Almanya Sosyal Demokrat Partisi’ni kim kurdu?-Almanya’nın en eski siyasi partisi

Alman Hristiyan Demokrat Partisi’nin kurucusu kim?-Christlich Demokratische Union Deutschlands

Bitcoin’i kim kurdu?-Uzay çağının tartışmasız para birimini kim icat etti?

Schalke 04’ün kurucusu kim?-Dünyanın en büyüklerinden olup da şampiyon olamayan takım…

TEMSA Ne Zaman Kuruldu?-Termomekanik Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Otomotiv, Özel Şirketler 4 Ağustos 2015

TEMSA, merkezi Adana ilinde yer alan otobüs ve kamyonet gibi hafif ticari araç üretimi yapan otomotiv şirketidir. Temsa Sabancı Holding‘e bağlı olup, Türk Otomotiv Sanayi Derneği‘ne de üyedir. Dünya çapında 46 ülkede faaliyet gösteren şirketin 2500’ün üzerinde çalışanı bulunmaktadır.

Temsa, 1968 yılında Sabancı Grup tarafından kurulmuştur. Orijinal adı Termomekanik Sanayi ve Ticaret A.Ş. olan Temsa kurulduğunda inşaat sektöründe kullanılmak üzere çelik üretimi yapmaktaydı ve bu amaçla kurulmuştu. Yaklaşık 20 yıl boyunca bu görevi yerine getiren şirket, 1984 yılında Mitsubishi ile yapılan lisans ve dağıtım anlaşmasının ardından ilk otobüsünü 1987 yılında görücüye çıkarmıştır. Söz konusu bu ilk üretimler küçük hacimli servis otobüsü niteliğinde olmuştur. Araç üretimine başladığı yıldan itibaren Temsa, motor ve Avrupa Emisyon Standartları gereği kullanılma zorunluluğu olan parçalar haricinde, üretimlerinde kendi çizgilerini kullanmıştır. Mitsubishi Fuso, DAF, MAN, Caterpillar ve Cummins motorları Temsa’nın farklı modellerinde yer almıştır.

Temsa aynı zamanda merkezi Belçika’da bulunan Temsa Europe adıyla Avrupa’da da faaliyet göstermektedir. 2000’li yıllarda özellikle Batı Avrupa için geliştirdiği otobüslerinde iki Alman şirket ile anlaşmıştır. Bunlardan ilki Temsa’nın motor sağlayıcısı MAN ve şaft üreticisi ZF‘dir. Avrupa marketine girişinin ardından kendi satış bölgesinde Temsa %7’lik bir pazar payı yakalamayı başarmıştır. Her yıl üretilen 1000 otobüsün %75’lik kısmı dış pazarda yer bulmaktadır.

Şirketin en büyük avantajlarından birisi de motor ve bağlantılı aksamın dışında araçların tasarımının kendi bünyesinde yapılmasıdır. Bu durum Temsa’ya yeni modeller üzerinde çalışma ve bölgeye göre üretim yapabilme esnekliğini sağlamaktadır. Şirketin bir departmanı olan Temsa Ar-Ge ve Teknoloji Merkezi yeni tasarımlar üzerine çalışan kısmıdır.

 

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

Cumali ŞİMŞEK 6 Ağustos 2015

Umarım kadronuzda bir kişilik elektrik teknikerine yer vardır