Star tv’yi kim kurdu?-Türkiye’nin ilk özel kanalı!

Star tv ile çocukluğumuzu geçirdik belki de birçoğumuz. Bu kanal yaşadığı sallantılarla, çalkantılarla resmen Türkiye’nin özeti olan kanaldır. O sebeple kimin kurduğunu ve sahiplerini bilmemiz çok önemlidir.

Star Tv, kurulduğu gün olan 1990’dan itibaren birçok diziye, televizyon programına, belegsele ve nitelikli haber yayınınlarına ev sahipliği yapmış Türkiye’nin ilk özel kanalıdır. Cem Uzan, Kemal Uzan ve Turgut Özal’ın öz oğlu Hakan Özal tarafından kurulmuştur. 50 000 frank sermaye ile kurulduğu o ilk yıllarda radyo vericileri TRT’nin tekelinde olduğu için bunların PTT’ye devredilmesi kararı çıkarılmıştır meclisten. Zira bu daha sonradan tekrardan koalisyon döneminde TRT’ye geri dönecektir. Magic Box İnternational Corporation çatısı altında kurulan Star Tv’nin logosu hatırlayanlarınız vardır belki o sıralar maviydi. Hatta Dallas, UEFA, Turkcell süper lig derbileri de bedava yayınlanırdı.

Star Tv’nin sahibi kimdir?

Cem Uzan

Uzanlar batırıldıktan sonra Uzan Grubu’nun tüm mallarına TMSF aracılığıyla el konuldu. Buradan bu mallar başkaca zenginler tarafından paylaşıldı. Star Tv ise Doğan grubu tarafından devralındı (306 milyon dolar karşılığında). 26 Eylül 2005 tarihinde gerçekleşmiştir bu satın alım. Yine Doğan grubu döneminde kırmızı logoya geçilmiştir. Nitekim bu devirden sonra Kanal D’de yayınlanan bazı önemli dizilerin ve yayınların transferi tarihe “in House transferi” olarak geçmiştir.

Bundan sonra Doğuş Grubu bu kanalı 336 milyon dolara satın almıştır(17 Ekim 2011). Bu dönemde ise ilk web yayını uygulamasına geçilmiştir. Ayrıca bir trajik olay yaşanmıştır ki Uğur Dündar bu devirden sonra işini bırakmıştır.

Görüldüğü üzere Star Tv’ye devrin hakimi kim ise o hükmetmiştir şu günlere kadar. Halen daha öyle olmuştur. Türkiye yayıncılık tarihinde çok defa ceza almış, kapatılma riskiyke yüzleşmiş olmasına rağmen halen yayınına devam etmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*