Almanya Sosyal Demokrat Partisi’ni kim kurdu?-Almanya’nın en eski siyasi partisi

Alman Hristiyan Demokrat Partisi’nin kurucusu kim?-Christlich Demokratische Union Deutschlands

Bitcoin’i kim kurdu?-Uzay çağının tartışmasız para birimini kim icat etti?

Schalke 04’ün kurucusu kim?-Dünyanın en büyüklerinden olup da şampiyon olamayan takım…

Tank Palet Fabrikası’nı kim kurdu?-Kurucusu olan kurumlar hangileri?

Tank Palet Fabrikası, uzun yıllardan beri Türkiye Cumhuriyeti’nin kara kuvvetleri ihtiyaçları için üretim yaparken, onu özellikle son günlerde özelleştirme kapsamına alınacağına dair haberler vesilesiyle daha çok duyduk. Tahmin edeceğiniz üzere bir devlet kuruluşu olan Tank Palet Fabrikası’nın tahminen 2019 sonuna kadar tamamen özelleşmiş olması ve bir özel sektör şirketi olarak askeri teknoloji üretimine devam etmesi beklenmektedir.

Bizler de merak eden okurlarımız için Tank Palet Fabrikası’nı kimlerin kurduğu, kuruluşunda emeği geçen kişilerin ve kurumların hangileri olduğu, Tank Palet Fabrikası’nın muhtemel sahibinin kim olacağı gibi bilgileri derledik, sevgili Kim Kurdu okuruna hazır hale getirdik.

Tank Palet Fabrikası’nın kuruluşu

Aslına bakacak olursanız ‘Tank Palet Fabrikası’ ismi, resmiyette var olan bir isim değildir. Bu tesisin halk arasında bilinen ismidir. ‘Tank Palet Fabrikası’ dediğimiz zaman kast edilen tesisin gerçek adı Sakarya 1.Ana Bakım Fabrikası’dır. Peki kimler ne zaman kurmuştur Sakarya 1. Ana Bakım Fabrikasını? Hemen cevaplayalım:

Sakarya 1. Ana Bakım Fabrikası, yani Tank Palet Fabrikası; 1975 yılında Sakarya’da Milli Savunma Bakanlığı tarafından kurulmuştur. Bir devlet teşebbüsü olması sebebiyle kuruluş bilgilerini bu şekilde vermek daha doğru olacaktır.

2019 yılında olmamız itibariyle 44 yaşında olan Tank Palet Fabrikası; aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk askeri fabrikasıdır. Bu yüzden de Türkiye Cumhuriyeti milli savunma sanayisinde çok önemli bir yere sahiptir.

Tank Palet Fabrikası’nın faaliyetleri

Kurulduğu günden bu yana geçen hemen hemen yarım asırdan beri Tank Palet Fabrikası; her türlü askeri kara taşıtlarının bakımı, onarımı, modifiye edilmesi, TSK’ya ait tank motoru, tank paleti, gece görüş dürbünü, fırtına obüsü gibi tank malzemelerinin üretilmesi gibi sorumlulukları üstlenmiştir. Zaten ‘Tank Palet’ adı da buradan ileri gelmektedir.

Tank Palet Fabrikası; Sakarya’nın Arifiye ilçesinde bulunmaktadır ve 1.8 milyon metrekare alan üzerine kuruludur. Fabrikada 29 subay, 50 astsubay, 22 uzman çavuş, 112 memur ve 714 işçi çalışmaktadır.

Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirilmesi hakkında

Son günlerde çıkan haberlere göre Tank Palet Fabrikası özelleştirilecek ve dolayısıyla Sakarya 1. Ana Bakım Fabrikası; 2019 yılında bir özel şirket olarak üretimlerine devam edecektir.

Özelleştirmenin gerekçesi olarak ise ‘ülke kaynaklarının daha verimli ve etkin kullanılması, fabrikanın işletme verimliliğinin artması, yeni iş ve üretim imkanları oluşturmaya yönelik yatırımların özel sektör tarafından yapılması’ gibi sebepler gösterilmiştir.

Yine kamuoyuna yansıyan haberlere göre Tank Palet Fabrikası; günümüz itibariyle Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak olan BMC şirketine satılacaktır. Ethem Sancak’ın ‘Milli motor, milli hızlı tren, milli tank ve milli otomobil… Bunlar da tamamlayıcı rabiadır. İzinleri aldık, bunlarla uğraşıyoruz.’ şeklinde verdiği demeç de büyük ölçüde bu iddiaları doğrulamaktadır.

Motor, optik, döküm, palet, elektrik, çelik imalatlarının yapıldığı Tank Palet Fabrikası’nın yeni sahibini ilerleyen zamanlarda hep birlikte göreceğiz ve yazımızda gerekli güncellemeyi yapacağız. (Biz unutursak yorum kısmından hatırlatın..:))

Yorumlar

Yazıya 2 yorum yapılmış.

Fatih er 6 Şubat 2019

Erbakan kurdu diye bilgi verememissin

Martin Eden 6 Şubat 2019

Merhabalar; kuruluş döneminin Erbakan dönemine denk gelmesi sebebiyle bu bilgiyi de doğru kabul edebiliriz evet. Fakat yazımızda birinci dereceden ilişkili olan kurumun bilgisini vermek daha doğru olacaktır diye düşündük.