve General Instruments adını almıştır. Fakat, daha sonradan anlaşıldığı üzere bu isimde bir firma zaten açılmıştır. Bunun üzerine de şirket bugünkü adını yani Texas Instruments’ı kabul etmiştir.

Texas Instruments kuruluşundan 1970’lere kadar savunma sanayi, füze teknolojileri ve elektroniği üzerine ciddi araştırmalar ve üretimlerde bulunmuştur. Şirketin laboratuvar ve üretim bölümünün bu işleri üstlenmesiyle birlikte gelişim sağlanarak revizyon yapılmıştır. Bir anlamda Texas Instruments şirketini güçlendiren İkinci Dünya Savaşı sonrasının ve soğuk savaş döneminin askeri yatırımları olmuştur. Ardından bilgisayar teknolojisinin hızla gelişimine paralel olarak da şirket yonga üretiminde her daim en ileri teknolojileri üretebilen ve kullanabilen bir konumda kalmıştır.

Yıllık cirosu 12 milyar dolar civarında seyreden şirketin dünya çapında yaklaşık 35.000 çalışanı bulunmaktadır. Günümüzde Texas Instruments’ın yönetim kurulu başkanlığını ve CEO’luk görevini Amerikalı elektrik mühendisi ve iş adamı Richard Templeton yürütmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*