Taxi Driver’ın yönetmeni kim?-Bu efsane filmi kim çekti?

Robert De Niro’nun 30’lu çağlarında ortaya çıkardığı en başarılı rol olarak kabul edilen Taxi Driver; hem dünya sinema tarihinde, hem de ABD’deki varoşların yaşantısı ve yozlaşmışlığıyla ilgili izleyicide derin izler bırakan harika yapıtlardan biridir. Renkli ekran görüntüsü bulunan film, olay örgüsüyle beraber o dönemin kültürel unsurlarını, giyim kuşam anlayışını, senaryoda bulunmasının bir yararı olarak siyasi faaliyetlerin yürüyüş şekillerini de çok iyi bir şekilde gözler önüne sermekte, sinemaseverleri bambaşka bir dünyaya götürmektedir.

Taxi Driver’ın konusu

Hiç izlemeyenlerin bile isimden aşağı yukarı tahmin etmesi kolaydır. Taxi Driver; geçimini taksi şoförlüğü yaparak sağlayan Travis Bickle’ın hikayesini anlatmaktadır.

Genç ve çalışkan bir vatandaş olan Travis; askerden döndükten sonra yaptığı birkaç işten sonra dinlenmekte olan, çalışkanlığına rağmen uyku sorunları, vs. problemler yaşayıp hayatını henüz tam olarak düzene sokamamış bir insandır. Filmin ilk sahnesi de Travis’in uykusuzluk sebebiyle geceleri taksi şoförlüğü yapmak için iş başvurusu yapmasıyla başlar.

Taksi şoförlüğünde gayet iyi bir dikiş tutturan Bickle; zamanla başından geçen romantik, dramatik, fikirsel ve düşünsel değişikliklerle kendini bambaşka bir hayatta, bambaşka bir camianın ortasında bulacaktır. Her saniyesi dopdolu olan Taxi Driver; bir şehrin en aşağıdan en yukarıya kadar batağa saplanıp yozlaşmasının, kendi halinde ve çalışkan bir insanı nasıl çileden çıkarıp bir psikopata çevirebileceğini tüm çıplaklığıyla gözler önüne sermektedir.

Taxi Driver’ın yapımcısı kim?

1.300.000 dolarlık bütçeyle tam 28.000.000 dolarlık hasılat yapan Taxi Driver’ın yapımcılığını Julia Phillips ve Michael Phillips üstlenirken; filmin yönetmenliğini ise Martin Scorcese gerçekleştirmiştir.

Taxi Driver filminin yapımcıları Michael PHILLIPS ve Julia PHILLIPS (1944 – 2002)

Taxi Driver oyuncuları

Bildiğiniz gibi başrolde Robert De Niro; kariyerinin unutlmaz rollerinden birini gerçekleştirmiştir. Ayrıca onunla beraber Jodie Foster, Harvey Keitel, Cybill Shepherd, Peter Boyle, Albert Brooks ve Leonard Harris gibi isimlerde filme isimlerini kazımışlardır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*