Tarsus Amerikan Koleji’nin kurucusu kimdir?-Eski misyoner okullarından

Yakın zamanda otoritelerce yapılan sıralamaya göre dünyanın dört bir yanından bale, sanat, vs. eğitim kurumlarının arasında yer alarak dünyanın en güzel okullarından biri olarak seçilen ve ülkemizin adını geçiren Tarsus Amerikan Koleji; tarihi cumhuriyetin kuruluşundan da öncesine dayanan, bulunduğu yerde uzun yıllardır faaliyet gösteren okullardan biridir.

“Türkiye için liderler, dünya için liderlik” sloganıyla yola çıkan Tarsus Amerikan Koleji; adından belli olduğu gibi Mersin’in Tarsus ilçesine lise eğitimi vermektedir. Kuruluşun amacı son derece ileri eğitim imkanlarından yararlanarak Türkiye’ye ve dünyaya mal olacak nitelikli, donanımlı liderler yetiştirmektir.

Tarsus Amerikan Koleji’nin kuruluşu

Uluslararası literatürde TAC (Tarsus American College) olarak geçen bu lise; köken itibariyle Türkiye topraklarında kurulan bir misyoner okuludur. 1888’de Hristiyanlığa ve misyonerliğe yönelik eğitim vermek üzere Tarsus ilçesinde kurulan Tarsus Amerikan Koleji, aynı zamanda Türkiye’de bu konudaki en eski eğitim kurumlarından biri olma unvanını da elinde bulundurmaktadır. Ayrıca okul hakkında araştırma yapmak isteyenler için; halk arasında bilinen ismi Tarsus Amerikan Koleji olmasına rağmen Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde Özel Tarsus Amerikan Lisesi ismiyle anılmaktadır. Okulun ilk yöneticileri de Alexander McLaughan ile Harutune Cenaniyan olmuştur.

Tarsus Amerikan Koleji’nden bir görüntü

Kolejin gelişim sürecine değinecek olursak; 1888’den cumhuriyetin kuruluşuna ve eğitim anlayışındaki köklü değişikliklerin gerçekleşmesine kadar geçen sürede TAC bir misyoner okulu olarak faaliyetlerine devam etmiş, daha sonra da yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin yasalarına adapte olarak zamanla misyonerliği bırakan, sadece milli eğitimin izin verdiği müfredat çerçevesinde dini eğitim veren, bunun dışında bildiğimiz özel okullar gibi modern ve çağdaş eğitim-öğretim anlayışını benimsemiş bir kurum halini almıştır. Zaten 1928 yılında yapılan değişiklikle de bu vizyon değişikliği yasalarca onaylanmıştır.

Yabancı dil olarak Almanca ve Fransızca eğitimi veren Tarsus Amerikan Koleji’nin gerek geçmişte gerek günümüzde eğitimin yanı sıra, spor, sanat, vs. kültürel aktivitelerde de önemli faaliyetleri bulunnaktadır. Türkiye’nin yanı sıra TAC; Kanada, Amerika, İngiltere gibi ülkelerde de gayet iyi bilinen ve saygı duyulan eğitim kurumlarından biridir. Günümüzde okulun yöneticisi Andrew Leathwood’tur.

Tarsus Amerikan Koleji’nin günümüze kadar verdiği bazı önemli mezun isimler şu şekildedir:

-Kaan Altan

-Ayhan Sicimoğlu

-Ayşe Arman

-Berduk Olgaçay

-Celil Oker

-Cengiz Çandar

-Demir Sabancı

-Erol Sabancı

-Faruk Loğoğlu

-Halis Uluç Gürkan

-Hüseyin Diriöz

-Mehmet Ercan Vuralhan

-Mehmet Serhan Antalyalı

-Mete Akyol

-Muhtar Kent

-Mustafa Aysan

-Mustafa İstemihan Talay

-Mehmet Sabancı

-Şevket Sabancı

-Sait Rezaki

-Tibet Ağırtan

-Yılmaz Argüden

-Ömer Sabancı

-Özdemir Sabancı

-İskender Sayek


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*