TAV İnşaat’ı kim kurdu?-Dünyanın en büyüklerinden

Yapı ve havalimanı inşası başta olmak üzere inşaat sektörünün önemli alt dallarında hizmet vermekte olan TAV İnşaat; 2015 verilerine göre dünyanın en büyük 82. müteahhitlik firması olmayı başarmış bir Türk şirketidir. Yarım asra varan geçmişi ile gerek Türkiye’de, gerekse Türkiye’nin ardından gelişmekte olan çevre ülkelerde inşaat, ulaşım ve bayındırlık alanında son derece önemli projelere imza atan bu büyük şirketin; tabii ki tüm örneklerinde olduğu gibi kökeninde azim ve çalışkanlıkla dolu bir başarı hikayesine sahiptir.

TAV İnşaat’ın kurucusu kimdir?

Faaliyet alanına baktığımız zaman büyümeye ve ilerlemeye en müsait sektörlerden birinde faaliyet gösteren TAV İnşaat, aslında bünyesinde inşaat, havalimanı ve diğer hizmetleri barındıran TAV Holding’in çatısı altındadır. Şirketin kurucusu olan Sani Şener aynı zamanda TAV Holding’in de kurucusu olsa da; şirketin basın-medya organlarına yansıması daha çok inşaat sektöründe olduğu için bizler hep TAV İnşaat ismini daha çok duymuşuzdur.

Evet; yukarıda da söylemiş olduk. Türkiye’nin en önemli havalimanı inşaat şirketlerinde biri olan TAV İnşaat; 2003 yılında Sani Şener tarafından kurulmuştur. Bu ismiyle kurulup çalışmalarına başlamadan önce de tabii ki gerek şirket olarak gerekse Sani Şener’in şahsi olarak aynı sektörde birçok başarısı mevcuttur.

TAV İnşaat’ın kurucusu Sani ŞENER

Kurucu Sani Şener’in biyografisine kısaca göz atacak olursak; iş hayatında sürülmüş olan başarılı bir kariyerin yanı sıra akademik anlamda da son derece parlak bir geçmişle karşılaşırız. 1955 yılında Trabzon’da dünyaya gelen Sani Şener; hayatının ilk yıllarını burada geçirdikten sonra KATÜ’de Makine Mühendisliği bölümüne girmiş ve 1977’de mezun olmuştur. O yıllarda üniversite mezunları tarafından genelde lisans derecesi alınır alınmaz iş hayatına atılma yoluna gidilse de Sani Şener eğitim hayatını kesmemiş; İngiltere’de bulunan Sussex Üniversitesi’nde yüksek lisans diplomasını almıştır.

1979’de yüksek mühendis olarak Türkiye’ye dönüşünden sonra doğrudan iş hayatına atılan Sani Şener; aradaki 20 yıl içerisinde bugünkü TAV İnşaat’ı yaratacak olan büyük ve kritik çalışmalara imza atmıştır.

TAV İnşaat’ın sahibi kim?

Yüzeysel bir şekilde baktığımız zaman faaliyet alanı inşaat sektörü olarak geçse de TAV İnşaat; diğer inşaat şirketlerinden çok farklı bir stile sahiptir. Bunun en güzel örneği; diğer inşaat şirketleri genelde klasik bir şekilde gayrimenkul, AVM ve ofis inşası gibi şehirleşmeye yönelik alanlara yoğunlaşırken; TAV İnşaat’ın başarması epey zahmetli, dikkat isteyen ve riskli bir alan olan havalimanı inşasında uzmanlaşmasıdır. Zaten yıllar geçtikçe TAV İnşaat isminin bütün dünyada duyulmasını sağlayan en önemli etken de havalimanı inşası ve teknik bakım-onarımı konusunda verdiği güvenilir, bir o kadar da kaliteli hizmetler olmuştur.

Türkiye’de TAV İnşaat’ın isminin ciddi anlamda duyulduğu ilk çalışma ise Atatürk Havalimanı’nın yenilenmesi için alınan ihale olmuştur. O zamanlar Akfen Holding ismiyle verilen teklifle beraber Sani Şener ve müstakbel TAV İnşaat kadrosu; beklenenden çok daha kaliteli hizmet vermekle kalmamış, projeyi beklenenden daha kısa sürede teslim etmeyi de başarmıştır. Atatürk Havalimanı için verilen bu hizmet; aynı zamanda dünyanın ilk yap-işlet-devret örneklerinden biridir.

2000’li yıllarında başına kadar süren bu yükseliş dönemi kısa sürede meyvelerini vermiş; akabinde de 2003 yılında TAV İnşaat kurulmuştur. 2016 yılına kadar geçen süre içerisinde uluslararası çapta birçok başarılı projeye imza atılması dolayısıyla TAV İnşaat’ın kurucusu olan Sani Şener; KATÜ’den doktora unvanı, ABD’de bulunan Helenik Üniversitesi’nden onursal doktora unvanı Thomson Reuters ve Acclaro yılın CEO’su ödülü gibi eşsiz başarılara da layık görülmüştür.

Günümüzde TAV İnşaat; Türkiye’nin yanı sıra Mısır, Libya, Makedonya, Tunus, Gürcistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn gibi komşu ve çevre ülkelerde faaliyet gösteren, gelişmekte olan Balkan, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden Türkiye’yi başarıyla temsil eden inşaat devlerinden biridir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

  1. Sani bey sadece TAV Firmasını dünyaya tanıtmamıştır.Firmada Çalışan herkes için çok değerli bir insan olmuş son derecede merhametli bir idareci olarak her personelin saygısınıda kazanmıştır.Allahrazı olsun..

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*