TEGV(TÜRKİYE EĞİTİM GÖNÜLLÜLERİ VAKFI)

Türkiye eğitim gönüllüleri Vakfı adı verilen oluşum 23 Ocak 1995’de başını Suna Kıraç’ın çektiği bir grup akademisyen, iş adamı, yönetici ve patron tarafından kurulmuştur. Türkiye Eğitim gönüllüleri vakfının misyonu “devletin zorunlu olarak sağlaması gereken zaruri eğitimi yaşatabilmesi için verdiği mücadelerde eksik kalan yönleri tamamlamak ve onun ulaşamadığı noktalara ulaşmaktır.”

TEGV’nin kurucusu Suna Kıraç

Zira TEGV bir vakıf görünümlü sivil toplum kuruluşudur. Sivil toplum demek devletten daha az yetkili ve ona benzer yapılanması olan örgüt demektir. Yani teoride ikisi de(devlet de sivil toplum da) halkların refahını, huzunu hedefleyen karar alan, bu kararı organları ve ekonomik gücü ile uygulamaya geçiren oluşumlardır. Sivil toplumlar devlet kadar güçlü olmasa da ona yardımcı olan ve onun ne arkasında ne de önünde olan yapılardır. Onunla yanyana yürüyen bir güçtür.

TEGV adı verilen bu vakıf düşünce itibariyle ülkenin gerçek anlamda kalkınmasının, gelişmesinin eğitim yoluyla olabileceğine inanmaktadır. Bu nedenle çocukların eğitimi için ülke çapında bağışlar toplayıp bu bağışların tamamını bu amacı gerçekleştirmek üzere harcanmaktadır. Bağışlardan elde ettiği güç sayesinde “öğrenim birimleri”, “eğitim parkı”, “ateşböceği” ve “il temsilciliği” adlarında eğitim noktaları oluşturulmakta ve bu bölgelerde her sene yaklaşık 2 milyona yakın minik evladımıza eğitimler verilmekte, gerekli yardımlar sağlanmaktadır. Aynı zamanda birçok köy okulu ile irtibat kurularak donanım eksikliği giderilmektedir.

TEGV’in kurucusu olan ve halen onursal başkanlığını devam ettiren Suna Kıraç kimdir?

Suna Kıraç 1941 doğumlu Ankara’da dünyaya gelen bir bayandır. Namı-diğer Vehbi Koç’un kızıdır. Kardeşi ise Rahmi Koç, Semahat Arsel, Sevgi Gönül’dür. İnan kıraç ile evli olan bu hanemefendi ülkemizin belki de en işe yarar ve de en güzel icraatlerini yapmış olan değerli bir kişidir. Zira eğitime olan katkısı yadsınamayacak derecede olan Suna Kıraç hayatının büyük bölümünü çalışarak ve bu kurumu güçlendirerek geçirmişir. Ta ki bu lanet hastalığa yakalana kadar! ALS adı verilen bu hastalık Suna Kıraç’ın beyni dışındaki her organını, kasını istemli şekilde hareket ettiremez duruma sokmuştur, ilerleyen yaşına gelince. Buna rağmen yılmamıştır, pes etmemiştir. İletişimini sadece gözleriyle yapabilen bu hanımefendi; hizmetçilerinin ona gösterdiği alfabeler vasıtasıyla isteklerini iletebiliyor. Aslında bu şekilde yaşamak yerine intihar etmeyi yeğleyen bu bayan, evlatlık kızı İpek Kıraç’ın hatırna bu hayata katlandığını belirtmektedir kitabında(Ömrümden uzun ideallerim var-Suna Kıraç-2006 Haziran). TEGB vakfının onursal başkanlığını sürdürmekte olan Suna Kıraç TEGV’in dışında Koç Üniversitesi kütüphanesinin de oluşumunda büyük rol oynamıştır(7500 metrekarelik dev kütüphane).

Anlayacağınız bu kaliteli insan tarafından kurulan TEGV ülkemizde faaliyetini sürdürmekte olan vakıfların içinde en başarılılarındandır.

Dileriz ki bu ülkede buna benzer nice oluşumlar gelecekte hayat bulur inşallah. Bu ülkenin ihtiyacı olan şey paralarını ve dahası halkının, ülkesinin parasını çarçur eden tikkycan’lar, kokonalar değil SUNA KIRAÇLAR’LARDIR. Bu kaliteli insan kendini bu denli bir çalışmaya adamayıp gösterişe, sefaya, şehvete adamış olsaydı emin olup unutulup gidecek di. Artık onu biz unutsak da yardım ettiği minikler unutmayacaktır!


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

  1. Selam iyi gunler ben salih ozturk istanbul esenyurta yasayan bir aile varkizi ile yasamakta bayan ablamiz kalp hastasi vocugunu okutmakta zorlaniyor cocuk okul birincisi bu cocuga yardim yababilormisiniz 5339548861

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*