TEB kimindir?

İsminden de anlaşılacağı üzere Türkiye’nin yüzde yüz yerli sermaye ile doğup büyümüş bankalarından biri olan TEB; 1927 yılında kurulmuştur.

Kuruluş itibariyle TEB, küçük bir yerel banka idi ve ismi Kocaeli Halk Bankası idi. Yani sadece Kocaeli iline ve onun sakinlerine hizmet veren, kendi halinde, mutevazı bir banka olarak uzun yıllar Türk ekonomisine katkı sağlamıştır. Taa ki 1982 yılına kadar…

1982 yılında Çolakoğlu Holding; o zamanki ismiyle Kocaeli Halk Bankasının sahip olduğu cevheri fark etmiş ve tamamını satın alarak ismini de Türk Ekonomi Bankası yapmıştır. Bu tarihten itibaren TEB; Kocaeli sınırlarını aşarak 81 ilde faaliyet göstermeye başlamış ve hızla büyümüştür. Bu genişlemenin doğal bir sonucu olarak da merkezi İstanbula taşınmıştır.

2011 yılında ise TEB in Türkiye içinde büyümesi tamamlanmış, buna bağlı olarak  yurt dışındaki yatırımcıların da dikkatini çekmiştir. TEB in ortaklarından biri olan ve bankacılık sektörünün önde gelen isimlerinden olan BNP Paribas; TEB in çoğunluk hissesini satın almış; böylece Türk Ekonomi Bankası uluslararası bir kimliğe bürünmüştür.

Daha öncelerden ismini sık sık duyduğumuz Fortis Bank ın sahibi de Paribas olduğu için; Fortis Bank Türkiye’nin TEB’in bünyesine katılmasıyla Türk Ekonomi Bankası daha da büyümüştür.

Günümüzde 88 yaşında olan TEB; 500’ü aşkın şubesi ve 1500’ü aşkın ATM’si ile vatandaşa hizmet vermeye devam etmektedir. Bankacılığın yanı sıra factoring, portföy yönetimi, tüketici finansmanı gibi alanlarda da hizmet veren Türk Ekonomi Bankası’nın hisselerinin bir kısmı ise halka açık olarak hisse senedi piyasalarında işlem görmektedir.

TEB’in sahibi kim?

Günümüzde Türk Ekonomi Bankası’nın TEB, Fortis ve çeşitli dallanmaları Fransız asıllı bankacılık devi BNP Paribas’ın stratejik ortaklığı ile Çolakoğlu Holding arasında paylaştırılmış şekilde faaliyetlerini sürdürmektedir.

(En son 2018 yılında güncellenen bu bilgi ilerleyen yıllarda değişmeye ve güncellenmeye açıktır. Okuyucumuzun uyarısı halinde gerekli değişiklik yapılacak ve yazı güncel hale getirilecektir.)


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


5 Comments

  1. Manisa salihli subesindeki arzu hanım hesap actirmam esnasında yakınen sorumluluk içerisinde ilgilendi cayimi söyledi görevinde başarılar dilerim bankanın dikkatine.

  2. Bazı banka calışanları sanki bizi satın almiş gibi tavır yapıyorlar sanki zorunlu mecburi gibi hareketleri var ben o banka çalışanlarına diyorumki bu meslegi kaldıramıyorsan yapma kardeşim bu işi…sorumluların görevlerini takip ettiginden eminiz yorumumda teb le bir sorunum yok sitede gordüm yazdım sözüm yetkilerin banka görevlilerini takip etmeleridir saygılar unutmayın akşam yaşadıgın bir etkisiz egolarınızı vatandaşa mal etmemelisiniz güne zinde başla tebessüm bir bardak cay finansınızı coğaltır saygılarımla…

  3. BANKANIZ ARACILIĞI İLE BİR DAİERE SATIN ALDIM. AMA 12 AY OLDU NE KİRACI CIKIYOR NEDEN KİRA ÖDÜYOR BU DAİRE SANA AİT DEĞİL DİYOR BANKA BENİ OYUNA GETİRMİŞ TABİRİ KULLANIYO BANA ARACI OLAN DAİREYİ BOŞALTMADAN VE TAM TEŞEKÜLLÜ TESLİM ALMADIM ARACI OLAN ŞAHIZ CIKARLAR DEYİP TAPUYU DEVRETTİ GİTTİ 12 AYDIR MAĞDURUM BU MAĞDURİYETİMİN GİDERİLMESİNİ RİCA EDİYORUM TLF 05466128593

  4. Teb den kredi cektim ödeyemedim icra gelmş bana fazlasıyla geri ödeme yapacakmışyım bu ödenecek paralar collu cocugundan cıksın İNŞALLAH

    • TEB TÜRKİYE BANKACILIK TARİHİNDE 1927 yılında kurulmuş 1982 yılında rahmetli Mehmet Çolakoğlu (ÇOLAKOĞLU HOLDİNG ) bünyesine geçmiş çok değerli ve nitelikli yöneticileri beraberinde ekibine katmış (Özellikle AKBANK kökenli deneyimli Bankacılari) çok özel bir Bankadir şahsım adına. ŞİMDİKİ yönetimini bilemem fakat ağır elestirelerde bulunmayın

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*