State Grid’i kim kurdu?-Dünyanın en büyükleri arasında Çinli bir imparatorluk

State Grid; Uzakdoğu kökenli bir holding olarak dünyanın en zengin holdingleri arasına girmeyi başarmış, yeni nesil para ve sanayi/endüstri imparatorluklarından biridir. Çin Halk Cumhuriyeti’nin 21. yüzyıla girerken yaptığı reformlar çerçevesinde ortaya çıkan, çalışan sayısı, uluslararası yatırımlar, kar marjı gibi kulvarlarda devasa başarılara imza atan bu kuruluş, dünyanın en büyükleri sıralamasında önceleri 6. veya 7. lik gibi sıralardayken, 2016 yılında Fortune tarafından açıklanan sonuçlara göre State Grid Corporation of China; dünyanın en büyük ikinci holdingi olmuştur. Yani Walmart, Exxon gibi Avrupa-Amerika kökenli dünya devleriyle aşık atacak duruma gelmiştir.

Köken olarak elektrik üretim ve dağıtım sektöründe bulunan State Grid; 2017 yılına geldiğimizde kuruluş amacını çoktan aşmış devrilmez bir çınar gibidir.

State Grid’in sahibi kim?

Tam ismi State Grid Corporation of China olan holding, 1986 yılından beri süregelen reformların ve yatırımların sonucu olarak 2002 yılında kurulmuştur. Devlet desteğiyle kurulan şirket halen önemli ölçüde Çin Devleti’nin kontrolü altındadır.

Buna göre State Grid; 2002 yılında Çin Halk Cumhuriyeti tarafından kurulmuştur.

State Grid’in mülkiyeti kimde? Başında kim var? diye soracak olursanız holding halen devlet tekelindedir.

Fakat tabii ki bir yönetim kadrosu mevcuttur. 2017 yılı Ağustos ayındayken State Grid’in CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Shu Yinbiao’dur.

Elektrik sektöründe sağlam adımlarla ilerlemeye devam eden State Grid’in sanayi/endüstri alanında 930.000 cıvarında çalışanı bulunmaktadır. Merkezi Pekin’de bulunan şirket Çin, Filipinler, Avustralya, Brezilya, İtalya gibi geniş bir coğrafyada hizmet vermeye devam etmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*