SPOTİFY KİMİNDİR-KİMLER KURDU?

Online müzik dinleme sitelerinden ve uygulamalarından en iyisi sayılan “spotfy” günümüzde 60 milyondan fazla kayıtlı, aktif kullanıcısıyla varlığını sürdürmektedir. Müzik siteleri her ne kadar telif hakkı ihlaliyle cebbeleşmekte ise de spotify bunu kırarak müzik yapan sanatçılara, menajerlerine hak ettikleri ücreti vererekten emeğe olan saygısını bir nebze korumuştur.

7 Ocak 2008’de İsveç Stockholm’da kurulmuştur. Kurulduğu günlerde tamamen ücretsiz olan uygulama(aynı zamanda site) kullanıcı kitlelerini kazanabilmek adına herkese bedava müzik sunmuştur. Ancak 1-2 yıl sonra 4.5 milyon dolar zarara girdikten sonra illallah edip para almaya başlar kullanıcılarından(2008’de bu zarar açıklanır).

4 Mart 2009’da güvenlik için her kullanıcısının e-posta ve şifre bilgilerini tanımlamalarını isterler. Bu aslında kart bilgilerinin güvenliği ve de daha kolay aylık ücret almak için atılan bir adımdır.

Spotify 28 ocak 2010’da dünyanın önde gelen antivirüs programı olan Symantec programı tarafından “trojan virüsü” olarak tanımlanmıştır.

Spotify’ın bu denli büyümesinin arkasında daha önce eşi benzeri görülmemiş kurumsallaşma yatmaktadır. 1200’den fazla adam insanlara yasal yollardan müzik dinletmek için bir araya geliyor ve bunu başarıyorda. Gerçekten Dünya’da sanatçıya verilen değerin patronlar vasıtasıyla sağlandığı nadir örneklerden biridir. Zaten Daniel’in şu sözü de bunu destekler niteliktedir: “Müzik pazarlamak ya da satmak zor değil; zor olan onu yaratmaktır.”

SPOTİFY’I KİM KURDU?

Daniel Ek isimli isveç asıllı bir girişimci kurmuştur. Daniel Ek ilk girişimini 14 yaşındayken yapar ve bu yaşta bir şirket kurar. İnsan girişimci olunca işte böyle olacak vallahi. Adam anadan doğma yatırımcı. Advertigo, Utorrent gibi şirketlerin bugünkü hale gelmesinde bu abimizin payı vardır. Ayrıca 400 milyon dolardan fazla net serveti bulunan Daniel Ek bugün forbes listelerinde üst sıralarda boy göstermektedir.

SPOTFY’IN SAHİBİ KİM?

Spotify günümüzde çeşitli büyük yatırımcıları ve hissedarları olmasından dolayı çok ortaklı bir şirket olarak ön plandadır. Şirkette çalışan 1200’den fazla kişiden tutun da kurucularına kadar herkesin burada payı vardır. Ancak en büyük hissedar ve pay sahibi kuşkusuz şu an da Daniel Ek’dir. Yine Spotify’ın kurucularından Martin Lorentzon’da bu sahipler arasındadır. Marin ile Daniel’in tanışıklığı Advertego’daki çalışma hayatlarına rastlar.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*