Sputnik kimin kanalı?-Sputnik’in sahibi kim?

Özellikle web haberciliği ile ön plana çıkan haber kanallarından biri olan Sputnik; Türkiye’de son 2 yıldır daha çok olmak üzere uzun zamandır bilinen internet yayın organlarından biridir. Tıpkı Habertürk gibi… Uzun süredir faaliyet gösteren ve kendini kabul ettiren bir basın yayın organı olsa da Sputnik’in diğer köklü yayın kuruluşlarından en belirgin farkı son derece yeni, genç, dinamik ve inovatif bir habercilik anlayışına sahip olmasıdır. Çok yakın bir tarihte kurulmuştur. Hemen detaylı olarak inceleyelim: (Ayrıca bkz: Habertürk’ü kim kurdu?)

Sputnik’i kim kurdu? Kurucuları kim?

Aslında Sputnik’in kökeni hakkına hiçbir fikriniz olmasa dahi ismindeki gramer yapısından biraz çıkarım yapabilirsiniz…:) İngilizce, Fransızca gibi bir kelimeye benziyor mu? Hayır… Arapça, Hintçe gibi bir dil yapısı var mı? Hayır… Kuzeydoğu desem, Avrasya bozkırları desem, ve Moskova desem…

Evet… Sputnik; Rusya çıkışlı bir haber kanalıdır sevgili okurlar. Yani uluslararası arenada dürüst olmak gerekirse pek rastlanmayan, sektördeki yeni bir tarza sahip oyunculardan biri diyebiliriz Sputnik için. Uluslararası medyadaki Avrupa ve ABD tekeline karşı Rusya’nın devlet imkanlarıyla var ettiği ve sadece 5 yıl önce kurulduğu düşünülürse şu ana kadar epey başarılı grafik çizen bir haber kanalıdır. Bu yönden El Cezire’nin yarattığı tesirin benzerini yaratmaktadır diyebiliriz. Biliyorsunuz ki Türkiyeden yayınları daha tarafsız, daha çeşitli bilgi kaynaklarından takip etmek isteyen okurların yararına bir durum olarak; birçok Avrupa ve ABD kökenli yayın kuruluşuna ek olarak Sputnik Türkiye’nin yayınları da mevcuttur. (Ayrıca bkz: El Cezire’yi kim kurdu?)

Sputnik ne zaman kurulmuştur? 10 Kasım 2014 tarihinde “Rossiya Segodnya” adlı bir Rusya Devlet Şirketi tarafından kurulmuştur. Rossiya Segodnya (Okunuşu Rassia Sevodnya) olan bu devlet teşebbüsü Rusya Federasyonunun basın yayın faaliyetlerini yürütmek için oluşturduğu bir kamu basın-yayın kuruluşudur. Yani 2019 yılında olduğumuz düşünülürse Sputnik; şu an itibariyle henüz 5 yaşında olan son derece genç bir habercilik girişimidir.

O halde okuyucunun zihninde özetleme yapacak olursak “Sputnik’i kim kurdu?” sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz:

Sputnik; 10 Kasım 2014 tarihinde Rusya Federasyonu’na bağlı ve basın-yayın alanında faaliyet gösteren bir kamu kuruluşu olan Rossiya Segodnya tarafından kurulmuştur.

Sputnik’in sahibi kim? Sputnik kimin?

Faaliyetleri ağırlıklı olarak internet üzerinden olan Sputnik’in Türkiye şubesi de mevcuttur. Hatta Sputnik Türkiye; Türkiye’de en çok ziyaret edilen web sitelerinden biridir.

Dünya çapında hizmet veren ve pek çok yabancı dilde yayını bulunan Sputnik’in günümüz itibariyle 34 ülke ve 130 şehir üzerinden yayını bulunmakla birlikte, dünyanın pek çok önemli şehrinde merkezi mevcuttur. Washington, Kahire, Pekin, Londra, Edinburgh gibi şehirlerde bölge ofisler mevcutken, kanalın genel merkezi tahmin edeceğiniz üzere Moskova’dadır. Sputnik Türkiye; 14 Nisan 2016’da erişim engeline maruz kalsa da hükümet tarafından bu engel 8 Ağustos 2016’da kaldırılmış ve Sputnik Türkiye haber servisi tekrar hizmete sunulmuştur.

Tüm bu uluslararası organizasyon dışında Sputnik’in yayın yaptığı diller şu şekildedir: Abhazca, Arapça, Ermenice, Azerice, Belarusça, Brezilya Portekizcesi, Çince, Çekçe, Danca, Dari, İngilizce, Estonca, Fince, Fransızca, Gürcüce, Almanca, Hintçe, İtalyanca, Japonca, Korece, Kürtçe, Kırgızca, Letonca, Moldovaca, Norveççe, Osetçe, Peştuca, Farsça, Lehçe, Rusça, Sırpça, İspanyolca, İsveççe, Tacikçe, Türkçe, Urduca, Özbekçe ve Vietnamca

“Bugün Sputnik kimin?” diye soracak olursak; 2019 yılının Mayıs Ayında iken Sputnik’in sahibi olan kuruluş halen Rossiya Segodnya’dır. Rossiya Segodnya ise Dimitry Kiselyov’un Genel Müdürlüğü ve Margarita Simonyan’ın baş editörlüğü ile yönetilmektedir.

solda Dimitry Kiselyov, sağda Margarita Simonyan

Sputnik Türkiye’nin Genel Yayın Yönetmenliğini ise Mahir Boztepe üstlenmiştir.

Mahir Boztepe

(Verilen güncel bilgiler ileriki yıllarda değişebilir, güncellenebilir. Sitemizdeki bilginin güncellenmesinin gecikmesi halinde yorum veya iletişim kısmından uyarıda ve düzeltme talebinde bulunmanız ve verilen bilginin doğruluğunun onaylanması halinde gereken değişiklik yapılır)


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*