Stanford Üniversitesi’nin Kuruluşu-Silikon Vadisi’nin Temelleri

Stanford Üniversitesi, Amerika’nın California Eyaleti’nde bulunan özel bir araştırma üniversitesidir. Dünyanın en başarılı üniversitelerinden biri sayılan bu kurumun resmi adı kurucusunun ismine ithafen Leland Stanford Junior University şeklindedir.

Stanford Üniversitesi 1885 yılında iş adamı Leland Stanford tarafından kurulmuştur. Üniversite eğitime 1891 yılında karma olarak başlamış ve 1920 yılına kadar da ücretsiz olarak eğitim vermeye devam etmiştir. Bu köklü ve başarılı kurum 1893 yılında kurucusu Leland Stanford’un ölümünün ardından ciddi bir mali kriz yaşamıştır. Ardından 1906 senesinde San Francisco’da yaşanan büyük deprem üniversite kampüsünde ağır hasara sebep olmuştur.

İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Stanford Üniversitesi akademisyeni Frederick Terman’ın fakülteleri ve mezunları cesaretlendirmesiyle yerel sanayiyi geliştirmeye yönelik oluşumlar ortaya çıkmış ve bugünkü ismiyle Silikon Vadisinin temelleri atılmıştır. Google, Hewlett-Packard, Nike, Sun Microsystems ve Yahoo gibi dünyaca ünlü şirketlerin kurucuları da Stanford mezunları arasındadır.

1970’li yıllara gelindiğinde Stanford Üniversitesi doğrusal hızlandırıcısını kurmuş ve internetin temelleri olarak adlandırılan ARPANET oluşumunun da içinde yer almıştır. Ayrıca farklı alanlarda 55 mezun Nobel Ödülünü kazanmıştır. 2014 verilerine göre 6980 lisans ve 8897 lisansüstü olmak üzere toplamda 15877 öğrencisi bulunan üniversitenin, 2118 akademik ve 11128 idari personeli bulunmaktadır.

Stanford Üniversitesi’nin kuruluşundan bu yana mezunları arasında toplamda 17 astronot bulunmaktadır. Aynı zamanda yaşayan yaklaşık otuz milyarder de üniversitenin mezunları arasına isimlerini yazdırmışlardır. Bu isimler aracılığıyla kurulan şirketlerin toplam yıllık gelirleri yaklaşık olarak üç trilyon dolara ulaşmaktadır ve bu sayı da yaklaşık olarak dünyanın en iyi onuncu ekonomisine denk olmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*