TEİAŞ’ı kimler kurdu?-Türkiye Elektrik İletim Üretim AŞ

İçinde bulunduğumuz zaman itibariyle TEİAŞ, Türkiye’de faaliyet gösteren en büyük enerji şirketlerinden biridir. Ayrıca dünya sıralamasında da ön sıralarda bir yere sahip olan TEİAŞ, köklü geçmişi boyunca geçirdiği değişim ve yapılanmalar sonucunda bugün çok daha kurumsal ve modern bir yapıdadır. Zaten birazdan da inceleyeceğimiz üzere isim itibariyle TEİAŞ; çok yeni bir şirkettir ve eskiden olanların yenilenmesi sonucu var olmuştur.

O zaman “TEİAŞ’ın kurucusu kim? Nasıl bu isimle var oldu ve faaliyet göstermeye başladı?” gibi soruların cevaplarını yazımızın devamında itinayla verelim:

TEİAŞ’ın kurucusu kim?

Birazdan Türkiye’nin elektrik üretimde en söz sahibi olan oluşumlardan birinin tarihi sürecini ve evrimini inceleyeceğiz. Fakat sadece TEİAŞ’ı merak edenler için fazla uzatmadan bilgiyi verelim: TEİAŞ; 2001 yılında Türkiye Cumhuriyeti tarafından kurulmuş bir devlet teşekkülüdür. Yani kamusal bir yatırımdır.

Peki 2001 yılından öncesinde bu kurumun yapısı nasıldı? Malum; 2001’den öncesinde Türkiye’de elektrik iletimi ve üretimini de birilerinin sağlıyor olması gerekir. Aksi halde 21. yüzyıla kadar ülkemizde elektrikten eser olmazdı.

Elektriğin biraz daha geç dönem icadı olması ve kolayca üretilip iletilmesi hamleleri daha geç başladığı için; ülkemizde devlet eliyle elektrik üretimi ve iletimi cumhuriyet dönemine denk gelir. Her koldan kalkınmaya ve bayındırlaşmaya yönelik atılımlar yapan yeni ve çalışkan cumhuriyet; 1935 yılında çıkan bir kanun ile elektrik üretim, iletim, dağıtım yetkisini Etibank’a devretmiştir. 1970’e kadar, yani tam 35 yıl boyunca Etibank bu faaliyete devam etmişken, 1970’te Türkiye Elektrik Kurumu (TEK) kurulmuş ve elektriğe dair her türlü faaliyet bu kuruluşa devredilmiştir. Böylece daha dar alanlarda ve uzmanlık alanlarında uğraş veren kuruluşlar var ederek hizmet kalitesinin arttırılması amaçlanmıştır.

23 yıl sonra ise bu özelleşme daha da derinleşmiştir. 1993 yılında Türkiye Elektrik Kurumu; Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEAŞ) ve Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ (TEDAŞ) olarak ikiye ayrılmıştır. TEAŞ dağıtılacak ve vatandaşa sunulacak elektriği üretmekten sorumluyken, TEDAŞ ise üretilen elektriğin alınıp evlere ve iş yerlerine kadar iletilmesinden sorumlu olmuştur.

Aradan geçen yıllar sonucunda daha da özelleşme ihtiyacı doğmuş; TEAŞ, yani iletim ve üretimden sorumlu olan kısım daha alt parçalara ayrılmıştır. 2001 yılında yapılan son düzenleme neticesinde Türkiye Elektrik İletim Üretim AŞ; şu üç kola ayrılmıştır:

  • Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ)
  • Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ)
  • Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt AŞ (TETAŞ)

İlkinin ismine dikkatlice bakarsanız; bizim konumuz olan TEİAŞ olduğunu görürsünüz. Yani Türkiye Devleti’nin elektrik macerası Etibank ile başlarken, sonradan kurulan TEK ile biraz daha özelleşmiş, onun da üçe ayrılmasıyla önceden her şeyiyle ilgilenen Etibank’ın sadece iletimle ilgilenen bir alt kolu doğmuştur. 80-90 yıl içerisinde artan ihtiyaca ve yenileşmeye bakın…:)

TEİAŞ’ın sahibi kim?

Günümüzde Türkiye’nin demirbaş enerji şirketlerinden olan TEİAŞ; 8000’i aşkın çalışanı ile istihdam sağlamakla beraber Türkiye’de elektriğin sağlıklı bir şekilde kullanımı hususunda kilit role sahiptir.

Sahibi ise tabii ki %100 oranında devlettir. Yönetim kademesindeki en önemli isim ise Genel Müdür Mehmet Sinan Yıldırım’dır.

İlerleyen yazılarımızda Türkiye’nin diğer önemli elektrik kuruluşlarını da ele almaya devam edeceğiz…


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*