Tanrı Yanılgısı’nın yazarı kimdir?-Evrimi anne babamıza anlatıyoruz…

Doğa bilimleriyle, canlılığın kökeniyle ve evrimle ilgilenen insanlar hem bu kitabın ismini hem de yazarı Richard Dawkins’i mutlaka duymuştur. Bu konularda ciddi araştırmalar yapmamış ve evrim hakkında sadece kulaktan dolma bilgilere sahip olan çoğu kişi evrim teorisiyle ilgili kitapları ve araştırmaları Charles Darwin‘in Türlerin Kökeni adlı eseri olarak bilse de açık konuşmak gerekirse Charles Darwin’in bu teorinin temelleri atmasından sonra köprünün altından çok sular geçmiş ve kendisinden sonra gelen doğa bilimciler evrim teorisini varlığı inkar edilemeyecek düzeyde geliştirmişlerdir.

İşte günümüzde evrim teorisinin sadece bilim camiasında kalmadan dünyaya doğru bir şekilde aktarılması için çalışan kişilerin başını da Tanrı Yanılgısı kitabının yazarı olan Richard Dawkins çekmektedir.

Tanrı Yanılgısı’nın yazarı Prof. Dr. Richard DAWKINS

1941 yılında Kenya’nın Nairobi şehrinde dünyaya gelen Dawkins; küçük yaşlardan beri doğa bilimlerine ve canlı çeşitlerine duyduğu ilginin bir sonucu olarak Oxford Üniversitesi‘nde zooloji okur ve akademik kariyerine de bu alanda devam eder. Günümüzde ise dünya çapında son derece saygın bir evrimsel biyolog, etolog ve yazar olarak çalışmalarına devam etmektedir. Neden Kenya diye soracak olursanız; Dawkins ailesi sömürgecilik döneminde Kenya’da İngiliz Hükümeti’nin yetkili bulunduğu devlet kademelerinde görev almışlardır.

Tanrı Yanılgısı’nın konusu

Tanrı Yanılgısı aslında içeriğinde çok fazla bilimsel metot kullanılmayan, sadece var olan bilgiyi olabildiğince basitleştirerek herkesin anlayabileceği şekilde aktarmayı amaç edinmiş; doğa ve evrim konularına giriş niteliğinde sayılabilecek mükemmel bir kitaptır. Bilimsel metot kullanılmamakta kast ettiğimiz ise kitabın bilimsellikten uzak olması değil; sizleri sıkacak ve yoracak yoğun terimlerin, bilimsel makalelerin, analizlerin, vs. bulunmamasıdır. Yani lisedeki biyoloji dersi dışında bir bilgisi bulunmayan insanın okuması halinde bile evrim hakkında son derece oturaklı görüşler edinmesine yardımcı olacaktır. Bu yüzden; amacınız evrime külliyen karşı çıkmak olsa da mantıklı bir şekilde karşı çıkabilmek için bu kitabı mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

İlerleyen yazılarımızda dünyanın en değerli bilim adamı ve yazarlarından biri olan bu güzel insanın diğer kitaplarını da tanıtmaya devam edeceğiz.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*