Telstra’nın kurucusu kim?-Dünyanın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden

Avustralya’nın en büyük telekomünikasyon ve iletişim şirketlerinden biri olan Telstra; uzun yıllar öncesine uzanan geçmişi ve uzaktaki bir kara parçasından tüm dünyaya yayılan hizmet anlayışı ile göz dolduran holdingler arasındadır.

Forbes sıralamasına göre “Dünyanın en büyük telekomünikasyon şirketi” sıfatını da elde etmeyi başarmış olan bu şirketin başarı öyküsünün ardında; sonradan girdiği revizyon sonucu büründürülen yeni çehre kadar, kolonicilik dönemlerine kadar uzanan tecrübesinin ve uzun süre boyunca Okyanusya’da en önde giden şirketlerden biri olmasının da etkisi büyüktür.

Dünyanın bir ucunda hüküm sürmekte olan bu iletişim imparatorluğunun geçmişine değinecek olursak; “Telstra’yı kim kurdu?“, “Kuruluş aşamasından itibaren Telstra’nın sahipleri hangi aşamalardan geçti?” gibi soruların cevabı şu şekildedir:

Telstra’nın kurucusu

Şirketin modern versiyonuyla kuruluşunu ve zamanını merak edenleri fazla oyalamadan belirtelim: Yeni ismiyle Telstra; 1975 yılında Avustralya’nın Melbourne şehrinde kurulmuştur.

Fakat bu iletişim devinin tohumlarının ilk ekildiği zamanlara inmek için bundan bir asır öncesini incelememiz gerekir. Yani; Avustralya’da hala kolonicilik faaliyetlerinin devam ettiği çağları…

1901 yılında; Avustralya’da tüm iletişim faaliyetlerinin tümü devlet girişimiyle sürdürülmekteydi. Bu amaçla aynı tarihlerde kurulan Genel Posta Teşkilatı (Postmaster-General’s Department); Avustralya’da kolonilerin iş birliği yoluna gitmesi ve bazı sektörlerde birlikte çalışmak için karar alması sonucu oluşturulmuştur. Bunu her şeyin başladığı nokta olarak kabul ederse; Telstra’nın ilk versiyonu 1901 yılında kurulmuştur.

Kuruluş tarihinden sonra tam 75 yıl boyunca aynı kurum; bir devlet teşkilatı olarak ülkede telekomünikasyon hizmeti vermeye devam etmiştir. 1975 yılına gelindiğinde ise Avustralya Hükümeti; tek bir çatı altında toplanan telekomünikasyon faaliyetlerini ayırma ve çeşitli uzmanlıklar doğrultusunda derinlemesine geliştirme ihtiyacı duymuştur. Bu bağlamda aynı yılda Avustrayla Posta Servisi (Australia Post), Avustralya Telekomünikasyon Komisyonu(ATC) ve Telecom Australia adlı şirketler var olmuştur.

Bunların arasından Avustralya Telekomünikasyon Komisyonu (ATC); Telstra’nın türediği koldur. 1989 yılında devlet elinden çıkarılarak şirket haline çevrilmiş ve Australya Telekomünikasyon Ortaklığı (Australian Telecommunication Corporation) adını almıştır.

1990’lı yıllara gelindiğinde posta teşkilatı dışında Avustralya’nın iletişim hizmetlerini oluşturan kuruluşlar son halini almış; geriye sadece tek bir değişiklik kalmıştır. Bu da; günümüzde Telstra’nın yurt dışındaki faaliyetlerinin temelini oluşturan birimlerden biridir:

1992 yılında; 1946 yılında kurulmuş olan “Denizaşırı İletişim Komisyonu” yukarıda bahsettiğimiz “Avustralya Telekomünikasyon Ortaklığı” ile birleşmiş, böylece ülkedeki yurt içi ve yurt dışı tüm telekomünikasyon/iletişim hizmetleri tek bir çatı altında toplanmıştır. 1992 yılında oluşan bu son yapı; 1993 yılında da Telstra adını almıştır.

Yani Telstra; 1975 yılında kurulmuş falat 1993 yılında günümüzdeki ismini almıştır. Özelleştirilmiş haliyle ilk CEO’su ise W.Frank Blount olmuştur.

Telstra’nın sahibi kim?

Günümüzde Avustralya ve tüm yurt dışı şubelerinde hizmet vermekte olan Telstra 36 bini aşkın çalışanı ve 6 milyar doları bulan net karı ile çalışmalarına devam etmektedir. “Thrive on, It’s How We Connect” sloganıyla yoluna devam eden şirketin önünün epey uzunca bir süre açık olduğu da aşikardır.

Günümüzde Telstra’nın CEO’su Andy Penn iken; Warwick Bray ve John Mullen de yönetim görevlerinde kendisine yardımcı olmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*