TechCrunch’ı kimler kurdu?-Dünyanın en çok kazanan web sitesi

İnternetten para kazanma hayalleri kuranların bir dönem baş ucu listesi olmuştur bu… Reklam gelirleriyle en çok kazanan siteler, bloglar, vs. vs. Bu yüzden yazımızın konusunu malum konularla ilgilenenler gayet iyi anlamıştır. TechCrunch’ın ne olduğunu da gayet iyi biliyorlardır.  Bilmeyenler için belirtelim bir TechCrunch, dünya üzerinde en çok para kazanan web sitedir. Kazancı ise neredeyse birkaç memurumuzun emekliliğine bedel: Ayda yaklaşık 200.000 Dolar!… Gerçekten de insanın nereden ne şekilde para kazanacağı hiç belli olmuyor değil mi sevgili okurlar. Bazıları “O işte çok para var.” diye oradan oraya sürüklenir ama kayda değer bir servet elde edemez. Bazıları ise sadece sevdiği iş ve hobileri uğraşarak dünyanın zenginleriyle aşık atacak duruma gelir.

İşte TechCrunch’ın sahipleri de böyle bir kaderi yaşayanlardan… Dünyanın en çok kazanan blogları arasında Mashable‘ın hemen önünde birinci sırada yer alıyor. Zaman zaman bu sıralama değişse de bu iki web sitesi meslektaşlarına ilham verip idol oluşturmaya devam ediyor.

TechCrunch’ın kurucusu kim? 

Dünyanın en lerinden olan bu kuruluşun temellerinin atılması tabii ki diğer holdingler gibi eski yıllara dayanmamaktadır. Son derece genç, enerjik ve yeni nesil bir oluşumdur. İki kafadarın tutkuları doğrultusunda hareket etmesi ve zamanla hobilerinden para kazanmaları suretiyle var olmuştur TechCrunch..

O zaman tek cümleyle açıklayacak olursak TechCrunch; 2005 yılında Keith Teare ve Michael Arrington tarafından kurulmuştur.

TechCrunch’ın kurucuları: solda Ketih TEARE, sağda Michael ARRINGTON

Konusu ise ismiyle yakından ilişkilidir. Yayın hayatını sürdürdüğü 11 yıldan beri TechCrunch, teknoloji sektöründeki her türlü haberi, endüstriye yönelik yenilikleri yayınladıkları bir platformdur. En ilgi çeken kategorisi ise teknoloji endüstrisinde tıpkı kendileri gibi sirketleşen girişimlerin hikayelerini ele aldıkları kısımdır.

Konusunun da müsait olması dolayısıyla kısa sürede çıkış yakalayan site, rakiplerine nazaran inanılmaz bir ivme yakalayarak günümüzdeki durumuna gelmiştir. Tahmin edeceğiniz üzere zamanla büyük holding imparatorluklarının da ilgisini çekmiş ve bu yönde bazı adımlar atılmıştır.

Bugün TechCrunch’ın sahibi kim?

2005-2010 yılları arasında birçok yerden sermaye ve destek elde etmeyi başaran TechCrunch, 2010 yılına gelindiğinde artık büyük holdingler tarafından satın alınmak istenen bir oluşum olmuştur. Nihayetinde 28 Eylül 2010 tarihinde TechCrunch, AOL tarafından satın alınmıştır. Bu satın almanın en az 30 milyon dolar kadar bir bedele yapıldığı herkesin kabul ettiği asgari sınırdır.

Dolayısıyla TechCrunch’ın günümüzdeki sahibi AOL‘dir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*