Tank Palet Fabrikası’nı kim kurdu?-Kurucusu olan kurumlar hangileri?

Tank Palet Fabrikası, uzun yıllardan beri Türkiye Cumhuriyeti’nin kara kuvvetleri ihtiyaçları için üretim yaparken, onu özellikle son günlerde özelleştirme kapsamına alınacağına dair haberler vesilesiyle daha çok duyduk. Tahmin edeceğiniz üzere bir devlet kuruluşu olan Tank Palet Fabrikası’nın tahminen 2019 sonuna kadar tamamen özelleşmiş olması ve bir özel sektör şirketi olarak askeri teknoloji üretimine devam etmesi beklenmektedir.

Bizler de merak eden okurlarımız için Tank Palet Fabrikası’nı kimlerin kurduğu, kuruluşunda emeği geçen kişilerin ve kurumların hangileri olduğu, Tank Palet Fabrikası’nın muhtemel sahibinin kim olacağı gibi bilgileri derledik, sevgili Kim Kurdu okuruna hazır hale getirdik.

Tank Palet Fabrikası’nın kuruluşu

Aslına bakacak olursanız ‘Tank Palet Fabrikası’ ismi, resmiyette var olan bir isim değildir. Bu tesisin halk arasında bilinen ismidir. ‘Tank Palet Fabrikası’ dediğimiz zaman kast edilen tesisin gerçek adı Sakarya 1.Ana Bakım Fabrikası’dır. Peki kimler ne zaman kurmuştur Sakarya 1. Ana Bakım Fabrikasını? Hemen cevaplayalım:

Sakarya 1. Ana Bakım Fabrikası, yani Tank Palet Fabrikası; 1975 yılında Sakarya’da Milli Savunma Bakanlığı tarafından kurulmuştur. Bir devlet teşebbüsü olması sebebiyle kuruluş bilgilerini bu şekilde vermek daha doğru olacaktır. Bir de; 1975 yılının TC Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk iken, Başbakanı ise Süleyman Demireldir.

2019 yılında olmamız itibariyle 44 yaşında olan Tank Palet Fabrikası; aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk askeri fabrikasıdır. Bu yüzden de Türkiye Cumhuriyeti milli savunma sanayisinde çok önemli bir yere sahiptir.

Tank Palet Fabrikası’nın faaliyetleri

Kurulduğu günden bu yana geçen hemen hemen yarım asırdan beri Tank Palet Fabrikası; her türlü askeri kara taşıtlarının bakımı, onarımı, modifiye edilmesi, TSK’ya ait tank motoru, tank paleti, gece görüş dürbünü, fırtına obüsü gibi tank malzemelerinin üretilmesi gibi sorumlulukları üstlenmiştir. Zaten ‘Tank Palet’ adı da buradan ileri gelmektedir.

Tank Palet Fabrikası; Sakarya’nın Arifiye ilçesinde bulunmaktadır ve 1.8 milyon metrekare alan üzerine kuruludur. Fabrikada 29 subay, 50 astsubay, 22 uzman çavuş, 112 memur ve 714 işçi çalışmaktadır.

Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirilmesi hakkında

Son günlerde çıkan haberlere göre Tank Palet Fabrikası özelleştirilecek ve dolayısıyla Sakarya 1. Ana Bakım Fabrikası; 2019 yılında bir özel şirket olarak üretimlerine devam edecektir.

Özelleştirmenin gerekçesi olarak ise ‘ülke kaynaklarının daha verimli ve etkin kullanılması, fabrikanın işletme verimliliğinin artması, yeni iş ve üretim imkanları oluşturmaya yönelik yatırımların özel sektör tarafından yapılması’ gibi sebepler gösterilmiştir.

Yine kamuoyuna yansıyan haberlere göre Tank Palet Fabrikası; günümüz itibariyle Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak olan BMC şirketine satılacaktır. Ethem Sancak’ın ‘Milli motor, milli hızlı tren, milli tank ve milli otomobil… Bunlar da tamamlayıcı rabiadır. İzinleri aldık, bunlarla uğraşıyoruz.’ şeklinde verdiği demeç de büyük ölçüde bu iddiaları doğrulamaktadır.

Motor, optik, döküm, palet, elektrik, çelik imalatlarının yapıldığı Tank Palet Fabrikası’nın yeni sahibini ilerleyen zamanlarda hep birlikte göreceğiz ve yazımızda gerekli güncellemeyi yapacağız. (Biz unutursak yorum kısmından hatırlatın..:))


GÜNCEL YAZILAR:

UDEMY'Yİ KİM KURDU?

NETFLIX'İ KİM KURDU?


3 Comments

  1. Rahmetli hocanın mirasını yiye yiye bitiremediler. Şimdi de bu peşkeşe karşı çıkan (güya)lar hiç vicdanları sızlamadan Sezar’ın hakkını Sezar’a vermemeyi bir marifet gibi zannediyorlar. Hiç birinizin birbirinizden farkı yok. Elbette bir kamu kuruluşu. Ancak, hangi yürekler, hangi kahraman adamlar bu eseri büyüsün de memlekete hizmet etsin diye diktiler bunu kimse söyleyemiyor. Bu gidişle başta siz de olsanız bir şey fark etmez. Yiyin beyler, bir kısmınız ruhunu, bir kısmınız kemiklerini. Ruz-u mahşerde hep birlikte seyredeceğiz!….

  2. “Madem Tank ve Palet fabrikamız vardı, ne diye akparti öncesine kadar sıfırı 1 milyon dolar olan tankların modernizasyonlarını 3 milyon dolara İsrail’e yaptıryorduk?”
    Diye sormak da bizim hakkımız değil mi?

  3. KARABÜK SATILDI OLDU KRDM KONYA ŞEKER SATILDI OLDU TORKU ANKARA EBK SATILDI OLDU TÜRKİYENİN EN FAZLA KDV ÜRETEN İŞ YERİ.KARDEMİR SATILDI UÇAK GEMİSİNE ÇELİK GÖVDE TRENLERE TEKER KONYA ŞEKER 16 ÜLKEYE GIDA İHRAÇ EDER DURUMDA BUNLAR SATILMASA NE OLURDU.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*