Tesla Motors’un Sahibi Kimdir?-Elektrikli Araç Üreticisi

Tesla Motors merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinin Palo Alto şehrinde bulunan elektrikli araç, elektrikli araç güç aktarım organları ve batarya üreten bir otomotiv şirketidir. Tesla Motors Temmuz 2003’te Martin Eberhard ve Marc Tarpenning tarafından kurulmuştur. Şirketin ismi Sırp asıllı dahi elektrik mühendisi Nikola Tesla‘dan gelmektedir ve şirket tarafından tasarlanan ilk elektrikli spor araç olan Tesla Roadster, Nikola Tesla’nın 1882 yılında yaptığı orjinal AC motor tasarımını temel alan bir motor ile yollara çıkmıştır.

Tesla Motors kuruluşundan itibaren çok fazla kar amacı gütmemiş ve elektrikli araçların geliştirilerek fiyat bazında fosil yakıt kullanan araçlarla yarışabilir duruma gelmesini amaçlamıştır. Bu nedenle şirket kuruluşundan ancak 10 yıl sonra 2013 yılında hissedarlarına kar payı dağıtabilmiştir. Şirketin ikinci aracı olan Model S tam elektrikli lüks sedan konseptiyle üretilmiş ve 2015 Haziran itibariyle dünya çapında 75.000 satış barajını aşmıştır. Tesla Motors aynı zamanda Daimler ve Toyota gibi otomotiv devlerine de elektrikli güç aktarım organları ile lityum-iyon batarya sağlamaktadır.

SpaceX ve PayPal‘ın kurucuları arasında yer alan mühendis ve yatırımcı Elon Musk‘ın yönetim kuruluna 2014 yılında başkan olarak girişi ve dolayısıyla kurucular arasında yer almasıyla Tesla Motors’un da gelişimi hızlanmıştır. Kuruluşundan itibaren neredeyse her yıl mali sıkıntılar yaşayan Tesla Motors, Elon Musk’ın olağanüstü çabaları ile ayakta kalmayı başarmıştır. Musk, her defasında yatırımcı bulmayı başarmış ve aynı zamanda şirketin amacını da srekli olarak koruyabilmesini saplamıştır. Söz konusu yatırımcılar arasında Google’ın kurucuları Sergey Brin ve Larry Page ile eBay’in eski başkanı Jeff Skoll gibi isimler bulunmaktadır. Kasım 2008’de Musk şirketin CEO koltuğuna kendisi oturmuştur. Haziran 2009 tarihinde şirket Amerika Birleşik Devletleri Enerji Bakanlığı’ndan 465 milyon dolarlık faizli ödenek almıştır. Şirket aldığı bu ödeneği Mayıs 2013 itibariyle tamamıyla geri ödemiştir. Gariptir ki aynı ödenek ile desteklenen Ford ve Nissan gibi devlerden önce bu ödemeyi Tesla Motors yapabilmiştir.

Tesla Motors gün geçtikçe büyümesini sürdürmekte olan alanında oldukça başarılı bir şirkettir. Bu başarı grafiği şirketin artan çalışan sayısından da görümektedir. Aralık 2012’de şirketin yaklaşık 3000 çalışanı varken Ocak 2014’te bu sayı ikiye katlanarak 6000 olmuştur. Haziran 2015 itibariyle de tam zamanlı çalışan sayısı 12.000 civarına yükselmiştir. Elon Musk, günümüzde şirketin yaklaşık olarak %27’lik hissesini elinde bulundurmakta olup, hem yönetim kurulu başkanlığını hem de CEO’luk görevini yürütmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

  1. Elektrik motorla tarım ve iş makineleri için nezaman üretim yapılacak. Teşekürler ve başarılı çalışmalar.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*