Tabgaçlar’ın kurucusu kim?-Çin’e kan kusturan nam-ı diğer Kuzey Vey Türkleri

Tabgaçlar; diğer ve az bilinen isimleriyle Kuzey Vey İmparatorluğu, Orta Asya’nın doğusunda, Moğolistan, Kuzey Çin, hatta Çin’in iç kesimlerini de kapsayacak şekilde kurulmuş olan bir Türk devletidir.

Tabgaç Devleti’nin Çin topraklarında kurulmuş olmasının okuyucunun da az çok tahmin edebileceği bazı sonuçları olmuştur tabii ki… Misal; tarih derslerinden hatırladığımız kadarıyla Türkler için en büyük tehlikelerden biri Çin’in kalabalık nüfusu olmuştur. Öyle ki Türk Kağanlar, Tiginler her zaman Çin’in kalabalık nüfusunun, asimilasyonunun büyük tehlike olmasından, Çinliler gibi asla şehirlerde yaşanmaması gerektiğinden bahsetmişlerdir sürekli… İster Büyük Hunlar, ister Göktürkler isterse diğer Türk devletleri olsun. Orta Asya Türklerini Çin’in karşısında güçlü yapan şey her zaman için göçebelikleri ve yerleşik Çin’e yaptıkları hızlı ve etkili akınlar olmuştur.

Haritadan da göreceğiniz üzere Tabgaç Devletinin, Kuzey Vey İmparatorluğunun Türklerin anayırduyla pek uzaktan yakından ilgisi yoktur. Zaten hüküm sürdükleri toprağın gereklilikleri dolayısıyla Tabgaçlar; var oldukları süre boyunca Çin kültürünü benimseyen bir Türk devleti olmuşlardır.

Kuzey Vey Devleti (Tabgaçlar)’ni kim kurdu?

Tabgaçlar bölgede yaşayan bir topluluk olan Siyenpilerin ağırlıklı olduğu bir nüfustan oluşmaktadır. Türk kimlikleri hakkında şüpheli bir pozisyonları vardır. Örneğin Tabgaçlar Çin kültürünü benimsemişlerdir. Bölgede çok sayıda Çinli ve Moğol vardır. Siyenpilerin ise Moğol veya Türk-Moğol karışımı bir boy oldukları düşülmekle beraber, safkan Türk olmadıkları kesindir. Bu bağlamda Kuzey Vey Devleti’nde Türk unsurlar ve Türk tipi devlet anlayışı olmakla birlikte Hunlar veya Göktürkler gibi değillerdir.

İlk hükümdarlarına gelecek olursak Tabgaç Devleti, diğer ismiyle Kuzey Vey İmparatorluğu; 386 yılında Siyenpilerin Toba boyunun önderi Dao Vu Di tarafından kurulmuştur. Gördüğünüz üzere isimlerinin Türkçeleri herhangi bir kaynakta mevcut değildir. Hatta kendi aralarında Çin kültürünü benimsedikleri için bu isimleri kullandıkları düşünülmektedir.

Din olarak bile Budizmi benimseyen Vey İmparatorluğu; ilerleyen yüzyıl boyunca gücünün doruklarına ulaşmış, daha sonra aşırı Çinlileşmeden dolayı çıkan iç karışıklıklar, aşırı değişimden ötürü (Siyenpi geleneklerinin yasaklanması gibi) meydana gelen isyanlar, vs. sebeplerden ötürü gerek iç işlerinde gerek dış düşmanlara karşı zayıflamıştır. Ak Hunlarla, Avrupa Hunlarıyla ve Asya Avarlarıyla aynı çağda var olan Tabgaç Türkleri, devletlerinin yıkılması sonucu başka boyların himayesi altına girmekten ya da asimile olmaktan kurtulamamışlardır.

Sonuç olarak kuruluşu Çin-Moğolistan cıvarından olan, en geniş sınırlarını haritada gördüğümüz Kuzey Vey (Tabgaç İmparatorluğu); 535 yılında Çinliler tarafından yıkılmıştır.

Sağ altta gördüğünüz üzere Tabgaçların, yani Vey Hanedanı’nın sınırları


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*