Sumitomo Mitsui’nin kurucusu kimdir?-Japonya’nın bankası

Net varlığı ve karı yönünden dünyanın en zengin bankaları arasındaki yerini sapasağlam bir şekilde koruyan Sumitomo Mitsui; 20 yıllık geçmişiyle rakiplerine göre genç sayılabilecek bir bankadır. Ama kuruluşundan itibaren kısa bir süre içerisinde köklü bankalarla arasındaki mesafeyi hızlı bir şekilde kapatan Mitsui; Japonya’dan çıktığı yolda bugün bütün dünyada 450’yi aşkın şube ile hizmet veren bir bankacılık devi olmasını bilmiştir.

Anavatanı başta olmak üzere her milletten müşterisine en iyi bireysel, kurumsal ve yatırım bankacılığı tercihlerini sunan ve tam adı “Sumitomo Mitsui Banking Corporation” olan bu kuruluşun temellerinin atılmasına ve hızla büyümesine genel hatlarıyla değinelim.

Sumitomo Mitsui’yi kim kurdu?

Japon bankacılığının adeta tekeli konumunda olan bu banka; aslında iki Japon bankasının birleşmesi sonucu kurulmuştur. Tek cümleyle özetleyecek olursak Sumitomo Mitsui; Sakura Bank ve Sumitomo Bank’ın birleşme kararı alması sonucu 2001 yılında kurulmuştur.

Diğer iki banka her ne kadar daha eski olsa da Sumitomo Mitsui gibi profesyonel ve uluslararası bazda bir çalışma kaydedemişlerdir.

Sumitomo Mitsui’nin sahibi kim?

2001’de yaşanan birleşme sonrasında bankada köklü bir yapılanmaya gidilmiş; modern bankacılık ve finans yöntemleri baz alınarak reformlar yapılmıştır.

Bu yeniliklerin ilk ürünü de 2002’de bankaya bağlı bir finans grubu olarak kurulan “Sumitomo Mitsui Financial Group” olmuştur.

Bütün bu yenilenme ve tekelleşme sürecini piyasadaki daha küçük bankaların satın alınması izlemiş; 2003 yılında Wakashia Bank ve 2008 yılında Barclays Bank Sumitomo Mitsui’nin bünyesine katılmıştır.

Günümüze gelinceye kadar da bankanın büyümeye, varlığını arttırmaya yönelik hamleleri sürekli devam etmiş; 116 milyon Japon Yeni’nden fazla bir net varlığa kavuşmuştur.

2003’te kurulmuş olan Sumitomo Mitsui Financial Group’un bünyesinde faaliyetlerine devam eden bankanın 23.000 cıvarında çalışanı bulunmaktadır.

Sumitomo Mitsui Bankası’nın yönetim kurulu başkanı ise Takeshi Kunibe’dir.

En son hesaplanan verilere göre 450 milyon Japon Yeni’ne yakın bir karı bulunan banka hizmetlerine tüm hızıyla devam etmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*