Süleyman Soylu kimdir?-Süleyman Soylu’nun hayatı

Bilhassa son 4-5 yıldır adını tüm Türkiye’yi ilgilendiren boyuttaki siyasi arenalarda sık sık duyduğumuz Süleyman Soylu, günümüz itibariyle AKP’nin en tanınan ve en aktif yüzlerinden biridir. Tabii ki de AKP’ye katılmasından ve yıldızı parlamasından önceki hayatında da bir siyasi kariyeri olan Süleyman Soylu, aynı zamanda “Türkiye Cumhuriyeti’nde en genç yaşta bir partinin ilçe başkanı olma” unvanına sahiptir.

Yazımızda Süleyman Soylu kimdir? Nerelidir?, Süleyman Soylu’nun hayatı ve biyografisi nasıl şekillenmiştir? gibi soruları cevaplayacağız. Buyrun detaylara….

Süleyman Soylu; Türkiye’nin en genç yaşta önemli siyasi kademelerde bulunan politikacılarından biridir

Süleyman Soylu’nun biyografisi

Süleyman Soylu İstanbul doğumludur, İstanbul’da büyümüştür fakat aslen Trabzonludur. Şöyle ki; Süleyman Soylu’nun ailesi aslen Trabzon’un Of ilçesinde bulunan Çamlıköy’dendir ve İstanbul’a göç etmişlerdir. Annesinin adı Servet, babasının adı Hasan’dır. Süleyman Soylu’nun kendisi ise 21 Kasım 1969 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Ayrıca Süleyman Soylu’nun tam adı “Süleyman Hasan Soylu” şeklindedir.

Süleyman Soylu’nun çocukluğu ve gençliği İstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesinde geçmiştir. Dolayısıyla eğitimi de aynı ilçede olmuştur. İlkokul yılları Gaziosmanpaşa ilçesinde bulunan Bekir Sami Dedeoğlu İlkokulu’nda tamamlamış, liseyi de yine Gaziosmanpaşa’da bulunan Plevne Lisesi’nde tamamlamıştır. Bundan sonrasında ise İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olarak iş hayatına atılmıştır. Yani 2019 Temmuz ayındayken İçişleri Bakanımız olan Süleyman Soylu üniversite mezunudur ve diploması İşletme Bölümü’ndendir.

Şimdi muhtemelen Süleyman Soylu’nun siyasi hayatını merak ediyorsunuz. Ne zaman başladı? Nerelerde çalıştı? Süleyman Soylu’nun siyasi kariyeri üniversite yıllarında başlamıştır. Hatta yazının başında bahsettiğimiz “Türkiye’nin en genç yaşta ilçe başkanı olan kişisi” olma unvanı da bununla ilgilidir. Şöyle ki;

1987 yılında Süleyman Soylu; Doğru Yol Partisi’ne katılmış ve burada çalışmaya başlamıştır. Ayrıca Süleyman Soylu’nun ailesi eski isimleriyle Demokrat Parti ve Adalet Partisi geçmişine sahiptir. Yani Soylu Ailesinde bir aile geleneğidir o zamanlar seçtiği görüşler… 7 yıllık bir yükselişten sonra Süleyman Soylu; 17 Temmuz 1995 tarihinde Doğru Yol Partisi’nin Gaziosmanpaşa İlçe Başkanlığına seçilmiştir ve bu göreve başlamıştır. Sadece 4 yıl sonra, 29 Nisan 1999 tarihinde ise yine Doğru Yol Partisi’nin İstanbul İl Başkanı olmuş ve 2002 yılına kadar bu görevi yapmıştır. (Ayrıca bkz: Doğru Yol Partisi’ni kim kurdu?)

Günümüze daha fazla ilerlemeden Süleyman Soylu’nun biraz daha kişisel yaşamına ve iş kariyerine bakacak olursak; 1987’de Doğru Yol Partisi’ne katılmasından bir süre sonra mesleki kariyerinin de başladığını görürüz. Süleyman Soylu mezuniyetinden sonraki ilk yıllarda çalışma alanını bir işletme mezunu olması sebebiyle menkul kıymetler piyasası olarak seçmiştir. 1989 yılında okuldaki birkaç arkadaşıyla beraber bir aracı şirket kurmuştur ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında çalışmaya başlamıştır. 1995 yılına gelindiğinde ise sigortacılık sektörüne giriş yaparak kendi şirketini kurmuştur ve halen siyasi hayatının yanı sıra ticari hayatı da devam etmektedir.

Süleyman Soylu’nun siyasi yaşamında çok ciddi bir yükselişe sebep olan olaylar silsilesi 2012 yılında başlamıştır aslında. 2002’de Doğru Yol Partisi İl Başkanlığını bırakıp milletvekili adayı olduktan sonra 2002-2012 yılları arasında, 2007’de seçildiği Demokrat Parti (sonradan partinin adı değişti) Demokrat Parti Genel Başkanlığı dahil olmak üzere önemli işler başarmıştır. (Ayrıca bkz: Demokrat Parti’yi kim kurdu?)

O zaman 2012’de ne mi oldu? 5 Eylül 2012 tarihinde gerçekleşen AKP genişletişmiş grup toplantısına Süleyman Soylu da katıldı ve bu toplantıdan sonra AKP’ye katıldı. Yine 2012’de AKP’nin Ar-Ge’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı oldu. 2015’de MKYK (Merkez Karar ve Yönetim Kurulu) üyeliğine seçildi. (Ayrıca bkz: AKP’yi kim kurdu?)

Kasım 2015 tarihinde Trabzon 1. Sıra AKP Milletvekili olarak TBMM’ye girdi ve akabinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı oldu. 2015-2016 yılları arasında bu bakanlığı yapan Süleyman Soylu; 31 Ağustos 2016 tarihinde ise TC İçişleri Bakanlığına atanmıştır. 2019 Temmuz’da iken Süleyman Soylu; halen İçişleri Bakanlığı vazifesine devam etmektedir. Günümüz itibariyle 50 yaşındadır.

Süleyman Soylu Hamdiye Soylu ile evlidir ve bir kızları ile bir oğulları vardır.


UYARI: 2019 Temmuzunda yazılan yazımızda verilen bazı bilgiler ilerleyen yıllarda değişebilir, güncellenebilir. Değişen bilgiye rağmen editörlerimizin yazıyı güncellemek için geç kalması veya başka herhangi bir bildiriminizin olması halinde iletişim veya yorum bölümünde düzeltme talebinde bulunabilirsiniz.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*