Subway Ne Zaman Kuruldu?-DeLuca’nın Hayali

Subway, yönetim merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nin Connecticut Eyaleti’nin Milford şehrinde bulunan 2015 yılı verilerine göre dünya üzerinde 110 farklı ülkede 40.000’i aşkın şubesiyle faaliyet gösteren fast food tarzı olarak bilinen yemek şirketleri zinciridir. Subway işletmesi Doctor’s Associates Şirketi’nin bir alt kuruluşudur ve ürün olarak da sandviçleri ve salataları ile tanınmaktadır.

Subway 28 Ağustos 1965 tarihinde Fred DeLuca tarafından kurulmuştur. Şirketin kuruluş ve isim hikayesi oldukça ilginçtir. Fred DeLuca arkadaşı Peter Buck‘tan borç alarak firmayı kurmuş ve daha sonra da ortak olmuşlardır. Bridgeport şehrinde kurulan bu ilk firmanın adı Pete’s Super Submarines olmuş ve daha ilk gün yaklaşık 400 adet sandviç satmışlardır. Firma ilk bir yılı tamamladığında finansal anlamda çok büyük başarı gösterememiş fakat DeLuca ve Buck vazgeçmeyerek Doctor’s Associates ismiyle holding kuruluşunu gerçekleşmiştir. İlk olarak kurulan sandviç dükkanı ise 1968 yılında Subway ismini almış ve bütün zincir de tüm dünyada bu isimle devam etmiştir. Subway’in sahibi olan Doctor’s Associates ismi kuruculardan biri olan Buck’ın fizik alanında doktora yapması ve Fred DeLuca’nın hedefi sebebiyle oluşturulmuştur. De Luca, tıp alanında öğrenim görmek ve okulunun ücretini ödeyebilmek için sandviç dükkanı açmayı düşünmüştür. Hayalinde buradan kazandığı para ile sadece harcını ödemek vardır. Fakat, Subway kurucusuna beklediğinden fazlasını verir.

Kuzey Amerika haricinde ilk Subway 1984 yılında Bahreyn’de açılmıştır. Bundan tam 12 yıl sonra ise İngiltere’de Brighton kentinde ancak faaliyete geçebilmiştir. 2004 yılında Walmart Marketler Zinciri ile yapılan anlaşma neticesinde Subway her Walmart mağazasında şube açmaya başlamıştır ve 2007 tarihi itibariyle de Walmart içindeki McDonald’s mağazalarının sayısını geçmeyi başarmıştır.

Subway kuruluşunun neredeyse 40 yıl sonrasında dünya sıralamalarında zirveye oturma başarısını göstermiştir. 2007 yılından beri Entrepreneur dergisinin sıralamasında sürekli olarak ilk 500’de yer almıştır. 2012 yılına gelindiğinde de hem en büyük büyüme hem de uluslararası kategorilerinde ikinci sırayı kapmıştır. Şirketin yönetim kurulu başkanlığını halen kurucusu Fred DeLuca yürütmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*