Tefal’in kurucusu kimdir?-Mühendislikten CEO’luğa

Halk arasında ürünün ismi markasıyla özdeşleşmiş bir diğer ürünle karşı karşıyayız: Tefal… Hepimizin yapışmaz, paslanmaz, kaliteli Teflon tavalarıyla bildiğimiz Tefal; aslında dünya çapında yakaladığı bu başarıyı, aynı zamanda kurucusu olan bir mucite borçludur.

Peki kimdir bu mucit?… İsmi Marc Gregoire. Fransız bir mühendis olan Gregoire; kariyerinin önemli bir kısmını adeta bir simyacı gibi alaşımların birbiriyle karıştırılarak verimli bir şekilde kullanılması için yollar bulmaya harcayan Gregoire; bu çabalarının sonucu Teflon olarak bildiğimiz malzemeyi icat etmiştir. Bilimsel ismiyle PTFE; yani Poli Tetra Floro Etilen olan Teflon malzemesi; yapışmaz, kir tutmaz özelliğiyle birçok alana uygulanabilecek değerli bir alaşımdır.

PTFE; yani Teflon’u bulmasının ardından bunu mutfak işleri için kullanmaya karar veren Gregoire; bu yeni malzemeyi Alüminyum ile birleştirerek kullanılır hale getirmek için çalışmalara başlamıştır. Kısa süreli bir ar-ge’nin ardından başarılı bir ürün ortaya çıkmış ve Teflon tava olarak piyasaya sürülmüştür. Tabii bunu yapabilmek için Tefal şirketini kurması gerekmiştir.

Yani Tefal; Marc Gregoire tarafından 1956 yılında kurulmuştur.

Teflon tava furyası tüm dünyaya yayılıyor

Mutfak malzemeleri konusundaki buluşuyla adeta çığır açan Tefal; anavatanı Fransa’dan başlamak üzere tüm dünyaca tutulmuş; insanlar tarafından beğeniyle karşılanarak hemen satın alınmıştır. Mucitliğinin yanı sıra başarılı bir iş adamı da olduğunu kanıtlayan Marc Gregoire; böylece kendi pazarını kendisi yaratan başarılı bir girişimci olarak tarihe geçmiştir. Onun öncülüğünden sonra birçok yapışmaz-teflon tava üretici ortaya çıkmıştır.

Tefal yatırımcıların ilgisini çekiyor

1956’da kuruluşundan itibaren muazzam bir ivmeyle büyüyen Tefal; kısa sürede daha büyük şirketlerin ve yatırımcıların ilgisini çekmeyi başarmıştır. Bu müzakereler sonucunda Marc Gregoire; SEB şirketiyle anlaşmış ve Tefali devretmiştir. Zaten adama bir boyu patenti yetmiştir. Ben olsam ben de satardım.:D

Yani Tefal; 1968’de SEB tarafından satın alınmıştır. SEB; 1850’li yıllara kadar uzanan geçmişe sahip köklü bir Fransız holdingidir.

Teflon’un mucidi Marc Gregoire

Tefal’in sahibi kimdir?

SEB’in satın alışından itibaren dünyaya yayılışını ve ürün yelpazesini genişleten Tefal; günümüzde Türkiye de sahil olmak üzere 120’den fazla ülkede faaliyet göstermektedir.

1956’da Teflon tava ile başlayan yolculuk günümüzde tencere ve çeşitli mutfak malzemeleri, ütü ve benzeri ev ürünleri ile devam etmektedir.

Aradan geçen zaman içinde Tefal’in patronunda herhangi bir değişiklik olmamıştır. Hala Tefal’in sahibi SEB’tir. SEB’in patronu ise Thierry de La Tour d’Artaise’dir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


5 Comments

  1. Tefal yıllarca en güvendiğimiz bir marka fakat Türkiye distribütorlüğünü tefal a yakışır bulmuyorum.Şiddetle kınıyorum.

  2. Ankara Antares AVM tefal 27.04.2018 ve 01.05.2018 kamera kayıtları izlensin elektrik süpürgesi ütü saç duzlestirici ve Ütü masası aldık peşin paraya 1050 tl ye bize sattılar kullanmadan geri götürdük dükkandan attılar bizi şikayetçiyim

  3. 1 ay önce almış olduğum tefal ürünü kusurundan dolayı müşteri hizmetleriyle görüştüm yapacak bişeyimiz yok dedi 10 yıl garanti yazmasına ilgilenmediler bu rezil markayı herkeze duyuracağız bence kimse almasın…

  4. Bayrampaşa forum istanbul tefal şübesinde ürünü iptal ettik diye ana avrat küfür edilip tarp edildik allaha havale ediyorum yazıklar olsun size alırken iyi..iyade ederken mi kötüyüz nahlet insanlar……..

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*