TARAF GAZETESİNİ KİM, NEDEN KURDU?

Taraf Gazetesi; Türkiye’de 2000 yılında sonra yayın hayatına başlayan gazetelerden biridir. 15 Kasım 200 7 tarihinde kurulan ve sloganı “Düşünmek, taraf olmaktır.” olan Taraf Gazetesi’nin merkezi ise Kadıköy’dedir.

Yeni kurulan bir gazete olmasına rağmen; sadece 3-5 yıl içerisinde son derece sansasyonel, gündemde ağır top etkisi yaratan, karışıklık yaratmaya son derece müsait haberleriyle isminden bolca söz ettiren Taraf Gazetesi; aktif olarak takip edenler tarafından özellikle Türk Silahlı Kuvvetlerine yönelik gizli belge, darbe planı, terör örgütü iddiaları gibi komplo teorileriyle iyi bilinir.

Ergenekon Soruşturmaları’nın dorukta olduğu yıllarda da gündemde söz sahibi olan Taraf Gazetesi’nin geçmişi; mali yönden de son derece ilginçtir. Yayın hayatına başladığında 1YTL’den satılan gazete; kısa süre sonra maddi sıkıntılarla boğuşmaya başlamıştır. Yazarlarının maaşlarını bile ödeyemez duruma gelmiştir. Taraf yöneticilerinin iddiasına göre bu durum; cumhuriyetin en büyük terör facialarından biri olan Aktütün saldırısı haberinde dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eleştirilmesinden sonra gerçekleşti. 9 Kasım 2008’de mali sıkıntılarını manşetten dile getiren Taraf Gazetesi; okuyucularını gazeteye reklam vermeye çağırdı. Sadece reklam vermekle yetinmeyen okuyucular; geliri gazetenin giderlerinde kullanılmak üzere organizasyonlar ve etkinlikler bile düzenledi. En sonunda büyük bir yardım yapan iş adamı Mehmet Betil sayesinde Taraf Gazetes,; maddi sorunlarını aşmış bir şekilde yayın hayatına kaldığı yerden devam etti. Ayrıca; aynı sorunların tekrar yaşanmaması adına internet sitesine de paralı üyelik getirdi.

Bu mali doğrulmadan sonra ilginç bir şekilde Taraf Gazetesi; şehirlerde 50 kuruş, bazı kırsal bölgelerde 25 kuruş gibi yok pahasına rakamlarla satıldı.

Taraf gazetesi ve wikileaks belgeleri

TSK’ya yönelik belgelerin yanı sıra Taraf Gazetesi; dünyayı sarsan Wikileaks Olayı zamanında yayınladığı belgelerle de gündeme gelmiştir. Bu yazışmaların içeriği; ABD’li diplomatların ve büyükelçilerin Türkiye ile ilgili yazışmalarından oluşmaktadır.

İddiaya göre; operasyonun Türkiye ayağını geliştirmek için Taraf Gazetesi yöneticilerine ulaşan Julian Assange ile gazete yazarlarından Yasemin Çongar arasında İngiltere’de bir görüşme gerçekleşmiş ve Çongar; belgeleri burada Assange’dan bizzat almıştır.

Zaten Yasemin Çongar ile TSK belgelerini yayınlayan Mehmet Baransu; Taraf Gazetesi’nin en bilinen yazarlarıdır.

Taraf kimin, sahibi kim?

Kurucu genel yayın yönetmeni Ahmet Altan olan Taraf Gazetesinin sahibi Alkım Gazeteciliktir. Fakat 2012 yılında Ahmet Altan ve Yasemin Çongar’ın istifası üzerine; Oral Çalışların kısa bir görev süresinden sonra Neşe Düzel;  genel yayın yönetmeni olmuştur.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*