Starbucks’u Kim Kurdu ?

30 Mart 1971 tarihinde Jerry Baldwin, Gordon Bowker ve Zev Siegel tarafından ABD’de açılan kahve dükkanı Starbucks’ın merkezi Washington’dır.

Adını Moby Dick karakterinden alan dükkana 1982 yılında Howard Schultz da katılmıştır.

İlk mağazaları Britanya Kolombiyası, Vancouver ve Şikago Illinois üzerinde açılan ünlü kahve dükkan 5,712 şubeye sahiptir.

Büyük bir kısmı ABD sınırında bulunan Starbucks’ın CEO’su olan Howard eşcinsel dostudur. Firma anlayışı gereği tüm çalışmalarda eşcinsel haklarını da savunan Starbucks’ın simgesinde bir deniz kızı, yıldız ve taç gibi semboller yer almaktadır.

Birbirinden farklı soğuk ve sıcak kahve çeşitleri ile çikolatalı tatlıları sayesinde günümüzün en çok tercih edilen kahve dükkanlarından biri olan Starbucks gelirlerini her geçen gün arttırmaktadır.

Kim Kurdu : Jerry Baldwin, Gordon Bowker, Zev Siegel

Jerry Baldwin

GÜNCEL YAZILAR:

DONALD TRUMP KİMDİR?

DEVLET BAHÇELİ KİMDİR?


5 Comments

  1. Merhaba, Önce Moby Dick’ten esinlenerek bir isim konmak istenmiş ancak ‘Starbucks’ ismi konmuştur. Daha sonra ironik bir şekilde Moby Dick’teki geminin kaptanının isminin ‘Starbuck’ olduğu öğrenilmiştir. Yani Starbucks ismi Moby Dick’ten esinlenmemiştir. (‘Starbucks-Gönlünü İşe Vermek’ – Howard Scultz (Starbucks’ın sahibi) kitabından)

  2. Karton kutudaki 50 kuruşluk kahveye neden 15 lira verirler bilmiyorum… Starbuck ‘tan Dunya da bir cok ulkede mevcut.Őrnegin İtalya da 1 tane iken bizim güzelim úlkemizde neden 408 tane?Acaba yabanci hayranligi mi, cok mu paramiz var? Yoksa bizim insanlarimizda baska bir eksiklik mi var?

  3. Öncelikle 50kuruş olarak nitelendirilen kahvenin maliyetinin 50 kuruş olmadığını kısaca izah etmek istiyorum..Bizler Türk insanı olarak asla sevmediğimiz, beğenmediğimiz, helede damak tadına önem veren bir ülke olarak bir kahveye Bile bile 12 tl vermeyiz diye düşünüyorum…12TL nin açılımını yapacağım; Sek marka süt 1Litre 6,75 tl Karton bardak 400ML 1TL Yurtdışında bir çok emekten geçen Colombia kahbesi 2 TL Ve karamel sos 1TL , Su ve emek..3TL..vs…Yani bir kahve için; 1paket yani 1litre yaniiiii Süt harcanıyor sütün devamı 2.Kişi için kullanılmıyor…Ayrıca bu kötü denilen kahveyi kimse zorla içmiyor…Türkiyede daha iyisini yapan ve malzeme çalmadan iyi tat iyi kalite ile sunan bir Firma vardıda, Biz mi gitmedik.?..7Yıldır Kahve içiyorum Daha iyisini yapanı bulamadım görmedim, tadamadım varsa örnek teşkili söyleyiniz…Sigaraya 18TL verip Etrafını ve bizi zehirleyen topluma ? Yorum yapsak keşke?

    • California eyaletinde kahvenin kanserojen olduğu mahkeme kararıyla yazmak zorunda artık, yakında belki bizde de yazar da o çok övdüğünüz kanserojen kahveyi içmezsiniz belki ?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*