Tepe Grubu’nun kurucusu kimdir?-Irak’tan Ankara’ya

Türkiye ekonomisi ve iş gücü üzerinde ciddi söz sahibi olan diğer holdinglerin aksine Tepe Grubu; her ne kadar kağıt üzerinde bünyesinde bulunsa da yürüttüğü faaliyetlerle Bilkent Holding’in adeta lokomotifi görevini üstlenen, sanayi ve endüstri gibi ağır iş kollarından ziyade günümüzde daha çok önem kazanan bilişim, teknoloji, bilgi teknolojileri, eğitim gibi alanlarla büyüyüp kendini ıspatlayan bir şirketler grubudur. Başlığında Irak’tan neden bahsettiğimizi Tepe Grubu ve kurucusu hakkında yeterince bilgili olanlar zaten anlamıştır. Ama bilmeyenler için birazdan kısaca değineceğimiz üzere bu holdingin öyküsü Osmanlı döneminde Irak’ın Erbil şehrine kadar uzanmaktadır.

Tepe Grubu’nu kimler kurdu?

İnşaattan tutun da bilişime, mobilyadan enerji üretimine kadar geniş mi geniş bir sektör çeşitliliğinde faaliyet gösteren ve 1986 yılında hizmete başlayan Tepe Grubu; İhsan Doğramacı tarafından kurulmuştur. Faaliyet alanlarına baktığımız zaman holdingin böylesine yenilikçi ve geleceğe yönelik yatırımlarda bulunmasının başlıca sebebi şüphesiz ki kurucusu İhsan Doğramacı’nın nitelikli eğitim almış, dünyanın gidişatına ayak uydurabilecek vizyona sahip ve akademik geçmişi bulunan bir insan olmasıdır.

Tepe Grubu’nun kurucusu Prof. Dr. İhsan DOĞRAMACI (1915 – 2010)

İhsan Doğramacı’nın hayatına bakacak olursak; hem ailesinin geçmişinde hem de kendi geçmişinde göçlerle, yerini yurdunu değiştiren insanlarla ve mücadele dolu hayatlarla karşılaşırız. 1915 yılında bugün Irak topraklarında bulunan Erbil’de dünyaya gelen İhsan Doğramacı; Erbil’de uzun yıllar boyunca ikamet eden ve belediye başkanlığı, Kerkük mebusluğu gibi önemli görevlerde bulunan Türkmen asıllı Doğramacızade ailesinden gelmektedir. Osmanlı döneminde Doğramacı ailesinin Erbil’deki hayatı bu şekilde devam etmesine rağmen bildiğiniz üzere siyasi ve politik olaylar buna müsaade etmemiş; Anadolu dışındaki Türklerin göçleriyle beraber Doğramacı ailesi de 1947 yılında Ankara’ya yerleşmiştir.

İhsan Doğramacı’nın eğitim hayatına baktığımızda aslında iş dünyasıyla pek de alakası olmayan bir kariyer izlediğini görürüz. İlköğretimini Erbil’de, lise eğitimini Lübnan’ın Beyrut şehrinde tamamladıktan sonra İstanbul’da Tıp öğrenimini tamamlamış ve doktor olarak mezun olmuştur. Daha sonra akademik kariyerini devam ettirerek Ankara Üniversitesi rektörlüğü, ODTÜ mütevelli heyeti başkanlığı, Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü gibi üst düzey akademik görevlerde bulunmuş ve aynı zamanda YÖK’ün ilk başkanlık görevini de üstlenmiştir.

İş hayatına geçiş ise 1969 yılında gerçekleşmiştir. 1969 yılında kurulan Dilek İnşaat; İhsan Doğramacı’nın iş dünyasına attığı ilk adımdır. Bundan sonra gerek akademik yönetiminde olduğu hastaneler, gerekse üzerinde büyük emekleri olan Bilkent Üniversitesi’nin ihtiyaçları doğrultusunda yapılan yeni girişimlerle beraber şirketler hızla büyümüş ve günümüzde bünyesinde 40 farklı şirket barındıran Tepe Grubu halini almıştır.

Tepe Grubu’nun sahibi kim?

Hem akademik hem de iş kariyeri yönünden ardından örnek alınası bir hayat bırakan İhsan Doğramacı; 2010 yılında çoklu organ yetmezliği sebebiyle kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmiştir. Günümüzde Tepe Grubu’nun patronu ise Ali Doğramacı’dır. Genel kategoriler halinde bahsedecek olursak Tepe Holding’in yatırımları ve iştirakleri şu şekildedir:

Sanayi:

-Tepe mobilya

-Meteksan Matbaacılık

-Tepe Prefabrik

-Tepe Betopan

-Bilenerji

İnşaat:

-Bilbak İnşaat

-Tepe İnşaat

Teknoloji:

-Cyberpark

-Meteksan Uzay

-Meteksan Savunma

Yatırım ve Hizmet:

-Bilintur

-Tepe savunma

-Tepe Emlak

-Sports International

-Tepe Servis

-Tepe Güvenlik


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

  1. 0545 362 97 84 size cok ulasmaya calistim ama sonuc alamadim son kez sansimi deniyorum ve numarami birakiyorum size

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*