Tekstilbank’ı kimler kurdu?-En iyisi hakkınız

Türkiye’nin en büyük bankalarından biri olarak ekonomimizde kendini kabul ettirmiş olan Tekstilbank; uzun yılların tecrübesiyle beraber geleceğe yönelik cesur adımlarıyla da dikkat çeken bir finans kuruluşudur.

Yakın tarihte yaptığı sermaye arttırımı, şube ve ATM genişlemesi, uluslararası holdinglere katılım gibi yenilikler sonrasında yeni bir konuma kavuşan bu banka; aslında isminde de taşıdığı gibi Türk tesktilcilerinin yoğun emeklerinin bir ürünüdür.

Şimdi de; kuruluşundan günümüzdeki konuma ulaşıncaya kadar Tekstilbank’ın başından geçenleri; yaşanan devir-teslimleri kısaca anlatalım:

Tekstilbank’ın kurucusu kim?

İçinde bulunduğumuz 2016 yılı itibariyle tam 30 yaşında olan Tekstilbank; Türkiye’nin en köklü bankacılık kuruluşlarından biridir. Yani en büyük bankalar listesinde geri sıralarda olsa bile 2000 yılı sonrasında kurulan pek çok bankadan daha fazla maziye sahiptir.

Kuruluş bilgilerini tam olarak verecek olursak Tekstilbank; 1986 yılında Akın Şirketler Grubu tarafından kurulmuştur.

6 yıl boyunca bu holdingin bünyesinde çalışan ve emekleme aşamasını tamamlayan Tekstilbank; zamanla sermayesini arttırması sonucu birçok yatırımcının ilgisini çekmiş, bu doğrultuda adım atan ilk oluşum da GSD Holding olmuştur.

GSD Holding; yaklaşık 100 tekstilcinin bir araya gelerek kurduğu bir dış ticaret şirketidir. Amaçlarının uyuşması dolayısıyla da Akın Holding ile anlaşma sağlamış ve Tekstilbank’ın %30’luk hissesini satın almıştır.

1992 yılında gerçekleşen bu %30’luk alımdan sonra GSD Holding’in Tekstilbank’taki hakimiyeti sürekli artmış, 2014 yılına kadar da %75’lik pay onu Tekstilbank’ın en büyük ortağı konumuna getirmiştir. Geri kalan kısım da halka arz edilmiş ve İMKB’de işlem görmeye başlamıştır.

Tekstilbank kimin?

2000’li yıllardan önce ihracata yönelik veya tüccarlara yardımcı olacak hamleleriyle dikkat çeken Tekstilbank; zamanla bireysel bankacılık yönünü de geliştirmiş ve Türk bankacılığındaki yükselişini durmaksızın sürdürmüştür.

2010 yılı sonrasında da; globalleşme ve uluslararası imparatorluklar kurma hedefindeki yabancı şirketlerin radarına giren Tekstilbank; 2014 yılında dünyanın en büyük bankalarından ICBC‘ye satılmış ve faaliyetlerine bu çatı altında devam etmeye başlamıştır.

Günümüzde de Tekstilbank’ın %75,5’lik hissesi ICBC’de iken; geri kalan kısmı İMKB’de işlem görmeye devam etmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*