Tekfen Holding kimindir?-Teknoloji ve fen aşkının yarattığı imparatorluk

Bugün inşaat başta olmak üzere bünyesinde hemen her sektörden şirket barındırmasıyla veya en azından iştirakinin bulunmasıyla hepimizin gayet iyi bildiği Tekfen Holding; tarihini inceleyecek olursak bundan 50-60 yıl öncesinin Türkiye’sine kadar uzanmaktadır. İmara ve gelişime yeni yeni açılmaya başlayan yeni Türkiye’de bu alanda son derece kaliteli ve güvenilir hizmetler vererek yükselişe geçen, sonrasında da günümüzde bildiğimiz Tekfen Holding’in var olmasına giden yolu açan kurucular tüm bu iş kollarının yanı sıra; eğitime, yaşam standartlarına ve sosyal sorumluluğa verdikleri önemle de iş dünyasınca epey adlarından söz ettirmektedir. Peki kimler kurmuştur bu Tekfen’i?…. Dünyanın en büyük müteahhitlik firmaları sıralamasında 88. sıraya yerleşmeyi başarmış bu Türk inşaat çınarının temellerini atan, ardından 60 milyon TL gelirli bir holding haline getiren başarılı girişimciler kimlerdir?

Tekfen Holding’in kurucuları kimdir?

Söz konusu şirketin direkt olarak Tekfen ismiyle kurulmasından önce holdingin temeli olarak sayılan oluşum; küçük çaplı bir inşaat şirketidir. Tekfen’in üç kurucusundan ikisi olan Feyyaz Berker ve Ali Nihat Gökyiğit ortaklığında 1956 yılında  faaliyetlerine başlayan Feyyaz-Nihat Müşavir-Mühendislik isimli şirket Tekfen Holding’in ilk halidir. En başlarda basit danışmanlık hizmetleri, taahhüt gibi hizmetler veren bu şirket; Tekfen Holding’in büyümesi için öncü sermayeyi sağlamasının yanı sıra Feyyaz Berker ve Nihat Gökyiğit için son derece önemli iş tecrübelerine vesile olmuştur.

Her ne kadar Tekfen Holding’in kuruluşu yukarıda bahsi geçen şirketin 1956’da açılması olarak kabul edilse de “Tekfen” ismiyle kurulan ilk şirket 1957’dedir. Yine Feyyaz Berker ve Ali Nihat Gökyiğit tarafından kurulan ve Tekfen ismi verilen bu yan kuruluş; FN İnşaat’ın bünyesinde olmak kaydıyla daha başka çeşit inşaat işleriyle ilgilenebilmek için kurulmuştur. Şirketin isim kökeni de bir o kadar anlamlıdır. Ömürleri boyunca bilimin ven mantığın yol göstericiliğinden hiçbir zaman sapmamış olan kurucular; holdingin ismini bile “teknoloji” kelimesindeki “tek” takısı ile “fen” kelimesinin birleşiminden oluşturmuştur.

1959 yılında ise bugünkü Tekfen ortaklarının bir araya geliş süreci tamamlanmıştır. Yukarıdaki girişimleri başlatan iki kurucu dışında bir diğer kurucu olan Necati Akçağlılar’ın da o zamanki işini bırakıp Feyyaz-Nihat kafadarlara katılmasıyla beraber şirkette yeni yapılaşmaya gidilmiş; öncelikle ismi Feyyaz-Nihat-Necati Müşavir Mühendislik olarak değiştirilmiştir. Gerek ismi değiştirilen bu şirket gerekse Tekfen İnşaat ile çalışmalarına bambaşka bir ivme kazandıran üçlü; özellikle Türkiye’nin NATO üyesi olması ve art arda gelen büyük çaptaki inşaat projelerinde mutlaka görev alması sayesinde ilerleyen yıllarda kendilerine muazzam başarılar getirecek emekleri vermişlerdir.

Tekfen’in kurucuları olan Feyyaz Berker, Ali Nihat Gökyiğit ve Necati Akçağlılar’ın hayatlarını inceleyecek olursak Türkiye’nin bambaşka köşelerinden kopup gelmiş, dönemin genç girişimcileri olduklarını görürüz. En önemli ortak noktaları ise tabii ki inşaat okumuş olmaları ve inşaat mesleğinden gelmeleridir.

İlk kuruculardan olan Feyyaz Berker; 1925 yılında Mersin’de dünyaya gelmiştir. Orta öğrenimini ve üniversiteyi Robert Koleji’nde tamamlayan Berker; 1946 yılında buradan inşaat mühendisliği diplomasıyla mezun olmuştur. Mersin’in ünlü ve prestijli bir göz doktorunun oğlu olarak büyüyen Feyyaz Berker; her ne kadar eğitime ve öğretime gereken önemi veren bir çevrede yetişmiş ve sürekli doktorluğa özendirilmiş olsa da kendisi inşaat işini seçmiş ve gelecek yıllarda da bu alanda uzmanlaşma yoluna gitmiştir. Öyle ki; lisans eğitimini bitirdikten sonra inşaat öğrenimine Michigan Üniversitesi’nde yüksek lisans yaparak devam etmiş; 1948 yılında diplomasını aldıktan sonra bir sene ABD’de çalışarak çok önemli tecrübeler edimiştir. 1949-56 yılları arasında da Türkiye’de inşaat mühendisliği ile alakalı çeşitli devlet kademelerinde görev almıştır.

Ali Nihat Gökyiğit ise 1925 yılında Artvin’de dünyaya gelmiştir. İlk ve orta öğrenimini Artvin’de tamamlasa da sonrası için Robert Koleji’ne gelen Gökyiğit; burada inşaat mühendisliğinden mezun olmuş ve Feyyaz Berkerle aynı şekilde Michigan Üniversitesi’nde yüksek lisans yapıp bir sene ABD’de çalışmıştır. Yani bu iki genç girişimcinin tanışmaları Robert Kolej’den bölüm arkadaşı olmalarına dayanmaktadır. Sonrasında kariyerlerinin şekillenmesi bile hep benzerdir. ABD’den döndükten sonra Gökyiğit de askerlik hizmetini yapmış ve çeşitli devlet kademelerinde görev almış; sonrasında özel teşebbüse artan talep neticesinde de Feyyaz Berkerle beraber ilk şirketini kurmuştur.

1959 yılında şirkete katılan ve gelişimine ayrı bir hız kazandıran üçüncü ortak olan Necati Akçağlılar da 1924 yılında İzmir’de doğmuştur. Her ne kadar o da diğer iki ortağı gibi inşaat mühendisi olsa da yüksek öğrenime başlangıç yaptığı bölüm hukuk fakültesi olmuştur. Fakat zamanla bu bölümü sevmediğini ve inşaat mühendisi olmak istediğini fark eden Akçağlılar; diğerlerinden farklı olarak lisans eğitimini de yurt dışında, Illinois Üniversitesi’nde yapmıştır. Yüksek lisans diplomasoyla beraber 1950 yılında mezun olan ve ABD’de iş hayatına atılan Akçağlılar; 1958 yılına kadar ABD’de çeşitli mevkilerde çalışmışi sonrasında Türkiye’ye dönerek 1959 yılında Tekfen İnşaat’a katılmıştır. Tekfen Holding üzerinde yoğun çabaları ve emekleri bulunan ortaklardan Necati Akçağlılar; 2011 yılında hayata gözlerini yummuştur.

Tekfen Holding’in kurucuları (soldan sağa): Ali Nihat GÖKYİĞİT, Necati AKÇAĞLILAR, Feyyaz BERKER

Tekfen Holding’in sahibi kim?

Yukarıda anlatıldığı gibi üç azimli ve genç girişimci tarafından var edilip faaliyete geçirilen Tekfen Holding; şirketinin bulunduğu birçok iş kolunda aynen faaliyet göstermeye devam etmektedir. Günümüzde Tekfen Holding’in CEO’su ve yönetim kurulu başkanı ise Osman Birgili’dir.

Liste halinde yazacak olursak Tekfen Holding’in günümüzdeki şirketleri ve iştirakleri şu şekildedir:

İnşaat/Taahhüt:

-Tekfen İnşaat

-Tekfen İmalat/Mühendislik

-Tekfen Mühendislik

-HMB

-Azfen JV Azerbaycan (ortak)

-Cenub Tikinti Services Azerbaycan (ortak)

-GATE İnşaat Türkiye (ortak)

Tarımsal Sanayi:

-Toros Tarım

-Toros Terminal Servisleri ve Denizcilik 

-TAYSEB

-Toros Gemi Acenteliği

-TAGAŞ

-Hishtil/Toros Fidecilik (ortak)

-Mersin ve Antalya Serbest Bölge İşletme iştiraki

Emlak ve Gayrimenkul Geliştirme:

-Tekfen Emlak Geliştirme

-Tekfen Turizm

Diğer sektörler:

-Tekfen Endüstri

-Tekfen Sigorta

-Papfen

-Antalya Stüdyoları

-Tekfen Kültür Sanat

-Akmerkez


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


3 Comments

  1. TEKFEN HOLDİNG, Rusya’daki inşaat firmalarından öncü kuruluşlar arasında yer almaktadır… Bu inşaatlarda eleman açığı olduğunda, ilk önce Türkiye’de duyuru yapmalı ve çalışanlarını Türk’lerden seçmelidir…

    • ben tekfen firmasında ardahan damal şantiyesinde calıştım cok iyi firma işcin kıymetini biliyor allah uzur ömür versin firma sahibine calışanına bu gün cagırsalar gine giderim işaallah nasip olur inanıyorum ararlarsa en mutlu insan ben olurum hic mahcup etmem saygılarımla 05072038829

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*